Окупанти заявили, що почали скидати воду з греблі Каховської ГЕС: причини та наслідки для України

Читать на русском

Росіяни кажуть, що вони розпочали контрольоване скидання води, щоб знизити її рівень, який різко піднявся у Каховському водосховищі

Читать на русском
Каховське водосховище
Науковці кажуть, що через такі дії окупантів є всі шанси втратити Каховське водосховище

Росіяни кажуть, що вони розпочали контрольоване скидання води, щоб знизити її рівень, який різко піднявся у Каховському водосховищі

Окупаційна влада на захоплених українських територіях заявила, що розпочала скидання води з греблі Каховської ГЕС. Повідомляється, що російські військові частково розв'язали проблему підйому затвора та засувки в Таврійську (раніше це нібито не вдавалося зробити через бойові дії). Частина води тепер іде у бік Любимівки, і рівень води у водосховищі падає.

"Каховська ГЕС розпочала скидання води - ситуація повністю контрольована. Казки, які розповідає київський режим про "затоплення лівобережжя", спрямовані на те, щоб залякати наших людей та посіяти паніку", - заявив колаборант Володимир Сальдо у неділю, 7 травня.

Допис Сальдо
Допис Сальдо

Раніше російські ЗМІ писали, що рівень води в Каховському водосховищі піднявся до критичної позначки, в тому числі через неконтрольоване скидання води з підконтрольної Україні Дніпровської ГЕС у Запоріжжі. І нібито таким чином Київ добивається підтоплення лівобережної частини Запорізької області, щоб створити сприятливі умови для форсування Дніпра та захоплення ЗАЕС.

Повідомлення РИА Новости від 5 травня 2023 року
Повідомлення РИА Новости від 5 травня 2023 року

Вже 7 травня окупанти почали масово повідомляти про початок скидання води з Каховського водосховища. Нібито, щоб знизити рівень води, який різко піднявся.

Повідомлення РИА Новости від 7 травня 2023 року
Повідомлення РИА Новости від 7 травня 2023 року

Які наслідки для України можуть бути

Видання Еко.Район пише, що осушуванням водосховища окупанти прагнуть завдати економічних збитків Україні, а також залишити українців без доступу до питної води. Ситуацію зі скиданням води росіянами з Каховського водосховища прокоментували в Україні.

"Технологічно, скидання води в цю пору року - ніколи не робилось і воно не потрібно. Тобто, окупант, навмисно зробив цю дію для того, щоб нагнітати в черговий раз ситуацію і залякувати людей", - впевнений Сергій Хлань, депутат Херсонської обласної ради.

На думку радника міністра Внутрішніх справ Ростислава Смирнова якщо рівень води падатиме, то буде загроза того, що не буде достатньо води у водосховищі, яке використовується для охолодження ядерних реакторів на ЗАЕС. А вона зараз теж під контролем росії. Також це призведе до знищення Північнокримського каналу і Каховського магістрального каналу, які є джерелом для зрошення всього півдня України.

"Крім того, Каховський магістральний канал навіть забезпечує водою Бердянськ, який розташований за сотню кілометрів на узбережжі Азовського моря. Там також використовують для водопостачання воду з Дніпра, яка надходить через систему каналів", - каже Руслан Гаврилюк, гідрогеолог, очільник ради Національного екологічного центру.

За словами доктора географічних наук, професора Херсонського державного університету Ігоря Пилипенка, найбільше падіння рівня води загрожує територіям нижче Запоріжжя. Україна вже на межі екологічної та соціально-гуманітарної катастрофи.

"Є всі шанси втратити Каховське водосховище. Ми на межі не просто екологічної, а соціально-гуманітарної катастрофи, бо через відсутність зрошення така кількість населення в сільській місцевості як зараз буде не потрібна. Також ризикують залишитися без питної води Мелітополь, Бердянськ та багато інших населених пунктів. А якщо впаде ще на півтора метри рівень води в водоймі-охолоджувачі Запорізької АЕС, то ця станція з часом взагалі не зможе працювати", - стверджує науковець.

До слова, починаючи з кінця вересня 2022 року, у водосховищі стрімко падає рівень води. Все це через неконтрольовану роботу захоплених росією Каховської ГЕС, Північнокримського каналу і Каховського магістрального каналу. За наявною інформацією, у січні рівень води на Каховському водосховищі становив - 15,08 м. На початок лютого 2023 року він впав до 14,6 м. Подібного обміління Каховського водосховища не було, щонайменше, 40 років. У деяких місцях рівень води знизився на 4-6 метрів. Відмітка нормального підпірного рівня Каховського водосховища складає 16 м.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.