Президент розлучається з минулим: політологи про справжні причини відставки Шефіра

Читать на русском

Перший помічник Зеленського, його гаманець та старий друг перед війною відповідав за комунікацію з бізнесом та олігархами, але зараз ця комунікація має зовсім інший вигляд

Читать на русском
Шефір, Зеленський
Чому президент звільнив свого давнього друга

Перший помічник Зеленського, його гаманець та старий друг перед війною відповідав за комунікацію з бізнесом та олігархами, але зараз ця комунікація має зовсім інший вигляд

Пішов чи “пішли” з великої політики Сергія Шефіра, який є давнім другом та діловим партнером Володимира Зеленського, а до недавнього обіймав посаду першого помічника президента України. За що такий першоквітневий жарт дістався колишньому сценаристу і продюсеру “95 кварталу”, розбирався Інформатор.

Сергій Шефір, Володимир Зеленський. Фото Reuters
Сергій Шефір, Володимир Зеленський у 2019 році. Фото Reuters

“Взагалі, Зеленський змінився за час війни. В умовах війни робить ставку на тих, хто був поруч із ним у перші її дні, добре себе проявив. Ці люди зараз у фаворі. А ті, хто відійшов від президента у ході війни, або не впорався з обов’язками – повинен піти. В тому числі й найближчі друзі з минулого життя. Так, як Баканов у 2022 році, а зараз – Шефір”, – зазначає політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.

Тому звільнення Шефіра зараз – це лише юридична фіксація того, що вже відбулося раніше. За різними даними, він вже давно не виконує обов’язки помічника президента. Вже відомий нюанс: після початку війни Сергій Шефір в Києві не залишився.

З урахуванням того, що він на протязі багатьох років був другом та бізнес-партнером Зеленського, голова держави не позбавив його посади, проте поступово знижував ступень впливу та участь у стратегічних справах. Тож станом на кінець березня у Шефіра в Офісі президента залишилася лише номінальна роль.  

“Фактично президент розлучається з минулим. І ці зміни викликані війною. Як і всі інші, ця кадрова реорганізація обумовлена потребами нового етапу війни. З урахуванням нових задач змінюються й кадри. Наприклад, пішов Смірнов – людина, яка прийшла в Офіс ще з Богданом (першим під час президенства Зеленського головою Офісу президента Андріем Богданом, - ред). Дивуюсь, що він так довго утримався. Зараз замість нього приходить колишній заступник міністра юстиції Ірина Мудра. Вона і раніше займалася, і зараз продовжить – але у більш високому статусі – питанням використання закордонних російських активів на користь України. Це її ключове завдання”, – додає політолог.

 

Шефір сам просився у відставку

Політолог, керівник Центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов дивиться на ситуацію під дещо іншим кутом зору. На його думку справа скоріше не в тим, що Шефір не отримував від президента нових важливих доручень. Просто коло його обов’язків з початком війни втратило те значення, що було у минулому. 

“Основною функцією Шефіра була комунікація з великим бізнесом – в тому числі, з олігархічним кооперативом. Але після лютого 2022 року ця його місія була майже незатребуваною. Якщо зник основний функціонал, то і його безпосередній вплив та степінь комунікації з президентом почали прагнути до нуля. Останнім часом Шефір вже ні на що не впливав”, –  каже Андрій Золотарьов.

Сергій Шефір, Андрій Єрмак. Фото BBC
Сергій Шефір, Андрій Єрмак. Фото BBC

На думку Золотарьова, сам Шефір це розумів. Тож він особисто вже давно просився у відставку. Але його не звільняли, доки не дочекалися належного моменту. Саме зараз цей момент настав. Політтехнолог, директор зі стратегічного планування агентства "Гайдай.Ком" Сергій Гайдай вважає, що відставка Шефіра співпала з наміром влади продемонструвати суттєві зміни у команді саме у той час, коли мали б відбутися президентські вибори. 

Тобто через війну вибори голови держави неможливі. Але оновлення влади все рівно відбувається. Проте Гайдай називає ці оновлення косметичними. 

“Треба міняти ключових гравців, які несуть відповідальність за ті чи інші дії. Відстороняти потрібно таких, як Гетьманцев, Умєров, міністр фінансів... Також тих, хто очолює силові міністерства за те, що не мобілізують своїх людей на фронт, а тиснуть на підприємців, фактично перешкоджаючи роботі української економіки”, - каже Гайдай у коментарі Інформатору.

Автор: Володимир Рибальченко. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.