Юрист Ростислав Кравець каже, що такі дії ТЦК та СП порушують чинне законодавство
В Україні посилюють мобілізацію: у трьох областях вже дозволили представникам ТЦК та СП зупиняти чоловіків прямо на вулиці для вручення повістки, а у Запоріжжі пішли ще далі - там військкоми у супроводі поліції та муніципальної варти ходитимуть по квартирах для вручення повісток. При цьому під прицілом будуть саме ті військовозобов'язані громадяни, які за війну так і не з'явилися до військкомату для звірки даних. Обґрунтування просте: кожен громадянин має виконати свій борг перед державою, тому рівні всі і винятків бути не може.
Журналісти ТСН вирішили з'ясувати, як саме та коли відбуватимуться квартирні рейди ТЦК та СП, а також дізналися, чи справді військкомати, поліція та муніципальна варта мають право заходити у помешкання українців, які, за законом, є недоторканими.
Представники ТЦК та СП обходитимуть домівки мешканців Запоріжжя двічі на день. При цьому вони можуть постукати у двері лише у неробочий час, а саме: з 7 год до 9 год вранці та з 17 год до 19 год ввечері.
Для участі у квартирних рейдах в Запоріжжі сформована 21 так звана мобільна група. Саме ці групи здійснюватимуть обхід. До їх складу увійдуть працівники Нацполіції, муніципальної варти та власне ТЦК та СП.
Ключову роль при таких квартирних рейдах відіграватимуть саме працівники ОСББ. Саме вони відчинятимуть двері зачинених під'їздів і надаватимуть доступ до квартир мешканців Запоріжжя. Відповідну нараду з ними уже проведено й повноваження допомагати військкоматам є обов'язковими до виконання.
"Йде війна. Наш прямий обов'язок - допомагати ЗСУ, до яких належить ТЦК. Ми забезпечуємо їм взаємодію з ОСББ. Тому ми у понеділок зібралии ОСББ й все їм розповіли... Люди добрі, вибачайте... війна для всіх. У нас немає розмежувань: ті "хороші", ті погані, або хтось став на облік, а хтось не повинен стати. Всі повинні стати на облік. Це наш обов'язок громадський", - повідомив ТСН перший заступник міського голови Олександр Власюк.
Власюк також додав, що двері ніхто виламувати не буде, але завдання ТЦК донести до громадян інформацію про необхідність пройти ВЛК та звірити дані з військкоматом. При цьому доступ до під'їздів мобільним групам мають надавати голови ОСББ та керуючі компанії.
"Основне завдання - донести до тих громадян, які не з'явилися в ТЦК, що їм потрібно пройти медичне обстеження, а також провести звірку у військкоматах", - підсумував Власюк.
Муніципальна варта Запоріжжя офіційно відхрестилась від інформації, що її працівники можуть вручати повістки. Там запевнили, що таких повноважень просто не мають, а інформація, яка поширюється у соціальних мережах про вручення повісток, є фейковою і не відповідає дійсності. Як повідомили у Муніципальній варті, працівники цієї структури мають право лише забезпечувати громадський порядок під час роботи Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
"Відповідно до рішення №695 від 24.11.2023 Виконавчого комітету Запорізької міської ради "Про організацію виконання заходів загальної мобілізації щодо оповіщення військовозобов'язаних на території міста Запоріжжя", працівники Муніципальної варти не мають права вручати повістки", - йдеться у повідомленні.
Відповідно до статті 24 Конституції України, кожному гарантується недоторканність житла, що означає заборону несанкціонованого проникнення до житла без згоди мешканця або без рішення суду. Відтак, українські адвокати кажуть, що нова ініціатива щодо рейдів по квартирах порушує українське законодавство і є незаконною. Так, адвокат Ростислав Кравець заявив, що представники військкоматів, муніципальної варти та Нацполіції під час обходів не мають права проникати у домоволодіння без рішення суду.
"Ні представники ТЦК, ні представники муніципальної варти, навіть представники поліції не мають права проникати до житла. Це можливо лише у тих випадках, коли потрібно врятувати життя, коли є загроза знищення майна, або безпосередньо у них є рішення суду на проникнення до житла. В інших випадках вони не мають права проникати до помешкання, заходити на приватні подвір'я. Якщо таке трапляється це - незаконне проникнення", - пояснює Кравець.
В Україні готуються посилити мобілізацію. Нардепи планують зареєструвати у парламенті законопроєкт, який передбачає зміни у мобілізаційному законодавстві до кінця цього року.
Однак, як зазначають юристи, законопроєкт має ряд прогалин. Приміром, у ньому не вказується, що військовозобов'язаний повинен отримати документ, щоб з'явитися до ТЦК. Звідси випливає вільне трактування ТЦК та СП методу сповіщення: ймовірно, достатньо оголошення по телебаченню, в інтернеті, оголошення на дверях під'їзду.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.