Правила виживання на ворожих блокпостах: поради тим, хто виїжджає з окупованих територій

Будьте пильними

Правила виживання на ворожих блокпостах: поради тим, хто виїжджає з окупованих територій

У спробах вирватися з окупації мирні жителі проїжджають десятки блокпостів російських військових. За розповідями тих, кому вдалося евакуюватися на підконтрольну, етапи проходження перевірок відбуваються по-різному, але є безліч "стандартних процедур", що застосовуються окупантами. 

Тут ми зібрали одні з головних правил, яких краще дотримуватися для мінімізації ризиків при перетині ворожих пунктів пропуску. 

"Чистий" мобільний телефон

Перевірка вмісту в особистих телефонах, тих, хто виїжджає, - одне з головних захоплень російських військових. 

Щоб не постраждати через свій же гаджет, видаліть з галереї, документів та всіх папок файли, фото та відео не особистого характеру. Фото сім'ї зазвичай перегортаються. Проблеми у тих, хто виїжджає, бувають здебільшого через наявність української символіки, всього пов'язаного з війною, політикою тощо. Якщо ви видалили це - обов'язково почистіть кошик. Якщо не хочете видаляти безповоротно - завантажте на хмару. 

Перевірити варто і телефонну книгу. Якщо у вас є номери учасників АТО/ООС чи силовиків, їх краще нейтрально перейменувати чи видалити. 

"Знести" бажано і додатки банків, Дію тощо. Там в інтерфейсі є українська символіка, а через додатки банків окупанти можуть перекинути гроші собі. 

Якщо у вас немає нової сім-карти, краще видалити соцмережі та месенджери, попередньо прибравши цікаві сторінки та чати. Тому як були випадки, коли рашисти змушують встановлювати додатки та змушують туди зайти. 

За досвідом тих, хто виїжджає, мобільний краще не тримати на видному місці, та показувати тільки на вимогу. При цьому в ньому повинен стояти режим "польоту" з обов'язково вимкнутою  геолокацією. Також можно просто вимкнути пристрій. 

Особистий багаж і салон авта

Бистріше окупанти перевіряють м'які сумки або пакети. Більше проблем із твердими валізами — їх вивертають цілком. 

Жінок обшукують мінімально, тому цінні речі краще ховати у нижніх шарах одягу своїх супутниць або дитячі речі, засоби гігієни. 

Кілька разів перевірте ще раз автомобіль на наявність особистої зброї, колючо-ріжучих предметів та іншого, що може викликати агресію у ваш бік. 

Попутники для подорожі на підконтрольну Україні територію

Підвезіть жінку з маленькою дитиною. Особливо якщо у вас в салоні немає дітей. У такому разі огляд буде швидше або з'явиться можливість стати в чергу з привілеями для тих, хто має в салоні дітей.      

Але, роблячи добру справу — будьте обережнішими. Якщо ви підвозите попутників, переконайтеся, що вони не мають "забороненого", а в їхніх телефонах також "чисто", як і у вашому. Через недбалість пасажира, в небезпеці можуть опинитися всі. 

Запасіться їжею, водою та засобами гігієни для себе та попутників, на випадок тривалого перебування у черзі на виїзд. За досвідом тих, хто евакуювався, можна взяти й гостинці для українських військових, але їх краще сховати надійніше, щоб така "здобич" не потрапила до рук окупантів. 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube