Поза зоною досяжності: чим супутниковий зв’язок кращий і гірший за мобільний

Читать на русском

Досвідчений фахівець розповів про плюси і мінуси супутникового зв'язку

Читать на русском
Поза зоною досяжності: чим супутниковий зв’язок кращий і гірший за мобільний
Недешево, ненадійно, але рятує в аварійних ситуаціях

Досвідчений фахівець розповів про плюси і мінуси супутникового зв'язку

Віялові відключення світла призводять до того, що пропадає телефонний зв’язок. Існує альтернативний спосіб – через супутники, космічні орбітальні станції. З плюсів – можна використовувати за умови повної відсутності мобільного та Інтернет-зв’язку. З мінусів – дорого і не закодовано. Детальніше про це Інформатору розповів досвідчений зв’язківець та колишній провайдер Олександр Федієнко.

Йдеться про супутникову технологію, і вона відрізняється від типового мобільного зв’язку, яким ми звикли користуватись в приміщенні. Працюють виключно на відкритій місцині просто неба. Вас не мають прикривати ні крони дерев, ні тінь від будівель.

«Тобто якщо ми кажемо про величезні міста, і ви знаходитесь десь в центрі міста, і скрізь багато багатоповерхових будівель, скоріш за все, супутниковий зв’язок жодного апарату у вас працювати не буде», – сказав Олександр.

Можна придбати ретранслятор. Це пристрій з двома антенами. Одну можна вивезти за вікно, а іншу – залишити в приміщенні. Таким чином супутниковий зв'язок буде навіть і в кімнаті.

Після того, як ви знайшли відповідну локацію, телефон реєструється на супутнику, зв’язок не постійний. Коли в мережі терміналів з’явиться супутник – можете телефонувати. Якщо умови дозволяють, краще завчасно домовитись з близькими і визначити час, коли потрібно вийти на контакт. Але враховуючи ціну і апарату, і абонплати, використовувати супутниковий зв’язок слід виключно в аварійній ситуації. 

Сьогодні на ринку є такі оператори супутникового зв’язку: Thuraya, Iridium та Inmarsat. Останній використовують зазвичай великі компанії. Thuraya – найдешевший варіант, проте росіяни знищили його, і в Україні він поки що не працює. 

Витрати

Сам телефон – в залежності від оператора супутникового зв’язку, наявності цифрового інтерфейсу і можливості передавати дані – коштує від 600 доларів. В середньому – 1000-1200 доларів. До нього треба купити SIM-картку хоча б з мінімальним трафіком – 75-120 доларів. Її слід поповнити на рік. Наприклад, в Thuraya є безліміт, він коштує 30-40 євро, якщо ви не користуєтесь. А якщо користуєтесь, треба докинути десь 20-30 євро, це дасть приблизно 15-20 хвилин розмови. Є б/у телефони на OLX, але Олександр не радить там купляти. Він розповів, що в Києві точно є дилер, і не один. 

Відповідно до витрат, замінити звичний стільниковий зв’язок він не може, і використовувати супутникову технологію слід тільки в аварійних випадках. Тим паче зв’язок може обірватись, навіть якщо людина просто порухається. Це залежить від мобільного апарату та антени. Якщо йдеться про Iridium, то треба мати при собі додаткові 200 євро, бо трафік дійсно дорогий.

Та найголовніше, на думку Олександра, – не телефон, а щомісячна або щорічна плата, яка буде зніматись. Одна хвилина може коштувати й 1,5 долара, і 10 доларів – залежить від оператора. Спікер навів приклад: якщо з Thuraya на Thuraya – це одна вартість, якщо з Thuraya на мобільного оператора – інша вартість. 

Захист

На жаль, відсутній. Всі супутникові телефони небезпечні з точки зору захисту інформації, там нічого не закодовано. Ваші координати можуть передаватись у відкритому вигляді, для цього не треба бути військовим чи розвідником. Маючи пристрій за 40 доларів і програмне забезпечення, будь-хто може слухати і локалізувати абонента. Для цивільних небезпеки менше, але слід мати на увазі. Таким чином Олександр Федієнко прийшов до висновку: генератор і Starlink значно безпечніші, хоч і не такі мобільні.  

Раніше ми писали про роботу "Пунктів незламності" - в них можна зарядити телефони. Про наслідки ракетних атак для мобільного трафіку читайте тут

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.