Повітряна тривога не спрацьовує через відключення світла: це взагалі нормально?

Військовий експерт з Ізраїлю Давид Шарп вважає, що система тривожного оповіщення має бути незалежною від електропостачання для захисту населення під час ракетних атак Росії

Ізраїльський експерт Давид Шарп про важливість повітряних тривог для населення
Вчасно ввімкнена тривога може врятувати людям життя, тому вона має бути автономною. Колаж ТСН.ua

В той час, коли Росія готує нові ракетні атаки на українські міста, накопичуючи боєкомплект і опановуючи все нові методи і тактики удару, модифікуючи ударні дрони типу Shahed і ракети Х-101, в Україні не завжди справно працює система оповіщення населення. У деяких районах кияни скаржаться, що не можуть її почути, а буквально 22 липня відбувся технічний збій і сирени лунали кілька разів без реальної загрози. Все це відбувається в умовах регулярних відключень електроенергії і не менш регулярної повітряної загрози зі сторони Росії.

Військовий експерт з Ізраїлю Давид Шарп попереджає, що система тривожного оповіщення населення повинна бути автономною і незалежною від електропостачання. Головна причина цієї вимоги - спасіння життя людей.

"Банально, щоб сигнали повітряної тривоги не залежали від наявності електрики і були автономними. Це дуже важливо, це може врятувати життя людей. Принаймні тих, хто на тривогу реагує правильно і йде в укриття. Це завдання, яке можна здійснити", - підкреслює він.

22 липня у застосунку Київ Цифровий стався збій
22 липня у застосунку Київ Цифровий стався збій, українці не могли дізнатися про загрозу

На питання, чи можуть росіяни навмисне шкодити українській системі сповіщення, щоб та хибно сповіщала українців про потенційну загрозу, Давид Шарп допускає, що Росія може винаходити нові методи здійснення атак. І це також розширений спектр загроз, починаючи від дронів-камікадзе до крилатих ракет і балістики, що також необхідно враховувати. 

"Існує ж імітація засобами РЕБ, а це не просто демонстративні дії. Але, за великим рахунком, якщо говорити про запуск балістичних ракет, то є різного роду перешкоди, коли перелік повітряних загроз широкий - від безпілотників до крилатих ракет, дронів-розвідників, балістики, що створює ризики того, що ППО якісь речі сприйме як загрозу. Це є і в Ізраїлі. Наприклад, коли в Ізраїлі є багато хибних на щоденній основі повітряних тривог, у тому числі коли на півночі Ізраїлю підвищена загроза ворожих безпілотників, іноді за безпілотники приймаються зграї перелітних птахів. Тобто є мінус у тому, коли радари та сенсори виявлення виставляються на найчутливішу частоту, щоб не упустити ворожу ціль. В такому разі кількість хибних спрацьовувань збільшується", - робить висновки Шарп.

Шарп також вказує на можливість технічних помилок та людського фактора, які можуть призвести до збоїв у роботі системи ППО чи сповіщення населення. Важливо робити висновки з помилок та вдосконалювати систему тривожного оповіщення.

"Можуть бути технічні помилки, людський чинник чи збій, і, припустимо, боєприпас противника прилетів. Така ситуація може відбуватися і в Ізраїлі. Найбільш яскравий приклад, якщо ми говоримо для Києва, то, як мені бачиться, тут якраз релевантна балістика. Тому що дистанції невеликі. Балістичний боєприпас летить дуже швидко. І якщо його не виявили завчасно, то просто можна і не встигнути... І в будь-якому разі час реакції для тих, хто має пройти в укриття, та для системи ППО, дуже короткий, бо до російського кордону від Києва, самі розумієте, зовсім небагато. І для цього навіть не потрібно піднімати в небо літаки. Це може статися раптово і абсолютно будь-якої миті", - пояснює нам експерт. 

Як Росія могла модифікувати дрони та ракети

Військові експерти зазначають, що Росія не припиняє модернізовувати як ракети Х-101, так і дрони-камікадзе Shahed-136. Безпілотники отримали нову версію бойової частини російського виробництва, яка тепер має індекс БСТ-52. Відомо, що бойова частина Shahed отримала додатковий кумулятивний та запалювальний ефекти. Окрім того, під час нічної атаки 20 липня по Україні російські загарбники використали ударний безпілотник невстановленого типу, який візуально сильно відрізнявся від уже відомих типів БПЛА.

Модифіковані ракети Х-101 можуть бути обладнані збільшеною касетною бойовою частиною та покращеними приладами, які дозволяють їм літати на дуже низьких висотах. Зменшення граничної висоти польоту ракети теоретично могло призвести до низького відсотка ураження ворожих цілей 8 липня, коли наша ППО збила 30 із 38 російських ракет. На жаль, своїх цілей досягли "Іскандер-М", крилата ракета "Циркон", дві ракети "Х-101", два "Калібри" та дві крилаті "Х-22" (якими, нагадаємо, 14 січня 2023 року було зруйновано під'їзд в Дніпрі). Це одні з найнебезпечніших і найважчих у плані збиття ракет навіть найсучаснішими системами ППО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube