Повістка на вулиці, передача даних військкомату, ухилення від мобілізації: відповіді юристів на найпоширеніші питанні українців

Під час вручення повістки представник військомату ще не знає, чи порушуєте ви правила обліку, чи ні – деталі – Інформатор Україна

Повістка на вулиці, передача даних військкомату, ухилення від мобілізації: відповіді юристів на найпоширеніші питанні українців
Під час отримання повісток треба знати свої права і обов'язки

В Україні триває процес мобілізації. Але далеко не всі військовозобов'язані громадяни знають свої права, а також обов’язки представників військоматів під час вручення повісток. Юристи пояснюють, на що треба звертати увагу українцям, щоб не допустити помилок.

Повістки можуть вручити будь-де, і це законно

Зараз законодавством не визначено будь-яких вимог до місця вручення призивній особі повістки. Тобто не передбачено, де саме має відбуватися таке вручення, не встановлено переліку таких місць.

“Вручення повістки в громадських закладах, готелях та ресторанах, на роботі, на блокпостах чи просто на вулиці цілком можливе, і це не порушення закону. Єдина вимога в такому випадку - попереднє встановлення особи на підставі документів, що її посвідчують (паспорт, посвідчення водія) перед врученням їй повістки. Тому чоловік у віці від 18 до 60 років може отримати повістку і в готелі, куди приїхав у відпустку. Незалежно від того, до якої черги мобілізації він належить”, - каже адвокат АО “Місечко та Партнери” Ірина Усіченко.

Це підтверджує начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковник Роман Горбач. Він зазначив, що повістку не обов’язково повинен вручати представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

“Так, її може вручити будь-яка посадова особа, передбачена законодавством, - керівник установи, організації та підприємства, де працює призовник, керівник ЖЕКу, ОСББ тощо”, - повідомив він.

Не менш важливо, наголошують юристи, аби повістка була вручена особисто і підписана тим, кому вона призначена. Адже трапляються випадки, коли їх отримують дружина, батьки чи сусіди, якщо, наприклад, військовозобов’язаного не було вдома.

“Саме тому, якщо повістка була видана не особисто і на ній немає підпису, отримувач може не з’являтися до військкомату. Якщо вас запросили телефоном, ви теж можете не прийти. Наше законодавство не передбачає виклик до військкомату телефоном, тому ви не зобов’язані з’являтися”, - звернув увагу Роман Кравець.

Чи законно заповнювати повістку прямо на вулиці


Є випадки, коли повістку починають заповнювати прямо під час вручення. Чи законні такі дії?

"Пусту повістку можуть заповнювати на місці. Але в тому випадку, якщо це робиться у присутності голови ТЦК, від імені якого вручається повістка, або якщо він це робить особисто", - зазначила юристка Вікторія Тютюнникова.

Тобто, бланк не має бути повністю порожнім. Випадки, коли штампують пачки порожніх повісток, а тоді приходять в готелі, квартири чи на просто на вулиці і вручають людям, без підпису голови Територіального центру комплектування — це незаконно.

Також у повістці визначається дата та час прибуття до територіального центру комплектування для проходження військово-лікарської комісії.
Військовозобов'язаний отримує повістку, а у представників ТЦК залишається «корінець» та бланк з підписом чоловіка про отримання повістки.
Порожню повістку можна оскаржити. Звертатися зі скаргою можна у свій військкомат, Міністерство оборони або Національну поліцію.

Які документи повинні мати особи, що роздають повістки


Перш ніж отримати повістку, військовозобов'язані українці мають право вимагати у представників ТЦК та уповноважених осіб ряд документів, які підтверджують їх особу.

• Службове посвідчення або документ, який підтверджує її приналежність до підрозділу, який визначений у наказі коменданта.
• Копію наказу коменданта, яким визначені підрозділи, які мають право на перевірку документів.
• Вказати підставу для перевірки документів.

Також слід нагадати, що повістки українцям мають право видавати представники органів місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, зокрема, закладів освіти (незалежно від підпорядкованості та форми власності). Це можуть робити також й управителі багатоквартирних будинків. Крім того, таке право є у посадових осіб районного або місцевого центру комплектації та соціальної підтримки (військкомату).

"В українців є право вимагати документи, які підтверджують особу та повноваження видавати повістки. Без них виписувати документи права не мають. Усі документи слід уважно оглянути та перевірити правильність їх оформлення", - зауважує уповноважений із прав людини Дмитро Лубінець.


Що буде, якщо відмовитися від повістки

За словами працівника адвокатського об'єднання «PwC Legal» Артема Крикун-Труша, завжди можна відмовитися отримувати повістку та підписуватися щодо її отримання, але доведеться сплатити штраф.

"В разі відмови від повістки представники центру комплектування у присутності свідків можуть скласти акт відмови від отримання повістки. Ви теж не зобов'язані нічого писати або ставити підпис у цьому акті. Якщо акт все ж складуть, то справу розглядатиме керівник центру комплектування, який може стягнути штраф від 850 до 1 700 грн за порушення правил військового обліку. Накладення такого штрафу можна оскаржити в місцевому суді", - пояснив адвокат.

Під час вручення повістки представник центру комплектування ще не знає, чи порушуєте ви правила обліку, чи ні.
• У разі, якщо ви виїхали на нове місце проживання, потрібно знятися з обліку та стати на новий облік протягом семи днів.
• Якщо ви внутрішньо переміщена особа з окупованих територій, то маєте стати на військовий облік за новим місцем проживання, незалежно від того, чи знялися ви з обліку вдома: часто це просто неможливо через окупацію та бойові дії.
• Потрібно інформувати свій центр комплектування про зміни в житті та переміщення.

Кримінальна відповідальність за ухиляння від військового обліку може бути застосована не за перше порушення обліку, а лише після попередження керівником центру комплектування, коли ви не з'явилися за повісткою для уточнення облікових даних. Покарання від 3 до 5 років, згідно зі статтею 336 Кримінального кодексу України, за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації може бути призначено в разі, коли ви уточнили облікові дані, пройшли медкомісію, вам вручили повістку вже про призов на службу, але у визначений час ви не прийшли до центру комплектування.

Чи можуть примусово доставити військовозобов’язаного до призивного пункту


Згідно із чинним законодавством, прибуття особи до призовного пункту покладається на військовозобов’язаного. Будь-які дії примусового характеру щодо утримання особи – є незаконними та законодавством не передбачені.

"Саджати людину до авто й везти до військкомату, навіть у супроводі правоохоронних органів, - протизаконно. Тобто вручити повістку на вулиці - законно, змушувати й везти одразу до військкомату – ні", - пояснив адвокат Андрій Новак.

Безпідставно захоплювати чоловіків не можуть не тільки представники територіальних центрів комплектування, а й будь-які представники органів влади, якщо це не затримання під час виявлення кримінального правопорушення. Навіть у випадку відмови від повістки працівники центрів комплектування не мають повноважень на затримання.

"Якщо це кримінальне правопорушення, тобто ухилення після попередження, то в такому випадку може застосовуватися ст. 38 Кримінального кодексу. Якщо це адміністративне правопорушення, тобто ухилення від військового обліку або порушення правил військового обліку, то тут вже адміністративна відповідальність. Є таке поняття “адміністративне затримання”, але кодекс України про адмінправопорушення визначає перелік уповноважених осіб, які можуть здійснювати адміністративне затримання. Серед них представників ТЦК немає", — роз’яснюють юристи.

Адміністративне затримання можуть виконувати представники поліції, які доставляють людину до відділку, а не до територіального центру комплектування.

Чи можуть працівники поліції передавати дані паспорту представникам військомату

Адвокат Віталій Гаделія пояснив, чи може поліція передавати дані з паспорту особи працівниками ТЦК.

"Чи можуть представники ТЦК вручати повістки на вулиці? Так, вони це можуть робити. Чи можуть це робити представники поліції? Ні, не передбачено такого у повноваженнях ні представників поліції, ні Збройних сил України, ні територіальної оборони, яка теж входить до Збройних сил України", ― пояснив він.

Також адвокат додав, що самостійно працівники ТЦК не можуть перевіряти документи в осіб на вулиці.

"У представників ТЦК безпосередньо немає повноважень на перевірку документів на вулиці. Власне, тому вони ходять з поліцією", ― додав адвокат.

Адвокат зазначив, що правомірність передачі даних з паспорту чи водійського посвідчення поліціянтами під час перевірки документів працівникам ТЦК - під питанням. Для деяких випадків закон передбачає попереднє письмове звернення голови ТЦК.

"Це питання дискусійне, і сталої судової практики ще тут немає. Однак, не потрібно забувати і про те, що у поліції є повноваження адміністративного затримання особи і доставлення його до ТЦК у випадку наявності інформації про її ухилення від мобілізації. Однак, і тут є певна процедура, яка передбачає попереднє офіційне письмове звернення керівника ТЦК", ― пояснив Віталій Гаделія.

Як діяти в разі незаконного затримання


Якщо людину незаконно затримують, адвокат Роман Сімутін радить знімати все на телефон або увімкнути телефонний диктофон.

"Затримувати без вимоги не мають права, тому вимагайте її пред’явлення. Якщо немає вимоги, покличте перехожих і повідомте про незаконне затримання, таким чином привертаючи увагу до незаконних дій поліції. Повідомте про кримінальну відповідальність за перевищення службових повноважень, стаття 365 КК України. Не виконуйте наперед незаконне розпорядження, відмовляйтеся пройти до автомобіля чи проїхати із зазначеними особами. Якщо ви робитимете це, найімовірніше, це відіб’є бажання затримувати вас. Але якщо вас затримали, а це можливо лише, якщо ви їм дозволите, обов’язково вимагайте складання протоколу затримання, який знадобиться для оскарження їхніх дій. І пам'ятайте, затримання не може перевищувати 3 години, і ці три години починаються від моменту, коли до вас підійшли, а не від моменту доправлення до ТЦК. Коли цей час мине, ви можете розвертатися та йти", — пояснив адвокат.


Як комунікувати з представниками військкоматів


Не слід забувати, що зараз в країні — війна. Усі військкомати працюють у повну силу. Спілкуватися слід спокійно, врівноважено, спираючись на закони й документи.

Повідомляти про проблеми в роботі ТЦК потрібно за посиланням та через гарячі лінії:
• 0 800 500 410;
• 0 800 500 442.

Раніше ми писали, що за словами військового комісара Харківського обласного ТЦК, усі військовозобов'язані чоловіки потраплять до реєстру "Оберіг", його підв'яжуть до "Дії". Влада запевняє, що цей реєстр ніяк не пов'язаний із додатком.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube