В Україні згадують і вшановуємо мужність тисяч кримців, які 26 лютого 2014 року вийшли у Сімферополі на мітинг на підтримку територіальної цілісності нашої держави
В Україні у неділю, 26 лютого, відзначають День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Це вже третє офіційне вшанування цієї дати. Указ про затвердження Дня спротиву президент України Володимир Зеленський підписав у 2020 році.
Цього дня лідери України та ті, для кого Крим - рідна земля, згадали події 26 лютого 2014 року - відчайдушний спротив мирних людей проти гауляйтерів та російських окупантів, які вже фактично керували ситуацією .
Президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що Крим ми повернемо додому. І в цьому немає жодного сумніву.
"Дев'ять років тому російська агресія почалася з Криму. Повернувши Крим, ми відновимо мир. Це наша земля. Наші люди. Наша історія. Ми повернемо український прапор у кожен куточок України", - сказав він.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що Україна не бачить жодних компромісів щодо своєї територіальної цілісності, в Крим - це наша територія.
"Ми – суверенна країна з міжнародно визнаними кордонами. Єдиний компроміс – повне виведення російських військ з України в межах кордонів 1991 року. росіяни повинні припинити стріляти, зупинити агресію і покинути нашу територію. Я вважаю, що зміна кордонів була б неприйнятним компромісом і для Європи", - наголосив він.
У Верховній Раді також відреагували на цю дату. Крим є і буде частиною України.
Як повідомляє Представництво президента України у Криму, кримці боролися і продовжують боротися, не маючи жодних компромісів щодо своєї ідентичності та територіальної цілісності України. У 2014 році росія спробувала забрати не лише територію, а й наших людей. Та попри її “неоколонізаторську” політику, Крим був українським.І завжди таким буде.
Інформаційна боротьба, розповсюдження листівок, висвітлення правдивих подій на окупованому Кримському півострові, прослуховування української музики, вигуки “Слава Україні” – те, що нормально для демократичної країни, у росії вважається “тероризмом” та “екстремізмом”.
"Велика шана кожному громадянину, який продовжує боротьбу попри погрози, кримінальні переслідування та незаконні вироки окупаційних судів. Знаємо, що перемога України вже зовсім скоро, але вона неможлива без вільного Криму. Адже з його окупації почалася війна, його звільненням вона й закінчиться. Всі незаконно засуджені громадяни України повернуться до родин, поцілують коханих, обіймуть дітей. І всі ми з вами зустрінемося на пляжах, у горах, посеред вуличок вільного Криму", - йдеться у повідомленні.
Голова Меджлісу Рефат Чубаров напередодні річниці окупації півострова нагадав, що люди в Криму всі ці роки живуть під пресингом російської пропаганди. він зазначив, що люди боялися, що Україна може не витримати й залишить їх напризволяще.
"Але хід війни впливає на настрій людей. Ось у цій групі людей, які залишаються вірними українському населенню, настрої змінюються від тривожних почуттів до усвідомлення і повної надії на те, що Крим обов’язково буде звільнений. І все це змінюється залежно від того, як виганяються російські війська: від Києва, інших областей України. Від того, як завдаються удари по військових об’єктах у Криму. Склади під Джанкоєм, атака на будівлю штабу Чорноморського флоту Росії в Севастополі, — все це дає дуже велику надію людям”, У міру поразки російських військ і ударів по Криму, навіть до російської частини населення півострова приходить усвідомлення, що їм доведеться залишати цю територію", - сказав глава Меджлісу.
Політичний діяч, дисидент Мустафа Джемілєв вважає 26 лютого 2014 року знаковим днем кримського опору російській окупації, коли вірні своїй батьківщині громадяни України дали відсіч сепаратистам і провокаторам.
"Зрозуміло, що опір сепаратистам і окупантам був не тільки 26 лютого 2014 року. Але цей день у Криму був піком зіткнення між вірними своїй Батьківщині громадянами України і сепаратистами, провокаторами і так званими козаками і добровольцями, яких організаованно звозили до будівлі Верховної Ради Криму з усього Криму, а також з найближчих регіонів російської федерації", - сказав він.
Ще 2014 року Джемілєв попереджав, що ця окупація буде на роки і повернути Крим швидко Україні не вдасться.
У День Спротиву відомий режисер, актор та захисник України Ахтем Сейтаблаєв звернувся до своїх побратимів - бійців окремої 71 бригади єгерів ДШВ. Сейтаблаєв він записав відеозвернення на прем’єрі своєї нової кінострічки "Мирний-21", яка розповідає про подвиг Луганських прикордонників.
"До нашої перемоги, наступного року зустрінемось у Бахчисараї!" - сказав Сеітаблаєв побратимам.
У соцмережах Ахтем відзначив світлиною, що цей день для нього важливий.
Для режисера з Криму Олега Сенцова, який був в'язнем кремля, війна також почалась 26 лютого 2014 року. Зараз він служить у ТРО. Сенцов написав емоційного поста у Фейсбук із закликом не забувати, заради чого все почалось. І не підвести тих, хто не дожив і не доживе до весни.
"Не забувати заради чого все почалось, не забувати, тих, хто вже ніколи не побачить весни. Стрічка фейсбуку, яка нагадує суцільний некролог. Бахмут, як головний цвинтар. Відчуття провини, що ти зараз не там. Розуміння, що твій час знову прийде. Що ти, частина тієї сили, яку готують, щоб зламати ворогу хребта вже за декілька місяців. Що, ті, хто зараз в окопах, дают час твоїм хлопцям на підготовку. Що взвод, яким ти керуєш, повинен бути кращим, щоб відпрацювати на максимум, але в штурмових ротах довго не живуть. Ми обов'язково переможемо, чого б нам це не коштувало. Ми не можемо дозволити собі програш. Ми не підведемо тих, хто не побачить цієї весни", - написав режисер і воїн.
Дев'ять років тому диверсійні групи рф почали спроби захопити Крим. 26 лютого 2014 року на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної ради Автономної Республіки Крим вийшли тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей чинити спротив російській окупації та заявили всьому світу про цілісність України.
Наступного дня, о 5-й ранку до урядових будівель АРК увійшли регулярні військові формування рф.
Проукраїнський мітинг під стінами парламенту був відчайдушним жестом. Російські війська почали висадку на півострові 20 лютого, й до 26 більшість установ уже була під їхнім контролем. На противагу протестуючим окупанти швидко організували своїх прихильників, яких у Криму, будемо відвертими, вистачало. Результат передбачуваний — сутички, в яких постраждали люди.
А далі були жорсткі репресії, викрадення, ув'язнення та убивства активістів російськими окупантами. Кримці не здаються у своїй боротьбі уподовж дев'яти років. Вони знають, що повернуться додому.
Як повідомляв Інформатор, російський опозиціонер Олексій Навальний за кілька днів до річниці повномасштабного вторгнення рф в Україну опублікував 15 принципів своєї політичної платформи — вона стосується війни та повоєнного устрою росії. Ці принципи передбачають повагу до міжнародно визнаних кордонів України 1991 року, тобто Навальний вже вважає правильним рішенням повернути Україні Крим. Раніше опозиціонер вважав півострів російським та навіть порівняв його з бутербродом з ковбасою, нібито Крим не можна "туди-сюди повертати".
Раніше Інформатор писав про те, що у Криму завдяки українським хакерам по радіо несподівано прозвучав голос очільника ГУР Кирила Буданова. Він запевнив кримців, що Україна скоро повернеться.
Ми також повідомляли, що російські окупанти активізували побудову оборони в Криму в страху перед ЗСУ. Вони дуже бояться контрнаступу українців та усвідомлюють, що втратять півострів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.