Посилення тиску на РФ: група Єрмака-Макфола запропонувала відродити санкційний орган часів Холодної війни

Оприлюднений третій План дій щодо посилення санкцій проти Росії, зокрема, пропонується відродити санкційний орган КоКом

Санкції проти РФ
Санкції здатні зменшити експортні надходження Росії на $70-80 млрд на рік

Санкційна група Єрмака-Макфола (голови Офісу президента Андрія Єрмака та експослу США в Росії Майкла Макфола - ред.) представила третій План дій щодо посилення санкцій проти Росії. У 50-сторінковому документі, опублікованому на сайті президента України, пропонується відновити санкційний орган КоКом. Цей орган діяв під час Холодної війни.

Документ опубліковано на сайті Офісу президента. Серед запропонованих заходів вказані наступні:

  • конфіскація заморожених активів Центробанку РФ;
  • посилення контролю за дотриманням граничної ціни на нафту (зменшення її на $10 за барель) та боротьба з тіньовим флотом танкерів;
  • повне ембарго на уран, алюміній, сталь;
  • обмеження на експорт зрідженого газу, трубопровідного газу, азотних добрив і певних металів, таких як нікель;
  • загороджувальні мита на інший російський експорт.

На думку експертів групи Єрмака-Макфола, новий пакет санкцій може зменшити експортні надходження Росії на $70-80 млрд на рік порівняно з 2023 роком. Окремо група пропонує створити міжнародну організацію, аналогічну Координаційному комітету з багатостороннього експортного контролю (КоКом), для дотримання заборони на експорт критично важливих технологій до Росії.

Нагадаємо, що режим КоКом було створено у 1949 році за ініціативи США. Це був центральний елемент системи, у межах якої західні держави розробляли й здійснювали спільні заходи з контролю за експортом промислових технологій, особливо технологій подвійного використання. Основне завдання КоКом полягало в стримуванні економічного й науково-технічного розвитку СРСР і його союзників у військовій сфері шляхом обмеження або виключення їх з деяких ринків та доступу до новітніх технологій і товарів подвійного використання.

Після розпаду СРСР і Варшавського пакту КоКом було визнано рудиментом Холодної війни й замінено Вассенаарськими домовленостями 1995 року про контроль над експортом звичайних озброєнь, товарів і технологій подвійного використання.

У документі на сайті Офісу президента України зазначається, що Захід має запровадити експортні обмеження, які дозволять стримувати експансіоністські та ревізіоністські прагнення Росії, як це було в часи Холодної війни. Це має включати створення нових багатосторонніх організацій, подібних до КоКом, для управління всією торгівлею з Росією. 

На думку членів робочої групи, до санкційного списку слід додати більше осіб і організацій, які підтримують або фінансують російську агресію. Також запропоновано запровадити санкції проти західних компаній, що беруть участь у російських логістичних операціях і сприяють ухиленню від обмежень.

Санкції проти Росії

Міністерство фінансів США у середу, 1 травня, оголосило про розширення списку санкцій проти фізичних та юридичних осіб з РФ, які сприяють зростанню військово-промислової галузі країни-агресора. До цього списку обмежень увійшла одна з найбільших авіакомпаній Росії "Побєда", а ще автозавод "Урал" та завод "Протон". Торкнулись санкції ще й компаній з країн, які допомагають РФ нарощувати воєнний потенціал.

Окрім США обмеження впроваджують й країни ЄС. Наразі ЕС вже затвердив 13 пакетів санкцій проти Росї. Під обмеження згідно з останнім пакета потрапили 106 фізичних та 88 юридичних осіб. Тепер готується до погодження 14-й пакет.

США також регулярно розширює санкційний список. Але нещодавно стало відомо, що Сполучені Штати тимчасово дозволили грошові операції з підсанкційними банками РФ для розрахунків в енергетичній сфері. Йдеться про банки ВТБ, Альфа-банк, Радкомбанк, Росбанк, ВЕБ.РФ, Зеніт і банк Санкт-Петербург та Центробанк РФ. Відповідну ліцензію видав американський Мінфін. Вона діятиме шість місяців — до 1 листопада 2024 року з можливістю продовження. 

Україна також запровадила санкції проти фізичних та юридичних осіб з РФ. Всі вони внесені до державного реєстру, який запрацював у лютому цього року. У ньому наразі знаходяться дані про 17 тисяч 202 особи та компанії, на які в Україні накладені обмеження. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube