Посилення мобілізації в Україні: яка група студентів опинилася під ризиком бути призваними

Читать на русском

Військовий юрист назвав декілька умов, при яких можна потрапити під законодавчі зміни

Читать на русском
Студенти, ЗСУ, мобілізація
Хто з студентів попаде під мобілізацію, колаж "Інформатор"

Військовий юрист назвав декілька умов, при яких можна потрапити під законодавчі зміни

В Україні можуть бути переглянуті норми, що надають відстрочку від служби певній категорії студентів. Таке рішення будуть розглядати, якщо парламент вирішить посилити мобілізацію.

Про це повідомив військовий юрист Микола Максимов у інтерв'ю виданню "Фокус". Він розповів, які саме студенти могли б потрапити під зміни.

За словами адвоката, почнуть призивати тих, хто здобуває другу або третю освіту після 30 років і вступав до навчальних закладів у 2022 році після введення воєнного стану

"Перші категорії, хто потенційно могли б потрапити під законодавчі зміни, це студенти 40-45 років, які у 2022 році вирішили здобути другу або третю освіту", - каже Максимов. 

Також, за словами юриста, у воєнкомів вже "приховані хитрощі", до яких вони вдаються стосовно аспірантів. Наприклад, їх змушують пред'являти документи, які апріорі не існують.

"Уже є випадки серед моїх клієнтів, коли військкомати вимагали величезну кількість додаткових документів, які доводять право військовозобов'язаного на відстрочку", - повідомляє юрист.

Наприклад, в аспіранта вимагали студентський квиток, хоча в аспірантів такого документа немає, а також письмові звіти про складання сесій. Якщо ж він не міг пред'явити документ, то людину відправляли на ВКЛ.

"Якщо військовозобов'язаний не може пред'явити документи за запитом військкомату, його направляють на військово-лікарську комісію і після цього вручають мобілізаційне розпорядження, що нібито людина не встигла оформити відстрочку", - додає Максимов.

Що робити, якщо вимагають пройти ВЛК попри відстрочку

В Україні бувають випадки, коли від чоловіків вимагають проходження ВЛК навіть попри наявність відстрочки. За словами юриста, українське законодавство у відношенні проходження ВЛК при відстрочці має прогалину, оскільки ніде чітко не прописаний конкретний алгоритм дій.

Для того, щоб захисти свої права слід розуміти загалом, як відбувається збір даних про військового. За словами адвоката, він передбачає декілька етапів:

  • постановка на облік, під час якого вносяться або поновлюються дані, з’ясовуються всі обставини, зокрема наявність відстрочки від мобілізації.  Якщо на цьому етапі підстави для відстрочки відсутні – то чоловіка направляють на ВЛК;
  • проходження ВЛК для визначення ступеня придатності: придатний\непридатний або обмежено придатний;
  • мобілізація після висновку ВЛК. Керівник ТЦК приймає рішення щодо мобілізації або виключення з обліку. Процедура прописана в постанові КМУ №1487. 

Якщо призовник належним чином повідомив ТЦК про наявність підстав для відстрочки, тобто подав заяву із завіреними копіями документів з відміткою про вручення, то він може відмовитися від проходження ВЛК.

Нагадаємо, які документи необхідні військовим для проходження ВЛК і як виглядає сам процес. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.