Понад $600 млрд збитків: скільки років доведеться відновлювати Україну

Чому Україну потрібно починати відновлювати вже зараз

Понад $600 млрд збитків: скільки років доведеться відновлювати Україну

Третій місяць повномасштабної війни росії проти України. Окупанти продовжують руйнувати інфраструктуру нашої країни і буквально зтирати з землі цілі населені пункти. Політичне керівництво України з блакитних екранів заспокійливим голосом говорить про те, що черга з бажаючих відновлювати нашу країну фактично вже вишикувалася і чекає на команду. А заарештований золотовалютний запас кремля у розмірі 320 млрд. доларів майже вже влився до бюджету України. Проте іноземні медіа дедалі частіше пишуть, що Європейський союз, як і інвестори, ще не дійшли єдиної думки щодо фінансування «плану Маршалла» для України.

Що бентежить іноземних інвесторів, до чого тут членство України в ЄС і скільки років знадобиться нашій країні на відновлення, розбирався Інформатор

Україну потрібно починати відновлювати зараз

Ірпінь і Бородянка в Київській області після вигнання окупантів виявилися практично повністю зруйнованими. Весь світ побачив, як у той час, поки російська пропаганда розповідала своїй аудиторії про «високоточні» ракетні удари по місцях скупчення «бандерівців», шалена армія рф знищувала все живе на своєму шляху. І це лише ті факти, які зафіксовані у звільнених від рашистської орди населених пунктах. Щодня голова Луганської військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай розповідає про все нові та нові злочини окупантів, а руйнувань стає дедалі більше. 

 

Понад $600 млрд збитків: скільки років доведеться відновлювати Україну 1

За останніми оцінками Київської школи економіки (KSE), сума прямої шкоди, завданої загарбниками інфраструктури України, досягла 92 мільярдів доларів. Якщо ж рахувати загальні втрати, включаючи інвестиції та економічний потенціал, становить від 500 до 600 мільярдів доларів. Українські експерти почали підраховувати збитки з другого дня повномасштабного вторгнення, і зараз ці підрахунки продовжуються, тому заявлена ​​сума зростає з кожним днем. За словами економіста Сергія Фурси, в умовах бойових дій, які тривають, складно оцінити перспективи повоєнної відбудови України. 

«Ключове питання «коли закінчиться війна?». Якби війна закінчилася через місяці 2-3, то, я думаю, в рамках масштабної євроінтеграції, масштабної допомоги заходу протягом 3-5 років ми могли б відновитися до довоєнного періоду – до 24 лютого 2022 року», - каже Сергій Фурса. 

Проте керівник KSE Наталія Шаповал дотримується іншої точки зору. На її думку, зволікати не можна, а відновлення України треба розпочинати вже зараз, щоб захистити функціонуючі частини української економіки, інакше у довгостроковій перспективі фінансовий тягар для країн-донорів буде ще більшим.

І справді, незважаючи на те, що руйнування продовжуються, представники урядів західних держав, які підтримали Україну у війні, починають підраховувати витрати і навіть планують, як саме відбуватиметься відновлення України. В основному експерти сходяться на думці, що кошти, які будуть потрібні для повоєнного відновлення, будуть найбільшими з часів Другої світової війни. І якщо зараз кількість бажаючих допомагати Україні велика, як ніколи, то при затяжному конфлікті є ризик, що кількість потенційних донорів та інвесторів зменшиться. І це лише один з нюансів. 

«Міжнародна спільнота та приватні особи виявляють величезну готовність інвестувати у відновлення України, але як довго вдасться утримувати цей ентузіазм, залежатиме і від того, наскільки правильно будуть витрачені гроші», — попереджає Беата Яворчик, головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку, передає FinancialTimes.

Для того, щоб донори та інвестори довіряли Україні свої гроші, нашій країні необхідно провести реформи, які не вдається реалізувати вже майже 8 років. 

Як допомога пов'язана із членством України в ЄС

Але Україні необхідно терміново реформувати державу не лише через донорів, а на кону також членство України в Європейському союзі. 

«Найскладнішим аспектом є відновлення інституційної основи: до війни Україна не була взірцем з погляду бізнес-середовища чи якісних інститутів», – каже Беата Яворчик. 

Про те, що Європейський Союз не має наміру витрачати гроші на Україну без сприяння з боку нашої держави, відкрито говорила і президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн. Вона неодноразово наголошувала, що цілі проекту ЄС з відновлення України включатимуть і боротьбу з корупцією, а також приведення українських інституцій у відповідність до європейських правових стандартів.

 

Понад $600 млрд збитків: скільки років доведеться відновлювати Україну 2

«Це принесе стабільність та впевненість, необхідні для того, щоб зробити Україну привабливим місцем для прямих іноземних інвестицій. І, зрештою, це прокладе шлях для майбутнього України в Європейському Союзі», - зазначила президент Європейської комісії. 

Впевнений, що темпи відновлення України залежать від членства України в Євросоюзі та економіст Сергій Фурса. Експерт налаштований оптимістично, за його словами, вступ нашої країни до ЄС  прискорить повоєнне відновлення. 

 

Понад $600 млрд збитків: скільки років доведеться відновлювати Україну 3

«Євроінтеграція – відмінний драйвер для економічного зростання. З одного боку, у вас є доступ до європейських фондів, які фінансують інфраструктурні проекти тощо. А з іншого боку, інвестори зовсім інакше сприймають Україну, яка є кандидатом у члени Європейського союзу. І це призводить до більш масштабних інвестицій, які призводять до кращого економічного зростання», – пояснює Сергій Фурса.  

Тому зовсім не дивно, що тема членства України викликає величезні суперечки в ЄС, де багато держав-членів вважають, що ідея швидкого вступу України до союзу не лише погана, враховуючи, що країна розорена війною, а й викликає нерозуміння та розчарування серед тих країн, які подали заявку на членство і чекають вже кілька років. А тепер їх обходить Україна, питання членства якої ще 3 місяці тому навіть не стояло на порядку денному. 

Але в той же час у Брюсселі чудово розуміють, приєднається Україна до ЄС чи ні, зрештою, саме Європа понесе левову частку витрат на відновлення нашої країни з огляду на те, що Україна захищає безпеку всієї Європи. Відповідно, куди логічніше вкладатися в країну, яка є членом європейської сім'ї. А щоб не витрачати гроші даремно, вигідніше водночас із відновленням  реформувати Україну у відповідності з вимогами ЄС.  

Як зазначається український економіст Олексій Дорошенко, Європейському союзу вигідно поєднати ці дві дії, адже насправді тоді відбудовуватимуть країну Європейського союзу громадяни євросоюзу на гроші ЄС. 

 

Понад $600 млрд збитків: скільки років доведеться відновлювати Україну 4

«Усі процеси відбуватимуться в експрес-режимі. Це буде логічним і правильним з точки зору економічної підтримки тих країн, які теж постраждали від підтримки України в цій війні. Це всі країни Європи, які запровадили санкції. І природно, кожна з цих країн має зацікавленість у відновленні окремих міст і регіонів окремих областей. Таким чином вони приєднаються до будівництва, а за будівництвом тягнеться постачання матеріалів. Це і робочі місця для тих самих голландців, німців, литовців, які відбудовуватиму зруйновану інфраструктуру України», - каже Олексій Дорошенко. 

Але тільки в те, що членство України в ЄС якось прискорить цей процес, експерт не вірить. 

5-7 років на відновлення в експрес-режимі

Примітно, що все ж таки як основний примусовий донор у питанні відновлення України всі експерти розглядають росію.   

«Я думаю, що перші 2-3 роки відновлюватиметься цивільна інфраструктура та інфраструктура комунальна. Потім років на 3-4 піде державна інфраструктура та бізнес-інфраструктура, на відновлення якої теж піде десь 2-3 роки. Звичайно, ми не говоримо про повне відновлення, але за 6-7 років можна відбудувати більшість зруйнованих об'єктів. Якщо ми переглянемо європейський сценарій 1945 року, то Європа фактично відновила вже до 1953 року. А дехто взагалі закінчив відновлення у 1950 році. Тому 5-6 років дійсно буде достатньо Україні для того, щоб за підтримки всіх країн та за російський рахунок відбудувати Україну», - прогнозує Олексій Дорошенко. 

Приблизно такі ж цифри, як вже зазначалося в цьому матеріалі вище, наводить і Сергій Фурса, розраховуючи насамперед на відновлення інфраструктурних об'єктів, зруйнованих після 24 лютого 2022 року. 

 

Financial Times
Financial Times

Незважаючи на такі райдужні для України перспективи – і швидке відновлення країни, і членство в ЄС – Олексій Дорошенко застерігає від можливих розчарувань щонайменше в одному з цих аспектів. За словами економіста, після вступу до ЄС Україні важливо не забувати про власні інтереси. 

«З одного боку, нам справді потрібно бути в єдиній сім'ї. Але з іншого боку, варто враховувати, що Євросоюз дотримується правил, які переважно пише Німеччина та Франція. Є приклад Польщі, яка й має стати для нас зразком. Отримавши всі переваги ЄС, Польща з кожного питання має власну думку. За кілька років вона увійшла до клубу найбагатших країн світу. Наша економіка просто ляже, якщо ми почнемо все імплементувати. Ми просто знищуємо свій бізнес. Таким шляхом пішла Литва, і зараз вона просто знищена економічно», - резюмує Олексій Дорошенко. 

Натомість експерт нагадує, що вже зараз вимальовуються й інші моделі військових та економічних спілок. І як вже про це писав Інформатор, саме такі дрібніші об'єднання можуть дуже допомогти українській економіці та армії. 

Раніше Інформатор писав про те, як відновлюватимуть Україну після перемоги

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube