Поляки побоюються відтоку українських чоловіків через закон про мобілізацію: в чому ризик

Кадрові агентства Польщі прогнозують, що українські чоловіки поступово переїжджатимуть з Польщі далі на захід Євросоюзу

Польща
Мобілізація в Україні може вплинути на ринок праці в Польщі

У військовозобов'язаних українців, зокрема, тих людей, які перебувають за кордоном залишилось менше ніж тиждень для того, щоб оновити свої дані. Ця вимога може призвести до поступового відтоку українських працівників з місцевого ринку. Про це пише 9 липня Економічна Правда.

Українські чоловіки поступово переїжджатимуть з Польщі далі на захід Євросоюзу. Це прогнозують кадрові агенства країни.

Справа в тому, що у військовозобов'язаних українців, зокрема, тих людей, які перебувають за кордоном залишилось менше ніж тиждень для того, щоб оновити свої дані. Зазначається, що громадянам, які не виконують цього обов'язку, не продовжать та не видадуть документи, що дають право на перебування за кордоном.

"Як наслідок, люди, чиї паспорти мають короткий термін дії, можуть втратити можливість подорожувати та працювати після закінчення чинності документів, що дозволяють легалізувати роботу та перебування за кордоном", – зазначив представник агентства зайнятості Gi Group Poland.

За останніми данними, на страховому обліку в Польщі перебували 760 200 працівників з України, приблизно 52% – чоловіки. Більшість із них працюють на робітничих посадах в будівельній галузі, промисловості, логістиці, сільському господарстві, торгівлі.

Польські експерти сходяться в думці, що раптовий відтік українських громадян навряд чи реальний, але у довгостроковій перспективі він може зачепити тисячі людей. Найбільше ризикують компанії, де через профіль бізнесу в командах переважають чоловіки. Легка та харчова промисловість такої проблеми не відчувають.

Компанії в Польщі уже кілька місяців систематично втрачають працівників з України. Вони переїжджають в інші країни Євросоюзу, де зарплати вищі. Тому закон про мобілізацію стане ще одним фактором, який може збільшити масштаби переселення.

Зміни у законі про тимчасовий захист українців

Польща подовжила тимчасовий захист українських біженців до 30 вересня 2025 року. Окрім того, країна надала можливість змінити статус з тимчасового захисту на тимчасове проживання на три роки. Також ця поправка до закону передбачає виплату понад 800 злотих для українських дітей, а ще їх включать до польської системи освіти. Проте обіцяють зберегти вивчення української мови.

Також з 1 липня фінансова підтримка у вигляді проживання та харчування для біженців з України, які перебувають в особливо складній ситуації, можлива лише на підставі договору, підписаного з місцевим компетентним воєводою або органом місцевого самоврядування.

Нові правила підтвердження особи та присвоєння номера PESEL

Також з 1 липня українські біженці зможуть отримати номер PESEL UKR. Для цього українцям потрібно:

  • пред'явити дійсний документ, що посвідчує особу, наприклад, закордонний паспорт або ID-картку.
  • заповнити заяву про отримання номера PESEL UKR.
  • здати відбитки пальців.

Номер PESEL UKR буде видаватися лише тим українцям, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року й буде дійсний протягом одного року. Українці з PESEL UKR матимуть доступ до ринку праці, зможуть отримувати безкоштовну медичну допомогу та інші соціальні пільги.

Раніше Інформатор писав, що кількість українців, які користуються житлом, наданим роботодавцем у Польщі, за останній рік зросла у 2,5 рази. Також повідомляли, що безробітні українці у Польщі можуть отримати до 48 тисяч злотих на власний бізнес.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube