Завдяки новому закону про посилення мобілізації 3633-IX, перевірка осіб на військовому обліку стане доступнішою не тільки представникам ТЦК
Не лише представники ТЦК, але й поліцейські отримають можливість перевірити через систему "Оберіг" інформацію щодо того, чи знаходиться особа на військовому обліку та чи отримувала вона повістку. З 18 травня набуває чинності новий закон 3633-IX, що спрямований на посилення мобілізації (законопроект 10449). Цей закон закріплює у законодавстві правила, які вже діють на практиці.
Як пише Судово-юридична газета, згідно з новим законом, поліцейські матимуть можливість перевіряти наявність у особи військового квитка, затримувати і доставляти до ТЦК, вносити дані про ухилянтів до баз даних. Відтепер чоловіки віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ і пред'являти його за вимогою не лише представника ТЦК, але й поліцейського, а також представника прикордонної служби в прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску.
Зокрема, новий закон передбачає, що крім військово-облікового документа працівник ТЦК і поліцейський можуть вимагати показати документ, що посвідчує особу. Особа має пред'явити військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, "у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в документах".
Під час перевірки документів представник ТЦК або поліцейський можуть здійснювати фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів з використанням технічних засобів, а також можуть використовувати технічні прилади, засоби та спеціалізоване програмне забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг". Таким чином, не лише представник ТЦК, але й поліцейський зможуть перевіряти резервістів через "Оберіг".
Реєстр "Оберіг" — це електронна база даних про військовозобов’язаних, призовників і резервістів. Вона потрібна для ведення військового обліку. "Оберіг" автоматично наповнюється інформацією з різних державних реєстрів, а також даними, зібраними працівниками ТЦК та СП.
За словами заступниці міністра оборони з питань цифровізації Катерини Черногоренко, реєстр "Оберіг" потрібен, щоб зменшити кількість помилок, спричинених людським фактором. Крім того, щоб заощаджувати ресурси держави та людини.
Зокрема, реєстром користуються і в рекрутингових центрах, і в ТЦК. Умовно, військова частина надсилає запит, що їй потрібні фахівці певного профілю. Існує ймовірність, що в територіальному центрі є людина з відповідною освітою та досвідом, її можуть спрямовувати на профільну посаду за запитом.
Доступ до реєстру наразі мають Міноборони України, Генеральний штаб ЗСУ, Служба безпеки України та Служба зовнішньої розвідки, а також ТЦК та СП як органи ведення реєстру. Він має комплексну систему захисту інформації, на його базі з'являться послуга електронного бронювання та військового квитка.
Наразі Міноборони разом з партнерами працює над створенням електронного військового облікового документа. Це витяг з реєстру, що свідчитиме про обліковий статус громадянина – де він стоїть на обліку, чи придатний до служби.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.