Аналіз зупинених справ показує, що переважно мова йде про крадіжки, наркотики, важкі ДТП
В Україні спостерігається нова тенденція. Майже 11 тисяч обвинувачених у кримінальних справах добровільно йдуть на війну, після чого суди призупиняють розгляд їхніх справ. Це стосується не лише тих, хто скоїв смертельні ДТП або хабарництво, але й ґвалтівників неповнолітніх та пособників замовних убивств.
Це з'ясували журналісти незалежного антикорупційного центру NGL.media. Вони виявили, що чверть мобілізованих, чиї справи було зупинено, скоїли злочини вже на фронті. З 400 проаналізованих справ, де розгляд було зупинено через мобілізацію обвинувачених, майже 100 (25%) стосувалися злочинів, скоєних вже під час служби у війську.
У 95% інших випадків суди закрили справи після мобілізації, і лише в 5% суд відмовився це зробити. Важливо, що такі рішення оскарженню не підлягають.
Найчастіше призупинення судових процесів стосувалося справ про крадіжки, наркозлочини, ДТП, привласнення або розтрату майна, хабарництво та зловживання службовим становищем.
Не лише чоловіки рятуються від суду мобілізацією. Журналісти виявили випадок, коли 48-річна Людмила Яценко, колишня судова працівниця, обвинувачена у хабарництві, уникала судових засідань під приводом служби в тероборонi Козинської ОТГ на Київщині з березня 2022 року. Проте з'ясувалося, що блокпости, на яких вона нібито несла службу, давно розформовані.
Її адвокат у березні 2023 року подав клопотання про зупинення розгляду справи через мобілізацію підзахисної. Прокурор заперечував зупинку, вважаючи, що жінка все ж таки ухиляється від суду, але суд справу зупинив і досі не відновив.
Закон про мобілізацію набуде чинності вже 18 травня 2024 року. Після цього всі громадяни України, які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів повинні уточнити свої особисті дані в ТЦК, ЦНАП або через електронний кабінет.
За новим законом про мобілізацію, люди з алкогольною, наркотичною та іншими залежностями також підлягатимуть мобілізації. В Українській Гельсінській спілці вважають, що таку норму можна піддати критиці. Адже вона йде в розріз із міжнародними класифікаторами хвороб, а залежність - це власне і є хвороба, а не просто вада поведінки.
Як писав Інформатор, в Україні є випадки мобілізації людей, які мають право на відстрочку та працюють на серйозних оборонних підприємствах. У чоловіків забирають телефон, відправляють на ВЛК, і на зв'язок чоловік виходить, уже коли їде на навчання. Часто такі люди бувають не придатними до служби.
Нагадаємо, оновлення військово-облікових даних через ЦНАП планують розпочати 17 травня - кого ця процедура не стосується. Раніше повідомлялося, чи можна у 2024 році перетнути український кордон без закордонного паспорта. Також ми писали, чи можуть чоловіки з інвалідністю виїхати за кордон.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.