Подорожчання цигарок в Україні на паузі - все через Зеленського

У Мінфіні заявляли, що закон ухвалили для гармонізації законодавства до вимог ЄС і перегляд акцизів є одним із фіскальних заходів у межах програми МВФ Extended Fund Facility

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський

Станом на 2 січня президент Зеленський досі не підписав законопроєкт №11090 про внесення змін до Податкового кодексу щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби. Законопроєкт був проголосований ВР 4 грудня 2024 року. Набрати чинності він мав 1 січня 2024 року. Але без підписа президента цього не сталося. Про це повідомила народний депутат Ніна Южаніна. 

“Сьогодні вже 2 січня 2025 року. Закон про підвищення акцизів на тютюнові вироби мав набрати чинності ЩЕ вчора, але триває 25 день його підписання Президентом, хоча за Конституцією України він зобов'язаний був підписати закон або застосувати право ВЕТО протягом 14 днів. Тютюнові компанії ЗА. Мінфін мовчить. Податковий комітет мовчить. Додаткові доходи від збільшення акцизів ВЖЕ передбачені у Бюджеті-2025. Щоденне зволікання – ВЕЛИЧЕЗНІ втрати бюджету. Створюється правове підґрунтя для судового оскарження тютюновими компаніями підвищених ставок акцизу, які при підписанні Президентом закону вже точно наберуть чинність заднім числом. Схоже, що тютюнові компанії ЗА. Мінфін та податковий комітет мовчать”, - написала Ніна Южаніна. 

Нагадаємо, що очільником податкового комітету ВР є Данило Гетманцев. У грудні 2024 року колишня керівниця Державної податкової служби України у Хмельницькій області Ірина Зленко розповіла про те, як голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев фактично керує податковою та просуває там свої інтереси, а також лобіює інтереси тютюнових компаній.

Ніна Южаніна нагадала етапи прийняття багатостраждального закону:

  • Березень 2024 року – уряд реєструє проект Мінфіну№11090 про переведення ставок акцизу на тютюнові вироби в євро та поступове їх підвищення до 90 євро за директивою ЄС, одночасно заморожуючи ставку акцизу на ТВЕНи у розмірі 72 євро. Тютюнові компанії ЗА.
  • Квітень 2024 року – реєструється 4 альтернативні проекти, які пропонують ставку акцизу на ТВЕНи збільшити до 90 євро та підвищити адвалорну ставку з 12% до 25%.Тютюнові компанії та Мінфін проти.
  • Травень 2024 року – на робочих групах в податковому комітеті Мінфін підтримує підвищити адвалор до 25% - додаткові доходи бюджету майже 80 млрд гривень за 4 роки. Тютюнові компанії проти.
  • Початок червня 2024 року – податковий комітет та ВРУ приймає урядовий проект №11090 у першому читанні. Тютюнові компанії та Мінфін ЗА.
  • Червень 2024 року – до проекту подано понад 400 поправок про збільшення ставки на ТВЕНи до 90 євро та адвалорної ставки до 25% (в тому числі і головою податкового комітету). Тютюнові компанії та Мінфін проти.
  • Липень, серпень, вересень, жовтень 2024 року – голова податкового комітету НЕ виносить на розгляд проект №11090. Тютюнові компанії ЗА, Мінфін мовчить.
  • Листопад 2024 року – податковий комітет схвалює урядовий проект БЕЗ збільшення ставок на ТВЕНи та адвалору. Тютюнові компанії та Мінфін ЗА.
  • 4 грудня 2024 року – ВРУ приймає Закон №11090, який повинен набрати чинності з 1 січня 2025 року.
  • 9 грудня 2024 року – проект надається на підпис Президенту.

Що передбачає закон

Прийняття законопроєкту має забезпечити приведення податкового законодавства України до норм законодавства ЄС задля виконання Угоди про асоціацію. Проєкт закону передбачає поступове до 2028 року підвищення специфічних ставок акцизного податку з сигарет до досягнення мінімального рівня, встановленого Директивою Ради від 21 червня 2011 року (не менше ніж €90 за 1000 шт. сигарет).

Це стосується структури та ставок акцизного збору на тютюнові вироби (кодифікація), з одночасним еквівалентним підвищенням таких ставок на тютюн, промислові замінники тютюну та зменшенням їх розміру для тютюновмісних виробів для електричного нагрівання.

Документ передбачає визначення грошової одиниці виміру ставки акцизного податку на тютюнові вироби у євро задля уникнення впливу інфляції на підвищення ставок акцизного податку.
Законопроєкт уточнює окремі положення адміністрування акцизного податку з тютюнових виробів задля повноцінного застосування норм права. За словами народного депутата Ярослава Железняка, через увалення цього законопроєкиу наступного року пачка цигарок зросте десь на 40 грн. 

«Може більше, так як акцизи цим законом будуть привʼязані до євро і поступово наближатися у своєму обсязі до мінімальних вимог ЄС», – пояснив Ярослав Железняк.

Вимоги ЄС щодо підвіщення тютюнових акцизів

Європейська комісія закликає Україну збільшити акцизні ставки на тютюнові вироби. Це необхідно задля гармонізації їх із європейськими, але може призвести до помітного подорожчання цигарок та інших товарів для паління – протягом 4 років їхня вартість може перевищити 170 грн за пачку. Про це йдеться у звіті Єврокомісії у рамках пакета розширення ЄС у 2024 році з оцінками прогресу, досягнутого країнами-кандидатами і потенційними кандидатами на вступ до ЄС.

"Щодо акцизних зборів на тютюнові вироби, то Податковий кодекс України в цілому узгоджений із законодавством ЄС. Подальшого узгодження потребують різні категорії тютюнових виробів та ставки акцизного збору, що застосовуються відповідно до норм ЄС", – сказано у звіті ЄК. 

Наразі в Україні акцизна ставка на сигарети, сигарили та тютюнові вироби для електронного нагрівання (ТВЕН) становить близько 59 євро за 1000 шт. В країнах ЄС податок на сигарети вже давно перевищує 90 євро та сягає 177 євро на 1000 шт, тобто у разі гармонізації податкового законодавства у цій галузі, акциз на тютюнові вироби може зрости у половину.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube