Крім того, автор петиції пропонує за цей час провести детальний аудит використання цими організаціями міжнародної допомоги та припинити бронювання остаточно тим, чиї кошти використовуються неефективно або не за призначенням
На сайті Кабінету Міністрів 6 лютого адвокат Ростислав Кравець зареєстрував петицію “Припинення бронювання військовозобов’язаних, які є працівниками представництв донорських установ, виконавців проектів міжнародної технічної допомоги”. На момент підготовки матеріалу вона набрала понад 2 тисяч голосів з необхідних 25 тисяч.
З огляду на припинення надання фінансової допомоги USAID та фактичного припинення роботи недержавних громадських об'єднань, представники яких були заброньовані відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 автор петиції пропонує Кабінету Міністрів України розглянути можливість та тимчасово, строком на 90 днів, строк приблизного припинення фінансування, припинити дію п. 5 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час в частині бронювання:
Крім того, Ростислав Кравець пропонує за цей час провести детальний аудит використання цими організаціями міжнародної допомоги та припинити бронювання остаточно тим, чиї кошти використовуються неефективно або не за призначенням. Підписати петицію можна за посиланням.
Упродовж 4-9 лютого 2025 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого за власною ініціативою додав запитання призупинення фінансування USAID.
Третина респондентів поділяють умовно крайні позиції: 22% говорять про значний негативний вплив, оскільки проєкти робили істотний внесок у розвиток України. Водночас 12% поділяють думку, що особливо наслідків для України не буде, оскільки проєкти переважно проїдали гроші чи займалися непотрібним справами. Найбільше ж респондентів – 47% – вважають, що матиме місце деякий негативний вплив, але разом із цим відчувають певне справедливе покарання для тих, хто проїдав гроші чи займався непотрібним справами. І ще є 19% українців, які не мають свою думку з цього питання.
Таким чином, сприйняття призупинення фінансування USAID двозначно сприймається українцями. З одного боку, 69% визнають, що призупинення фінансування матиме деякі або значні негативні наслідки для України. З іншого боку, 59% убачають у цьому елемент справедливості, оскільки деякі проєкти «проїдали гроші чи займалися непотрібними справами».
Дослідження проводили методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) було опитано 1000 респондентів. Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% - для показників, близьких до 10%, 1,8% - для показників, близьких до 5%.
USAID є найбільшим міжнародним донором. У 2023 фінансовому році США спрямували через нього 72 мільярди доларів на глобальні гуманітарні ініціативи. Агентство було створене ще у 1961 році під час президентства Джона Кеннеді. Воно відіграє ключову роль у боротьбі з бідністю, лікуванні небезпечних хвороб, реагуванні на природні катастрофи, підтримці незалежних медіа, громадських ініціатив і демократичних реформ. Інформатор писав, які сектори в Україні реально постраждають через закриття агентства.
Проте 20 січня, у день інавгурації, Дональд Трамп підписав розпорядження про замороження всіх програм USAID терміном на 90 днів. Після цього розпочалося масове скорочення персоналу. Як писала The New York Times із посиланням на джерела в уряді, адміністрація Трампа має намір зменшити кількість співробітників агентства у 34 рази — з понад 10 000 до 290 осіб.
Також повідомлялося, що генерального інспектора USAID Пола Мартіна усунули з посади. Причину звільнення не вказують. Втім це сталося наступного дня після того, як його відомство опублікувало доповідь з критикою дій адміністрації президента Дональда Трампа щодо ліквідації агентства.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.