Через припинення роботи агенства постраждає українська енергетика, Дія та інші проєкти Мінцифри, а також медицина - у 2024 році 2,7 млн українців отримували медичну допомогу завдяки USAID
Державний секретар США Марко Рубіо, який днями очолив Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), оголосив, що наразі виконує там обовʼязки адміністратора. А управління USAID він передав новому керівнику - директору відділу зовнішньої допомоги Держдепартаменту Піту Марокко. І в нього одне завдання - припинити роботу агентства. Це погана новина для України: USAID допомагає грантами не лише журналістам. Постраждають також енергетика, медицина та проєкти Мінцифри, зокрема Дія.
Як пише CNN, Піт Марокко раніше займав кілька важливих посад у сфері національної безпеки за часів першої Адміністрації Дональда Трампа, в тому числі в USAID. Він став відомий своїми спробами централізувати владу та скоротити фінансування. Це спричинило протест серед чиновників, які склали меморандум про незгоду, що в підсумку призвело до його звільнення. Тепер він повернувся у рамках другої Адміністрації Трампа.
Один із представників гуманітарного агентства зазначив, що Марокко "розуміє, як працює система, і руйнує її на кожному кроці". Він уже підготував директиву про замороження більшості іноземної допомоги.
Рубіо зазначив, що уповноважив Марокко "розпочати процес перегляду та можливої реорганізації діяльності USAID для максимізації ефективності та узгодження операцій із національними інтересами". Він також наголосив, що Державний департамент та інші відповідні органи консультуватимуться з Конгресом щодо реорганізації, зокрема можливого поглинання деяких бюро, офісів та місій USAID.
Глава Держдепу Рубіо заявив, що в USAID багато дублюючих функцій, робота агентства призводить до розбіжностей у зовнішній політиці та дипломатії та заважає президентові реалізовувати зовнішні відносини. Тому агентство буде "реорганізовано". Але по факту йдеться про повну зупинку його діяльності.
У Вашингтоні кажуть, деякі програми допомоги будуть доручені іншим відомствам. Рубіо офіційно заявив, що допомагатимуть лише там, де це вигідно для США.
В Україні це стане відчутно дуже швидко. Всупереч думці із соцмереж, що USAID допомагав одним лише медіа, насправді через агенство проходили важливі для держави проєкти.
Зокрема, фінансувалося будівництво невеликих газових електростанцій, що було актуально за умов постійних атак Росії на енергетику. Це було не 100% фінансування, але частка USAID суттєва і становила 2024 року 130 млн доларів.
USAID був і одним з найбільших донорів Мінцифри. Тобто такі проєкти, як Дія, не зможуть розвиватись без відновлення фінансування.
Також виділялася допомога біженцям та ветеранам війни з Росією. Програми реабілітації військовослужбовців, ймовірно, будуть згорнуті, як і багато інших. Агенство виділяло й допомогу місцевим громадам, які приймали у себе переселенців.
USAID підтримувало й українську медицину. Агентство передавало Україні гроші на потреби охорони здоров'я, медичне обладнання та специфічні потреби для лікування та реабілітації військовослужбовців. Наприклад, напередодні інавгурації Дональда Трампа USAID передало Рівненській обласній лікарні 20 апаратів для вакуумної терапії ран. 2,7 млн жителів України отримували медичну допомогу завдяки USAID у 2024 році.
Одну з важливих програм, яка фінансувалася USAID, курувала дружина президента України Олена Зеленська. Це була програма збереження ментального здоров'я "Ти як?".
Дональд Трамп діє як за підручником політології. Тому зрозуміти його логіку просто.
Історія розправи Трампа та його ручного мільярдера Ілона Маска з USAID, агентством США з міжнародного розвитку, - це класична політична практика, яку ще на початку XX століття описував великий німецький соціолог Макс Вебер. За його логікою, Трамп руйнує бюрократичні інститути та рятує демократію.
Макс Вебер описує одну з головних проблем демократії: у якийсь момент установи в демократичній державі бюрократизуються, перестають відповідати на потреби людей і найголовніше, діючи за приписами та інструкціями, вони не в змозі відповідати новим викликам. При цьому позбутися бюрократії звичайними методами демократичної держави неможливо - ні в кого немає достатніх повноважень. Тому в таких випадках у країні з'являється харизматичний лідер (харизма - це буквально "чарівність"). Спираючись безпосередньо на широкі маси народу він починає перетворення, які у звичайних умовах неможливі. І в такий спосіб країна реформується.
Трамп діє саме так, але насправді це більша ілюзія. Адже реформує він саме USAID - тобто агенства, діяльність якого не помітна громадянам Америки.
Нагадаємо, 5 лютого на офіційному сайті USAID зник весь контент, залишивши лише повідомлення про те, що весь персонал буде відправлений в адміністративні відпустки з 7 лютого.