Підвищення податків та економічне бронювання - що вирішили на засіданні комітету Гетманцева

Якщо законопроєкт приймуть, українці отримають меншу зарплату за жовтень, ніж очікували

Очільник комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев
Очільник комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев

 

Комітет ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, який очолює Данило Гетманцев, підтримав до другого читанні у парламенті законопроєкт про значне збільшення податків №11416-д. Крім того, нардепи обговорювали питання економічного бронювання. Про це 4 жовтня повідомив Данило Гетманцев. 

У податковому законопроєкті передбачили:

1) підвищення військового збору на період до 31 грудня року, у якому буде припинено воєнний стан, а саме:

  • підвищення ставки з 1,5% до 5% для доходів фізичних осіб;
  • встановлення ВЗ у розмірі 1% від доходу платників єдиного податку ІІІ групи;
  • встановлення ВЗ для ФОП - платників єдиного податку І, ІІ та IV групи на рівні 10% розміру мінімальної ЗП;

2) встановлення ставки податку на прибуток для банків за 2024 рік у розмірі 50%;

3) встановлення ставки податку на прибуток для небанківських фінансових установ (крім страховиків) на рівні 25% з 1 січня 2025 року;

4) вдосконалення запропонованої моделі визначення розміру авансових внесків з податку на прибуток підприємств для АЗС;

5) зміна податкового періоду з квартального на місячний для подання звітності про виплачені доходи на користь фізичних осіб (для економічного бронювання) з 1 січня 2025 року;

6) прив'язка до євро ставки авансового внеску для пунктів обміну валюти;

7) продовження до кінця воєнного стану пільги щодо отриманої благодійної допомоги з бюджетів інших держав;

8) зміни по ренті в частині ПСО та щебеню;

9) звільнення від оподаткування доходів, отриманих в межах "Зроблено в Україні";

10) зміни щодо мінімальних роздрібних цін для вина;

11) зміни щодо мінімального податкового зобов'язання;

12) доручення КабМіну розробити законопроект про зарахування військового збору до спецфонду Держбюджету.

Як прогнозував народний депутат Ярослав Железняк 2 жовтня, розгляд законопроєкту в парламентів буде на наступному тижні, підпишуть його вже у другій половині жовтня, але частина норм вступить заднім числом, з 1 жовтня. Тож, якщо законопроєкт приймуть, українці отримають меншу зарплату за жовтень, ніж очікували. 

“Я зараз популярно поясню, як воно буде виглядати. Якщо закон і приймуть, то президент його фізично підписати найшвидше зможе десь у 20-х числах жовтня. Тобто десь умовно після 15-го жовтня він вступить в силу і заднім числом з 1 жовтня піднімуть військовий збір з 1,5% до 5% на всі зарплати. А зараз увага, як це буде на практиці. Десь 14-15 жовтня всім виплатять аванс і люди фізично отримають гроші в руки. З нього військовий податок буде 1,5%. Але потім податок за той самий жовтень стане вже не 1,5%, а вже 5%. І що ж робити роботодавцю? Він вже виплатив аванс і гроші назад не забере? Тут Мінфін пропонує просто забрати ці гроші при виплаті зарплати. Тобто десь в кінці цього місяця людям зарплата прийде мало того, що вже менше на -3,5% підвищення військового збору, так і ще мінус ті гроші з авансу. Ось я просто уявляю реакцію працівників, особливо бюджетників соціальної сфери. Удачі мажоритарним депутатам пояснити потім чому так”, - написав народний депутат Ярослав Железняк.

Економічне бронювання

З цим питанням все складніше. Як зазначив Ярослав Железняк, розглядаються три основні варіанти такого бронювання від мобілізації у 2024 році, але остаточне рішення ухвалить президент України Володимир Зеленський. При цьому в основу моделі економічного бронювання ляже не критична важливість підприємства, а крична важливість саме робітника, а за розмір отриманої зарплати для бронювання доведеться звітувати щомісяця. Посилаючись на слова заступника Міністра економіки Кіндратіва Віталія. Железняк підкреслив, що рішення щодо економічного бронювання прийнято. Планують розглядати три моделі бронювання, але остаточний варіант ухвалить найвище політичне керівництво країни.

"Сказав (Кіндратів Віталій - ред.), що точно будуть впроваджувати модель економічного бронювання. Рішення прийнято. Зараз розглядають декілька моделей (три). Чекають "рішення політичного керівництва", - повідомив Железняк у Telegram.

За словами нардепа, в основу економічного бронювання ляже принцип не критичної важливості підприємства, а критичної важливості його працівника, тобто фахівця. При цьому економічне бронювання даватимуть на рік, але зарплату слід буде підтверджувати щомісяця.

"Не буду коментувати за чи проти, але я до кінця так і не зрозумів навіщо нам щомісячне (замість наявного щоквартального) підтвердження зарплати", - резюмував Железняк Ярослав.

Натомість народний депутат Олександр Федієнко заперечив твердження колеги.

Друзі, це не відповідає дійсності. Я розумію пана Железняка який лобіює цю історію під гаслами, «критичність людини, а не підприємства». Але можливо колезі треба їздити не тільки до топ компаній, а як варіант на бронетанкові заводи. Хай там пояснить свою філософію. Або попілкуватись з хлопцями з окопів, які з задоволенням обміняють своє грошове забезпечення з іншими захисниками, економічного бронювання. Кабмін нічого не приймав. Сьогодні на засіданні податкового комітету ВРУ, про це щось казав заступник міністра економіки. Далі колега її ретранслював трохи викривлено”, - написав Федієнко. 

Про законопроєкт №11416д

17 вересня Верховна Рада України з другої спроби ухвалила у першому читанні законопроєкт №11416д, який передбачає історичне збільшення податків. Цього року до бюджету планується додатково залучити 58 млрд грн. А вже у 2025 році – 137 млрд грн. До законопроєкту подали понад 1300 правок. Вдень 2 жовтня відбулась робоча група, щодо обговорення ситуації. Як зазначає народний депутат Ярослав Железняк, на п’ятницю, 4 жовтня, планують затвердити законопроєкт до другого читання і максимально швидко прийняти після 7 жовтня. Попри протести бізнесу, планують затвердити найменш популярний варіант.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube