Хроніка створення фонду нерозривно зв’язана із діяльністю FAVBET
До лютого 2022 року Favbet Foundation переважно займався розвитком проєктів у галузі дитячого спорту, здоров'я та освіти. Зараз же благодійний фонд став на мілітарно-гуманітарні рейки та охоплює кількадесят проєктів не лише на рівні України, а й за її межами. Поштовхом до радикальної зміни курсу стала війна, але можливим її зробили зачатки системності та масштабу, закладені за роки до повномасштабного вторгнення.
Хроніка створення фонду нерозривно зв’язана із діяльністю FAVBET — материнської компанії Favbet Foundation, заснованої у 1999 році українським підприємцем та меценатом Андрієм Матюхою.
Фонд з’явився внаслідок розвитку та кристалізації одразу кількох благодійних проєктів компанії, які впроваджувались під керівництвом засновника та не мали публічного розголосу. Спочатку це був окремий напрям корпоративної соціальної відповідальності, потім — проєкти національного рівня на кшталт «Давай, забивай» на користь БФ «Таблеточки» у колаборації з Українською Прем'єр-Лігою, співпраці з «Повернись живим» в межах Invictus Games — підготовки української команди для участі у міжнародних змаганнях для поранених воїнів.
Поступово проєктам всередині компанії стало затісно. Тому у 2020 році Андрій Матюха виводить благочинні зусилля FAVBET на новий рівень, заснувавши Favbet Foundation. В одному з інтерв’ю президент фонду пояснював, що цим кроком прагнув посилити соціальну місію своєї компанії та зробити благодійність більш системною та розгалуженою.
«Ми бачили, що маємо ресурс на те, щоб робити більше, бути корисними Україні за межами спортивних майданчиків», — розповідає засновник.
Роботу в Україні фонд почав рішуче, запустивши спільний проєкт з Офісом Президента, Мінцифри, та Українською бібліотечною асоціацією. Йшлося про «Цифровізацію бібліотек», державну ініціативу, у межах якої Favbet Foundation передав бібліотекам в українських регіонах 5000 комп’ютерів, перетворивши заклади на центри цифрової освіти у селах та містечках. Наступного року українські посадовці навіть назвуть проєкт кращим прикладом взаємодії держави та бізнесу.
Всього з 2020 по 2022 рік Favbet Foundation встигне реалізувати понад сотню проєктів у сфері дитячого спорту та розвитку, передасть понад 2000 сучасних телевізорів дитячим будинкам сімейного типу по всій Україні.
Мету роботи фонду Андрій Матюха в одному з інтерв’ю визначатиме як «побудова екосистеми позитивного впливу». Під цим неочевидним формулюванням у фонді розуміли самостійне створення великих благодійних проєктів, здатних мати ефект на рівні всієї країни.
Тож на 2022 фонд мав багато планів. Це і благодійні проєкти з дитячої IT-освіти, і спортивні заходи, і багато чого ще. Втім, вже за два місяці фонду довелось не лише вносити корективи у власні плани, а й самому кардинально змінюватись — почалось російське вторгнення.
Андрій Матюха нещодавно згадував, що роботу фонду переформатували ледь не миттєво — протягом перших днів та тижнів з 24 лютого. Головними векторома роботи обрали вирішення термінових гуманітарних питань та підтримку ЗСУ. Водночас власник компанії прийняв рішення збільшити фінансування фонду з боку FAVBET, головного донора організації, у п’ять разів. Величезні виклики вимагали величезних витрат — бізнес мав адаптуватись.
За наступні 12 місяців Favbet Foundation поступово увійде до числа найбільш серйозних корпоративних фондів з мілітарним фокусом — станом на 2023 рік передасть понад 100 автомобілів різним підрозділам ЗСУ, займатиметься закупівлею дронів, антидронових рушниць, сучасних рацій та іншої номенклатури високотехнологічного обладнання та амуніції, які завжди потребують бійці першої лінії фронті. Всього допомогу армії оцінюють у понад 60 млн грн. Крім них ще 5 млн було передано на рахунок Нацбанку, а 1.9 млн — фонду «Повернись живим».
Сам Андрій Матюха будь-яку підтримку Збройних Сил благодійністю не вважає. Для нього та команди фонду це насамперед співпраця.
«Благодійність — те, чим ми займались раніше. Підтримка захисників, створення надійного тилу — наш обов’язок перед країною. Ми не допомагаємо, а робимо одну справу, наближаємо перемогу».
Серед мілітарних проєктів Favbet Foundation найбільше на слуху забезпечення військових «конячками». Так, більше ніж 100 авто, в тому числі броньовані позашляховики, фонд передав за власний кошт, а 10 з них — закупив та відремонтував в межах промокампанії «Прокачай авто для ЗСУ», яку провели спільно з FAVBET. Інтерактивний проєкт перетворив збір донатів на шоу, де в реальному часі можна було слідкувати за тим, як стокові джипи перетворюють на бойові машини, готові виконувати завдання на передовій. Так фонд хотів додати емоцій у збори, що на той час вже стали буденністю, та мотивувати людей більше донатити на армію. За сприяння фонду наші захисники також отримали 65 дронів різних модифікацій, серед них — два ударні безпілотники «Лазарь», що отримали назву Favbet-1 і Favbet-2.
Про значну частину проєктів та закупленого обладнання фонд взагалі не згадує через військову таємницю. Однак навіть відкриті поставки відзначаються не тільки обсягами, а й різноманіттям. Тут і високотехнологічні речі типу окулярів нічного бачення та систем, що дозволяють «приземлювати» ворожі дрони, так і безліч більш буденних, але важливих речей типу генераторів, спальних мішків та іншого. У фонді кажуть, що завжди на зв’язку з військовими. Що треба, знаходять та привозять у найкоротший термін — за рік логістика відпрацьована до автоматизму.
Крім посилення обороноспроможності, у Favbet Foundation опікуються й кількома гуманітарними проєктами, частиною з них — спільно з FAVBET. Так, в перші дні вторгнення, коли зв’язків із ЗСУ ще не було, фонд займався спорядженням співробітників — це понад сто людей, що стали до лав ЗСУ та Тероборони, а також координував доставку та розподіл гуманітарки.
Столичний офіс FAVBET згідно з особистим рішенням Андрія Матюхи став укриттям, а склади перетворили на гуманітарні хаби. Працювали цілодобово. Розробили маршрути для 100 тонн гумдопомоги, привезли 10 тонн гумвантажу з Хорватії, допомагали евакуації з прифронтових територій. Коли було окуповано Херсонщину, команда Favbet Foundation вивезла з небезпечного регіону 500 людей, яких вдалося поселити в Чернівецькій області.
Вже у квітні 2022 року Favbet Foundation заснував Центр адаптації для переселенців з України у Загребі, що в Хорватії. Тут можна отримати гуманітарну допомогу, юридичну та психологічну підтримку, вивчати мови, або віддати дитину на факультативи зі шкільних предметів. У 2023 році Центр отримав нагороду рейтингу «Відповідальна країна», укладеного виданнями MMR та Delo. Читачі визнали ініціативу кращим власним проєктом благодійних фондів.
Навіть в умовах війни у фонді не забули про свою першочергову місію — краще майбутнє для українських дітей.
«Наблизити перемогу — найкраще, що ми можемо зараз зробити. Водночас ми продовжуємо роботу над довгостроковими програмами в галузі інфраструктури, освіти, реабілітації, здоров’я та спорту, щоб допомогти українцям повернутися до життя», — говорив Андрій Матюха в інтерв’ю Forbes.
Серед особливо помітних проєктів у цьому напрямі — заснований у 2023 році «Клуб супергероїв». Під цією назвою у Favbet Foundation об’єднали одразу кілька спортивних та освітніх ініціатив для дітей, що зазнали впливу війни. Разом з Code Club Україна вже запустили безкоштовні курси з програмування для дітей військовослужбовців, ВПО та підлітків з прифронтових регіонів. Також в Києві стартували безкоштовні заняття з кількох видів спорту. В межах підпроєкту «Сила в знаннях» дітям українських захисників та вимушених переселенців передали 5500 канцелярських наборів з усім, що може знадобитись школярам протягом навчального року.
Крім довготривалого «Клубу супергероїв» є й поодинокі, але важливі благодійні заходи. Наприклад, у 2023 році Favbet Foundation придбав сучасне діагностичне обладнання вартістю 4 млн грн для дитячої лікарні «Охматдит» та Інституту нейрохірургії ім. А. П. Ромоданова.
Андрій Матюха каже, що його компанія та фонд продовжують працювати у тому ж режимі, що й на початку війни. Головні зусилля направлені на підтримку України та наближення перемоги. FAVBET — за рахунок поповнення бюджету країни на сотні мільйонів, Favbet Foundation — завдяки швидкому реагуванню на запити ЗСУ, допомозі українцям та створенню тієї самої «екосистеми позитивних змін».
«FAVBET працює у кількох європейських країнах, але ми в першу чергу українська компанія, яку з Україною зв’язує 23 роки спільної історії та розвитку. Сьогодні ми робимо все можливе, щоб ця історія мала щасливе продовження, а українці жили та працювали у вільній країні», — говорить Андрій Матюха.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.