США та ЄС закликають розслідувати порушення
У США та ЄС розкритикували вибори в Грузії, на яких перемогла правляча партія "Грузинська мрія", орієнтована на Росію. Держсекретар СШ Ентоні Блінкен, якого цитує пресслужба Держдепу США, заявив, що результати виборів "не заслуговують на довіру". Єврокомісія та високий представник Європейського союзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель, своєю чергою, закликали ЦВК Грузії до "розслідування порушень".
Блінкен наголосив, що 2024 року міжнародні та місцеві спостерігачі кажуть про передвиборчу обстановку як про "відзначену зловживанням правлячою партією державними ресурсами, купівлею голосів та залякуванням виборців". На його думку, все це сприяло нерівним умовам гри та підірвало громадську та міжнародну довіру до можливості справедливого результату.
"Хоча міжнародні та місцеві спостерігачі погодилися, що день виборів був загалом добре організований, ми відзначаємо повідомлення про порушення та спорадичне насильство. Міжнародні спостерігачі не оголосили результати вільними та справедливими. Ми засуджуємо всі порушення міжнародних норм та приєднуємося до закликів міжнародних та місцевих спостерігачів щодо повного розслідування всіх повідомлень про порушення, пов'язані з виборами", - йдеться у заяві на сайті Держдепу США.
Відповідно, у ЄС заявили, що уважно стежили за розвитком подій, що передували парламентським виборам, і народ Грузії за останні місяці продемонстрував свою відданість демократичним цінностям та шляхи країни до ЄС. Водночас Єврокомісія та Боррель нагадали, що спостерігачі за виборами повідомляли про нерівні умови гри, кампанію в поляризованій атмосфері та значне занепокоєння щодо впливу останніх законодавчих поправок на виборчий процес.
"Ми закликаємо Центральну виборчу комісію Грузії та інші відповідні органи виконати свій обов'язок щодо швидкого, прозорого та незалежного розслідування та винесення вироків щодо порушень на виборах та звинувачень у них. Ці порушення мають бути виявлені та усунені. Це є необхідним кроком для відновлення довіри до виборчого процесу", - наголошується в заяві.
Нагадаємо, президент Грузії Саломе Зурабішвілі за результатами парламентських виборів у Грузії, які пройшли з величезною кількістю порушень, заявила, що не визнає перемогу "Грузинської мрії". Проросійська партія влади, яка "намалювала" собі 54% голосів, за її словами, не є легітимним урядом. Також Зурабішвілі анонсувала протести.
Попередньо "Грузинська мрія" отримає 88 зі 150 місць у парламенті. Цього не вистачить для конституційної більшості, але вистачить на формування уряду. Опозиційні "Коаліція за зміни" та "Єдиний національний рух" ще ввечері 26 жовтня оголосили, що не визнають результатів виборів, назвали їх "конституційним переворотом" та анонсували акції протесту, починаючи з неділі, 27 жовтня. Пізніше до заяви приєдналася "Сильна Грузія". Частина опозиційних партій вже відмовилася від мандатів.
У 2024 році 150 депутатів грузинського парламенту обирали не за змішаною, як раніше, а повністю за пропорційною системою. Для того, щоб потрапити до парламенту, партіям потрібно було подолати п'ятивідсотковий бар'єр. Загалом у виборах брали участь 19 партій та коаліцій.
Вибори в Грузії багатьма експертами та політиками, що беруть участь, розглядалися як вибір для виборців між зближенням з Росією ("Грузинська мрія") та Євросоюзом (опозиція). Прогнозувалося, що якщо правляча партія "Грузинська мрія" отримає більшість голосів, то вона, ймовірно, оголосить імпічмент президентці країни Саломе Зурабішвілі. Вона вже намагалась зняти Зурабішвілі з посади минулого року, але тоді не вдалось зібрати потрібну кількість голосів. Ініціативу підтримали 86 депутатів, а потрібно було не менше сотні.
Зурабішвілі раніше заявляла, що партія "Грузинська мрія" є довіреною РФ і саме вона просуває різні проросійські закони. Серед них і скандальний про іноагентів, який повторює ту норму, яка була прийнята у Росії. Він ставить вільні медіа під контроль влади й дає можливість зруйнувати свободу слова. Саме через нього припинили вступ Грузії до ЄС.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.