Грузинську мрію оголошено переможцем, опозиція не визнала результати
Центрвиборчком Грузії 27 жовтня оголосив результати підрахунку 100% бюлетенів на парламентських виборах. Перемогу здобуває партія "Грузинська мрія". Опозиція відкинула ці результати, заявила про фальсифікації та готує протести.
Національно-консервативна партія "Грузинська мрія" мільярдера Бідзини Іванішвілі, який знаходиться під впливом Росії, після підрахунку всіх бюлетенів набрала 54,08% голосів, повідомили у виборчій комісії. Декілька проєвропейських опозиційних об'єднань не визнають цей результат і оголосили про намір провести протести. На багатьох виборчих дільницях у суботу надходили повідомлення про спроби фальсифікацій та в деяких випадках про бійки.
Попередньо "Грузинська мрія" отримає 88 зі 150 місць у парламенті. Цього не вистачить для конституційної більшості, але вистачить на формування уряду.
"Коаліція за зміни" та "Єдиний національний рух" ще ввечері 26 жовтня оголосили, що не визнають результатів виборів, назвали їх "конституційним переворотом" та анонсували акції протесту, починаючи з неділі, 27 жовтня. Пізніше до заяви приєдналася "Сильна Грузія".
Грузинський політолог Тенгіз Пхаладзе у коментарі Bild наголосив, що розвиток подій на парламентських виборах у Грузії кидає тінь на довіру до демократії у країні. Результати екзитполів, проведених двома авторитетними інститутами - Edison Research і HarrisX - настільки відрізняються від даних Центральної виборчої комісії, що така велика помилка в методах підрахунку неможлива.
Так, за даними Edison Research та HarrisX, ймовірний результат голосування становить 51,9% на користь опозиційних партій проти 40,9% за правлячу партію "Грузинська мрія". У той час як грузинська виборча комісія встановила, що 54% проголосували за правлячу партію "Грузинська мрія" і лише 36% за опозиційні партії.
"Якщо грузинський народ заявить про свою відмову визнати ці результати, це повністю змінить реальність", - заявив Пхаладзе, додавши, що опозиція у Грузії чекає на підтримку Заходу.
Чинний прем'єр Грузії Іраклій Кобахідзе 27 жовтня заявив, що після перемоги на виборах "Грузинська мрія" має намір призначити уряд – попри заперечення опозиції, яка звинуватила правлячу партію у фальсифікаціях та готує акції протесту. За його словами, в опозиційних партій немає ресурсів, щоб перешкодити роботі першого засідання парламенту нового скликання.
Прем'єр назвав невизнання опозицією підсумків виборів "безнадійною спробою виправдати себе". Він додав, що парламент збереться на перше засідання, навіть якщо президентка Саломе Зурабішвілі, яка підтримує опозицію, відмовиться оголошувати його (це є президентським обов'язком).
Зазначимо, що "Грузинська мрія", ймовірно, намагається уникнути протестів через вибори. Всього за два дні до голосування, 24 жовтня, грузинський уряд ухвалив постанову №361 про стратегічні об’єкти, включивши до цього переліку будівлі органів держуправління, суди, Центральну виборчу комісію та деякі недержавні будівлі, зокрема Патріархію. Документ передбачає до двох років позбавлення волі за захоплення чи блокування об’єкта "стратегічного або особливого значення", що могло створювати перешкоди для його роботи. У разі здійснення таких дій групою передбачається до чотирьох років позбавлення волі, а тих же дій з терористичними мотивами - 10-15 років позбавлення волі.
У 2024 році 150 депутатів грузинського парламенту обирали не за змішаною, як раніше, а повністю за пропорційною системою. Для того, щоб потрапити до парламенту, партіям потрібно було подолати п'ятивідсотковий бар'єр. Загалом у виборах брали участь 19 партій та коаліцій.
Вибори в Грузії багатьма експертами та політиками, що беруть участь, розглядалися як вибір для виборців між зближенням з Росією ("Грузинська мрія") та Євросоюзом (опозиція). Прогнозувалося, що якщо правляча партія "Грузинська мрія" отримає більшість голосів, то вона, ймовірно, оголосить імпічмент президентці країни Саломе Зурабішвілі. Вона вже намагалась зняти Зурабішвілі з посади минулого року, але тоді не вдалось зібрати потрібну кількість голосів. Ініціативу підтримали 86 депутатів, а потрібно було не менше сотні.
Зурабішвілі раніше заявляла, що партія "Грузинська мрія" є довіреною РФ і саме вона просуває різні проросійські закони. Серед них і скандальний про іноагентів, який повторює ту норму, яка була прийнята у Росії. Він ставить вільні медіа під контроль влади й дає можливість зруйнувати свободу слова. Саме через нього припинили вступ Грузії до ЄС.
"Грузинська мрія" - проросійська політична партія Грузії, заснована 19 квітня 2012 року російським олігархом грузинського походження Бідзіною Іванішвілі. Він - мільярдер, найбагатша людина в Грузії, заробив свої статки під час російської приватизації. Партія "Грузинська мрія" перемогла на парламентських виборах 2012 року з підтримкою 55% виборців. "Єдиний національний рух" тодішнього президента Міхеїла Саакашвілі отримав 40% голосів. З того часу вся влада перебуває в руках партії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.