Можлива катастрофа у тимчасово окупованому Армянську спричинить захворювання і руйнівні наслідки для екосистеми у радіусі щонайменше 100 км.
ГУР МО України попередило про підготовку росіянами теракту на заводі "Кримський титан" у тимчасово окупованому Армянську. За даними розвідки, окупанти вже закладають вибухівку на заводській та прилеглій території підприємства. Враховуючи, що "Титан" є одним з найбільших хімічних виробництв України, ймовірна катастрофа за масштабами може порівнятися з аварією на Чорнобильскій АЕС.
У звʼязку з цим Інформатор дізнався експертну думку щодо наслідків можливої провокації росії.
"Титан" займається складним хімічним процесом діоксиду титану, при якому застосовуються хлоридний та сульфатний методи. У цьому процесі використовуються речовини, які є по суті отруйними, пояснив доктор біологічних наук, професор Григорій Шматков.
"На кримському "Титані" є великі резервуари із хлором. Якщо вибух цього хлору відбудеться, він потрапить до атмосфери і на відстані кількох кілометрів будуть у населення дуже великі проблеми. Окрім хлору є ще й запаси аміаку. Якщо він змішується з водою, то це виходить нашатирний спирт. Запах нашатирю ви знаєте. Це призведе до ураження очей, ураження легень, всього тіла. Також там є запаси сірководню, який також є досить токсичним. Викид під час вибуху може поширитися на кілька кілометрів, можуть утворитися хмари з цих речовин", - заявив експерт.
За словами науковця, залежно від того, в який бік буде поширюватися вітер, на цих територіях і постраждають люди та екосистема. Масштаб ураження також залежатиме від погодних умов.
"Якщо у цей час пройдуть дощі - ефект буде набагато меншим. Якщо дощів не буде, а буде сонячна погода, і знову-таки безвітряна, то забруднення піде недалеко. Якщо вітер – значить дивлячись, у який бік. Тут багато проблем, але в будь-якому випадку це буде дуже велика катастрофа, яку можна порівняти із застосуванням хімічної зброї кількох видів", - додав Шматков.
Науковець попередив, що мешканцям епіцентру катастрофи загрожує ураження дихальної системи, сильне ураження очей (різь, сльозогінність), ураження шкіри.
"Трохи далі від епіцентру, наприклад, на Херсонщині, під загрозу у разі підриву "Титану" потраплять насамперед діти. Діти найбільш чутлива категорія до впливу несприятливих хімічних факторів. Тут треба знову ж таки вживати всіляких заходів, інформувати населення, яких заходів треба вжити. Не виключено, що наслідки катастрофи будуть відчутні у прибрежних районах Туреччини та росії. Коли вибух був на ЧАЕС, то хмари пішли якраз на захід і на південь. Навіть у Дніпропетровській та Запорізькій областях були дуже великі рівні радіації. При цьому регіон від Чорнобиля знаходиться дуже далеко", - сказав Шматков.
При цьому аміак не становить сильної загрози для водоймищ в регіоні, однак у разі потрапляння туди сірководню - проблем не уникнути.
"Тоді можуть бути певні проблеми і з водоймами. Якщо підуть дощі, то отруйні речовини можуть змитися у водоймища з поверхонь. Весь біо-гео-ценоз на території в радіусі як мінімум 100 кілометрів знаходиться під загрозою", - додав науковець.
Згідно з мапою та словами експерта, у зону ураження потрапляють Херсон та Херсонська область, а також тимчасово окупований Крим.
Також слід врахувати і напрям вітру. Станом на вечір 12 червня у районі Армянську вітер дме у південному напрямку, в бік чорноморського узбережжя Турції. При цьому в Криму спостерігається волога погода.
Ще в березні минулого року Центр громадського здоровʼя МОЗ підготував памʼятку на випадок хімічної аварії.
Хімічні сполуки можуть подразнювати очі, слизові оболонки, шкіру та дихальні шляхи. У людини може виникати утруднення дихання, кашель, виділення мокротиння, іноді і з домішками крові, нежить, відчуття сухості в горлі, осиплість голосу, нежить, носова кровотеча, біль у грудях.
При подразненні слизової оболонки очей серед симптомів почервоніння, запалення, набряклість, помутніння рогівки, ураження райдужної оболонки очей. При гострих отруєннях — головний біль, запаморочення, загальна слабкість.
Хімічне забруднення також може ускладнити хронічні захворювання легенів, такі як астма та емфізема, повідомляли в ЦГЗ.
При отруєнні хлором у людини може спостерігатися різкий біль у грудях, різь в очах, сльозотеча, задишка, сухий кашель, блювання, порушення координації рухів та поява бульбашок на шкірі.
При отруєнні аміаком серцебиття та пульс у людини прискорюються, можливі судоми, ядуха, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, почервоніння і свербіж шкіри.
Якщо існує небезпека отруєння, необхідно швидко вийти з району зараження поперек повітряного потоку (вітру). У разі ураження аміаком спуститися на нижні поверхи будівлі, у разі ураження хлором — піднятися на верхні.
Слід використовувати протигази всіх типів, за їх відсутності — ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).
В приміщеннях:
провести герметизацію приміщення: щільно закрити вікна і двері, димоходи, вентиляційні люки;
вхідні двері «зашторити», використовуючи будь-яку щільну тканину;
заклеїти щілини у вікнах і стиках рам плівкою, лейкопластиром;
при появі запаху використовувати засоби захисту органів дихання - можна використати ватно-марлеву повʼязку змочену 2%-м розчином питної соди.
Поза приміщенням:
При ускладнені ситуації (при зміні напрямку вітру) визначити маршрут виходу із зони потенційної хімічної небезпеки (виходити в сторону, перпендикулярну напрямку вітру) та якнайшвидше покинути цю зону.
При сприятливій зміні вітру після виходу із зони забруднення або отриманні сигналу про закінчення хімічної небезпеки:
Продукти харчування (овочі та фрукти) слід промити слабким (2%) мильно-содовим розчином.
При ураженні хлором:
При ураженні аміаком:
Ось що відомо про можливі наслідки у разі реалізації росіянами планів по підриву хімічного заводу у тимчасово окупованому Армянську:
Нагадаємо, 2 червня 2023 року голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін повідомив, що окупанти завезли на територію заводу вибухівку та мінують територію. За його словами, через вибух на хімічному підприємстві постраждають мешканці Криму та "як мінімум ще семи областей України, а також Туреччина і сама країна-агресор".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.