Іран подав позов до суду ООН проти України щодо збиття літака МАУ

Влада Ірану також позивається проти Великої Британії, Швеції та Канади

Іран подав позов до суду ООН проти України щодо збиття літака МАУ
Катастрофа літака МАУ. Фото - Getty Images

Іран звернувся з позовом до Міжнародного суду ООН, щоб оскаржити рішення Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО) у справі про збиття пасажирського літака рейсу PS752 у січні 2020 року. Позов спрямований проти чотирьох країн — Канади, Швеції, України та Великої Британії — громадяни яких перебували на борту літака "Міжнародних авіаліній України", що був збитий невдовзі після вильоту з Тегерана 8 січня 2020 року. Тоді усі 176 пасажирів літака загинули. Через три дні після трагедії Іран визнав, що військові країни випустили дві ракети класу "земля-повітря" по літаку, але назвав це "помилкою".

У позові Іран оскаржує рішення ІСАО від березня, яке дозволяє організації розглядати справу, подану цими чотирма країнами. У своїх позовних вимогах країни звинувачують Іран у "застосуванні зброї проти цивільного літака у повітрі". Тегеран натомість просить Міжнародний суд ООН визнати, що ІСАО взагалі не мала права розглядати цю справу, і вимагає скасувати її рішення.

У своїй заяві до суду Іран наполягає, що збиття літака сталося "ненавмисно, внаслідок людської помилки". Зокрема, йдеться про те, що військові "помилково і без належного дозволу" випустили дві ракети по пасажирському літаку, порушивши обов’язкові правила.

Іран також вказує, що на той момент країна перебувала в стані підвищеної бойової готовності через очікування можливого нападу з боку США. Нагадаємо, інцидент стався після того, як Іран обстріляв американську військову базу в Іраку, і у країні чекали на відповідь з боку США.

У березні цього року МЗС Великої Британії вітало рішення ІСАО, назвавши його "кроком до притягнення Ірану до відповідальності за незаконне збиття літака".

"Ми переходимо до наступного етапу справи проти Ірану в ІСАО… Ми, як і раніше, прагнемо домогтися справедливості, прозорості та відповідальності за 176 безневинних життів і для їхніх родин", — заявляли тоді в британському МЗС.

Збиття літака МАУ: що відомо

Окрім цього, ще у 2023 році чотири країни подали позов до Міжнародного суду ООН з вимогою змусити Тегеран виплатити "повну компенсацію" родинам жертв.

Нагадаємо, у 2020 році Іран запропонував виплатити по 150 тисяч доларів або еквівалент у євро кожній родині загиблого. Але представники України та Канади жорстко розкритикували цю пропозицію, заявивши, що питання компенсацій не повинні вирішуватися через односторонні заяви.

Нагадаємо, 8 січня 2020 року в Ірані розбився літак "МАУ" який виконував рейс за маршрутом Тегеран — Київ. Загинули 176 осіб. На борту Boeing 737 перебувало 11 громадян України, у тому числі 9 членів екіпажу, а також громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, Німеччини та Великобританії.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube