Влада Ірану також позивається проти Великої Британії, Швеції та Канади
Іран звернувся з позовом до Міжнародного суду ООН, щоб оскаржити рішення Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО) у справі про збиття пасажирського літака рейсу PS752 у січні 2020 року. Позов спрямований проти чотирьох країн — Канади, Швеції, України та Великої Британії — громадяни яких перебували на борту літака "Міжнародних авіаліній України", що був збитий невдовзі після вильоту з Тегерана 8 січня 2020 року. Тоді усі 176 пасажирів літака загинули. Через три дні після трагедії Іран визнав, що військові країни випустили дві ракети класу "земля-повітря" по літаку, але назвав це "помилкою".
У позові Іран оскаржує рішення ІСАО від березня, яке дозволяє організації розглядати справу, подану цими чотирма країнами. У своїх позовних вимогах країни звинувачують Іран у "застосуванні зброї проти цивільного літака у повітрі". Тегеран натомість просить Міжнародний суд ООН визнати, що ІСАО взагалі не мала права розглядати цю справу, і вимагає скасувати її рішення.
У своїй заяві до суду Іран наполягає, що збиття літака сталося "ненавмисно, внаслідок людської помилки". Зокрема, йдеться про те, що військові "помилково і без належного дозволу" випустили дві ракети по пасажирському літаку, порушивши обов’язкові правила.
Іран також вказує, що на той момент країна перебувала в стані підвищеної бойової готовності через очікування можливого нападу з боку США. Нагадаємо, інцидент стався після того, як Іран обстріляв американську військову базу в Іраку, і у країні чекали на відповідь з боку США.
У березні цього року МЗС Великої Британії вітало рішення ІСАО, назвавши його "кроком до притягнення Ірану до відповідальності за незаконне збиття літака".
"Ми переходимо до наступного етапу справи проти Ірану в ІСАО… Ми, як і раніше, прагнемо домогтися справедливості, прозорості та відповідальності за 176 безневинних життів і для їхніх родин", — заявляли тоді в британському МЗС.
Окрім цього, ще у 2023 році чотири країни подали позов до Міжнародного суду ООН з вимогою змусити Тегеран виплатити "повну компенсацію" родинам жертв.
Нагадаємо, у 2020 році Іран запропонував виплатити по 150 тисяч доларів або еквівалент у євро кожній родині загиблого. Але представники України та Канади жорстко розкритикували цю пропозицію, заявивши, що питання компенсацій не повинні вирішуватися через односторонні заяви.
Нагадаємо, 8 січня 2020 року в Ірані розбився літак "МАУ" який виконував рейс за маршрутом Тегеран — Київ. Загинули 176 осіб. На борту Boeing 737 перебувало 11 громадян України, у тому числі 9 членів екіпажу, а також громадяни Ірану, Канади, Швеції, Афганістану, Німеччини та Великобританії.