ПФУ відмовив вдові у виплаті недоотриманої пенсії покійного чоловіка - що вирішив суд

На момент смерті батька жінки залишились наявні суми недоотриманої пенсії, які не входять до складу спадщини

Суд
Жінка подала до суду позов, в якому просить ПФУ видати їй свідоцтво про право на спадщину та виплачувати кошти недоотриманої пенсії після смерті батька, який помер

Після смерті батька його донці відкрилась спадщина, а саме, недоотримана ним пенсія. Вона подала наявні документи в Пенсійний фонд, заяву для нарахування пенсії та виплати суми коштів недоотриманої пенсії, але їй відмовили. Про це йдеться у рішенні Довгинцівського районного суду Кривого Рогу, опублікованому 2 липня 2025 року. 

Працівники ПФУ України в Донецькій області відмовили жінці у виплаті недоотриманої пенсії, яка не входить до складу спадщини, а саме, після її батька, пенсіонера військової служби, який помер. Вона є його єдиною спадкоємицею. Її батько помер у місті Чистякове Донецької області. Свідоцтво про смерть отримала 17 лютого 2021 року. Після смерті батька відкрилась спадщина, а саме, недоотримана ним пенсія. Виплати пенсії було припинено з 1 жовтня 2018 року. На підставі рішення суду від 5 травня 2021 року їй був визначений додатковий строк два місяці для прийняття спадщини. Вона подала наявні документи в Пенсійний фонд, заяву для нарахування пенсії та виплати суми коштів недоотриманої пенсії. Але їй було відмовлено. Просить видати їй свідоцтво про право на спадщину та виплачувати кошти недоотриманої пенсії після смерті батька, який помер.

Розгляд справи 

Суд з'ясував, що 6 січня 2025 року жінка звернулась в Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області та отримала відповідь згідно з якою зазначено, що її батько перебував на обліку в Пенсійному фонді Донецької області, отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". При житті від нього не надходила заява про нарахування та виплату недоодержаної пенсії. Також згідно з листом ПФУ в Донецької області його доньку повідомлено 27 серпня 2021 року, що виплату пенсії було призупинено з 1 жовтня 2018 року на підставі даних з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон. За поновленням пенсії він не звертався. На момент смерті залишились наявні суми недоотриманої пенсії, які не входять до складу спадщини. У позовній заяві громадянка просить видати їй свідоцтво про право на спадщину та виплачувати грошові кошти недоотриманої пенсії після батька, який помер.

 Яким було рішення суду? 

Суд відмовив жінці в задоволенні позову. У неї відсутнє право на спадкування права на нарахування пенсії померлого. 

"Припинення нарахування Пенсійним фондом в Донецькій області пенсії здійснено з 1 жовтня 2018 року, тобто за життя чоловіка, але останній у встановленому законом порядку не оскаржив дії відповідача, тобто за життя не виявив інтересу та волі на те, щоб відновити нарахування пенсії, а отже, указані суми йому за життя не нараховувались, а тому вони не можуть входити до складу спадщини після смерті. Він помер, тобто майже через два роки від дати прийняття Пенсійним фондом в Донецькій області рішення про припинення виплати пенсії, а отже, позивачка як спадкоємець не має права на те, що за життя спадкодавця йому не нараховано і спадкодавець дій відповідача із не нарахування вказаних страхових виплат не оскаржував. Оскільки громадянин за життя не вжив заходів щодо своєчасного нарахування пенсії та отримання нарахованої пенсії, то він не скористався своїм правом на отримання належних йому сум. А отже у позивача відсутнє право на спадкування права на нарахування пенсії померлого. Таким чином суд відмовляє у задоволенні позову спадкоємиці, оскільки ці виплати не увійшли до складу спадщини, право на яку має громадянин у зв'язку з тим, що відповідно до вимог цивільного законодавства до складу спадкового майна входить лише призначена сума пенсії, а право на її призначення та виплату згідно зі статтею 1219 ЦК України до складу спадщини не входить", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube