Перешкода для польотів українців на F-16: експерт розповів про серйозну проблему

Військовий експерт, полковник запасу ВМС ЗСУ Владислав Селезньов розказав про нюанси підготовки льотного складу на F-16

F-16
Підготовка персоналу F-16 має бути досконалою. Фото: Siły Powietrzne
Курс підготовки технічного персоналу для роботи з F-16 може бути довшим, ніж підготовка льотного складу, яка триває з кінця жовтня у США. Зокрема, на один літак потрібно десять осіб персоналу, які повинні досконало вивчити технічні складові бойової машини. І головною перепоною на шляху до опанування надсучасної техніки знов стає іноземна мова, якої українці на жаль, не знають.
 
Про нюанси навчання і роботи на винищувачах F-16 розповів військовий експерт, полковник запасу ВМС ЗСУ Владислав Селезньов у ефірі Українського радіо.

"Якщо говорити про F-16, то, наприклад, на одного пілота, який буде керувати цією бойовою машиною, потрібно щонайменше 10 осіб персоналу, які будуть обслуговувати літак і проводити відповідні регламентні роботи. І рівень обізнаності цих фахівців має бути досконалим... Тож курс підготовки саме технічного персоналу може бути навіть довшим, ніж підготовка льотного складу", - наголосив експерт.

Мовний бар'єр він назвав серйозною проблемою під час навчання військових за кордоном.

"Для того, щоб українські військові чимскоріше адаптувалися до умов, норм і алгоритмів, які визнані в країнах НАТО, треба знати англійську мову. З цим у нас проблеми. З цими проблемами зараз стикаються наші пілоти, які займаються за програмою пілотування F-16. На жаль, попри те, що Міноборони багато років декларувало інтенсифікацію процесу щодо вивчення іноземних мов, серйозних результатів поки немає. А це значить, що працюють перекладачі під час підготовки. А такий процес призводить до зволікання і відповідного рівня засвоєння матеріалу", - констатував Селезньов.

За словами Селезньова, результати на полі бою напряму залежать від інтенсивності, термінів та змістовності програм підготовки. Тож будь-яка програма "має містити не лише наукові обґрунтування щодо термінів її проведення, а й враховувати всі фактори, зокрема людський", додав він.

Наразі Україна готується до прийняття такої техніки та розвиває відповідну інфраструктуру.
Владислав Селезньов. Фото: Facebook

Селезньов зауважив, що "рудиментів часів Радянського Союзу, в тому числі у вищій військовій школі, ще чимало". Так він прокоментував нагальність трансформації системи військової освіти.

"І це насправді проблема. Справа в тому, що військова освіта, тим більше вища, - це така собі каста, з якою стикається чимало посадових осіб, особливо офіцерського складу. І, на жаль, ця кастовість і існування цієї системи підготовки кадрів, заважає трансформації української армії, заважає повному переходу української військової освіти на стандарти НАТО", - констатував експерт.

Він наголосив, що Україна за кількісним складом набагато менша за країну-агресорку. А це значить, що має відбуватися трансформація, яка відповідатиме сучасним реаліям.

Винищувачі F-16 для України: що відомо

21 травня президент США Джо Байден схвалив навчання українців на F-16. Також він нагодосив, що США підтримуватимуть спільні міжнародні зусилля щодо цього питання. Володимир Зеленський запевнив, що Україна не використовуватиме ці літаки, аби бити по території рф.

Голова МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що перші винищувачі F-16, ймовірно, літатимуть у небі України до кінця березня 2024 року. У Данії зазначили, що поставлять Україні 19 літаків за умови невикористання їх на території рф. Відомо, що перша група пілотів уже розпочала навчання на F-16 у Данії. Нідерланди нададуть нашій країні 42 винищувачі. Водночас Норвегія надасть Україні F-16, але точна їхня кількість невідома.

15 вересня Бельгія долучилася до навчання українських пілотів на F-16. Попередньо у міноборони Бельгії заявили, що не нададуть Україні винищувачі F-16, проте згодом в уряді припустили передачу Україні кількох F-16 наступного року. У 2024 році Нідерланди планують передати Україні першу партію винищувачів F-16.

26 жовтня українські пілоти розпочали льотну підготовку на винищувачах F-16 на авіабазі в штаті Аризона у США. 1 листопада у Пентагоні заявили, що навчання в Аризоні може тривати від 5 до 9 місяців. 7 листопада п'ять нідерландських винищувачів F-16 прибули до Румунії, де незабаром відкриється навчальний центр для підготовки українських і румунських пілотів. Наразі Україна готується до прийняття такої техніки та розвиває відповідну інфраструктуру.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube