Підбірка головних новин, які відбулися з 15 по 21 травня
Цього тижня відбулося багато гучних та важливих для України подій. Голова Верховного Суду Всеволод Князєв попався на великому хабарі, українська ППО збила цілих 6 гіперзвукових "Кинджалів", випущених окупантами по Києву, а президент США Джо Байден прийняв історичне рішення щодо винищувачів F-16 для України. Інформатор зібрав основні скандали і події, що відбувалися 15-21 травня.
Ввечері 15 травня в мережі почала ширитись інформація, що Голову Верховного Суду України Всеволода Князєва затримали на хабарі у майже 3 млн доларів. Це найвищий за статусом високопосадовець за всю історію України, заарештований на хабарі. Згодом інформацію підтвердили в НАБУ.
За інформацією правоохоронців, у Верховному Суді створили “бек-офіс” під керівництвом Всеволода Князєва — адвокатське обʼєднання за гроші допомагало, щоб судді ухвалювали потрібні рішення. Хабар, на якому попався Князєв, був повʼязаний з рішеннями на користь бізнесмена Костянтина Жеваго у справі про Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат.
Наступного дня Всеволода Князєва зняли з посади голови Верховного Суду. Також йому та його адвокату, який, за даним слідства, виступав у ролі посередника, повідомили про підозру за частиною 4 статті 368 Кримінального кодексу — прийняття пропозиції, обіцянки або одержання хабаря посадовцем і в особливо великому розмірі.
А пізно ввечері 18 травня слідчий суддя Вищого антикорупційного суду відправив вже колишнього голову Верховного Суду під варту до 14 липня із можливістю внести заставу в 107 мільйонів 360 тисяч гривень. Для адвоката Олега Горецького суд обрав запобіжний захід у вигляді перебування під вартою до 13 липня 2023 року із заставою в 80 млн грн.
У ніч проти 16 травня окупанти влаштували виняткову по своїй щільності атаку на Київ. За інформацією КМВА, була зафіксована максимальна кількість атакуючих ракет за найкоротший проміжок часу.
Ворог обстрілював столицю з різних напрямків одночасно, із застосуванням БПЛА та ракет. Переважну більшість повітряних цілей вдалося знищити. Було зафіксовано падіння уламків у Соломʼянському, Шевченківському, Святошинському, Оболонському та Дарницькому районах столиці. У Солом’янському районі відбулося загоряння нежитлового приміщення та кілька одиниць автомобільної техніки. У столичному зоопарку були пошкоджені дерева.
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний уточнив, що українська ППО за ніч збила всі випущені окупантами по Україні ракети, і серед них було 6 гіперзвукових "Кинджалів". У Повітряних силах пізніше заявили, що всі 6 "Кинджалів" були випущені по Києву.
У міноборони рф при цьому заявили, що буцімто під час атаки на Київ у ніч проти 16 травня ракетами "Кинджал" була знищена ЗРК Patriot. Проте у Повітряних силах ЗСУ заспокоїли українців. Там наголосили, що це зробити просто не можливо.
Український співак Віктор Павлік разом з дружиною Катериною Репяховою потрапили у скандал через спецперепустку на проїзд у комендантську годину. Вони проїхали на автівці по Південному мосту у Києві.
Те, як співак хизується документом, який він називає "перепусткою для обраних" та подарунком найгарнішій жінці, було зняте на відео. Його молода дружина співака виклала на свою сторінку в Instagram, через що зібрала купу хейту. Адже цей міст тимчасово закритий для власного транспорту. Тим паче подружжя їхало на досить високій швидкості.
Потім вони поспішили попросити вибачення за свої дії. Співак сказав, що це його спецперепустка. Він її законно отримав від київської влади і не дарував дружині. Катерині він нібито презентував саму поїздку по мосту - просто невірно висловився.
Але вже в середу, 17 травня, поліція Києва забрала у співака Віктора Павліка спецперепустку на проїзд у комендантську годину. Окрім цього, поліцейські нагадали їм про заборону фіксації та висвітлення об'єктів стратегічного значення у період воєнного стану.
Колишній помічник британського уряду Гуто Харрі повідомив, що експрем’єр Великої Британії Борис Джонсон прямо називав лідера Франції Еммануеля Макрона “тошнотворним” та “підлабузником путіна”. Особливу неприязнь у Джонсона викликав візит Макрона до москви, де він особисто зустрічався з путіним. Джонсон подібної поведінки не оцінив з огляду на агресію рф проти цивілізованого світу та особисто України, повідомило Politico.
“На початку була напруженість, коли такі люди, як Еммануель Макрон з Франції, поїхали до москви, щоб поговорити з путіним. Я думаю, що Борис називав це в приватних розмовах "тошнотворним". І в той же час, я думаю, що Макрон відчував напругу від того, що Борис, здавалося, біг, допомагаючи Україні у військовому плані”, – розповів Гуто Харрі.
Харрі також додав, що на одній із зустрічей з групою помічників Джонсон влаштував справжню “атаку” на Макрона.
“По суті, він (Джонсон. – Ред.) сказав: "Він (Макрон. – Ред.) – це слово з чотирьох літер, яке починається на "С" (йдеться про нецензурне слово. – Ред.), він дивак, він путінський підлабузник. Нам потрібно з ним розібратися”, – розповів Харрі.
Проте через декілька тижнів Джонсону та Макрону вдалося помиритися, а пізніше в них навіть сформувалися дещо дружні стосунки.
У п'ятницю президент США Джо Байден повідомив лідерів G7, що США підтримують спільні зусилля союзників і партнерів щодо підготовки українських пілотів на винищувачах четвертого покоління F-16. Він схвалив плани з їхніх навчань, які проходитимуть на території Європи й триватимуть декілька місяців.
Американська журналістка, кореспондентка CNN в Білому домі Наташа Бертран повідомила, що за час навчання партнери України вирішать, коли надавати нам винищувачі та в якій кількості. А за даними The Washington Post, ключову роль у тому, щоб дозволити передати Україні винищувачі F-16 із арсеналу союзників, відіграв держсекретар США Ентоні Блінкен. Саме він вмовив Джо Байдена змінити своє рішення щодо цього питання.
Зеленський висловив подяку президенту США та назвав його вчинок історичним для України.
"Це суттєво зміцнить нашу армію в небі. Розраховую обговорити практичну реалізацію цього рішення під час саміту G7 у Хіросімі", - сказав український президент.
У цей же день видання NBC News повідомило, що США та інші міжнародні партнери хочуть передати для України винищувачі F-16. Проте наразі невідомо, які можуть бути терміни цих постачань.
Пізніше у Повітряних силах уточнили, що винищувачі надходитимуть до України підрозділами, щонайменше ескадрилья за раз. За його словами, ЗСУ отримують літаки вже скоро.
У суботу ватажок "ПВК Вагнера" Євгеній Пригожин записав чергове відеозвернення, в якому заявив, що його найманці нібито повністю захопили Бахмут, взявши під свій контроль останню ділянку в районі "Літак". За його словами, з 25 травня "вагнерівці" покинуть місто, передавши його в руки російським військовим.
Цю інформацію спростували у Міноборони України. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що в Бахмуті все ще тривають важкі бої. А ситуація в місті критична. За її словами, українські війська тримають оборону в районі "Літак".
Речник східного угрупування ЗСУ Сергій Череватий пояснив заяву Євгенія Пригожина про повне захоплення Бахмута наміром ватажка ПВК "Вагнер" якнайшвидше вивести своїх найманців зі зруйнованого міста, яке може бути оточене українськими захисниками.
А вже вночі з 20 на 21 травня про захоплення Бахмуту заявило також Міноборони рф. Проте під час брифінгу 21 травня у Хіросімі на саміті G7 президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові все ще перебувають в місті. А командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський у неділю проінформував, що українські бійці продовжують просуватись по флангах у передмісті Бахмута і фактично наближаються до взяття міста у тактичне оточення.
Президент України Володимир Зеленський прилетів до Японії на саміт G7 ще 20 травня. До його прибуття інформація щодо того, яким чином він буде брати участь у заході - онлайн чи офлайн - була суперечливою. Спочатку на подорож президента натякнув секретар РНБО Олексій Данілов, проте згодом у Раді нацбезпеки заявили, що Зеленський доєднається до саміту онлайн.
Проте вже вранці 20 травня з'явилася офіційна інформація про прибуття президента України до Японії, куди він приїхав після Саудівської Аравії, де він брав участь у саміті Ліги арабських держав. Перший день Зеленського у Хіросімі був дуже насичений. Він зустрівся з лідерами Італії, Франції, Німеччини, Великої Британії, Індії та президентом Євроради.
Зустріч з президентом США Джо Байденом відбулася вже у другий день подорожі Зеленського до Японії - 21 травня. Вони, за словами українського президента, обговорили деталі української формули миру, подробиці авіаційної коаліції, інтеграцію в НАТО та проєкт реконструкції нашої держави, яка постраждала від російської агресії.
Після зустрічі із Зеленським Байден офіційно оголосив про новий американський пакет військової допомоги для України з боєприпасами, броньованим транспортом та обладнанням на 375 млн доларів.
Байден після перемовин з Зеленським підтвердив згоду на навчання українських пілотів на винищувачах F-16 та заявив, що ці винищувачі Україна не буде використовувати для атак по території росії. Це, за словами Байдена, особисто йому пообіцяв Володимир Зеленський.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.