Понад 300 українських компаній з “російським слідом” перемогли у 22,5 тис. процедур публічних закупівель за останні десять років. Загальна сума переможних тендерів — 16,2 млрд грн. Про найпопулярніші місця реєстрації компаній, основні напрямки діяльності та найбільших переможців — в новому дослідженні R&D-центру YouControl
Понад 300 українських компаній з “російським слідом” перемогли у 22,5 тис. процедур публічних закупівель за останні десять років. Загальна сума переможних тендерів — 16,2 млрд грн. Про найпопулярніші місця реєстрації компаній, основні напрямки діяльності та найбільших переможців — в новому дослідженні R&D-центру YouControl.
Аналітики R&D-центру YouControl відфільтрували дані з вибірки попереднього дослідження про 40 094 українських компаній та 836 ФОПів, які є власниками бізнесу в росії, або перереєстрували свої компанії під час війни та мають опосередкований зв'язок з рф за результатами факторів "Експрес-аналізу" YouControl, на предмет участі в процедурах публічних закупівель. Фахівці дослідили, які юрособи та фізичні особи-підприємці з проаналізованого списку стали переможцями закупівель за 2014 — 2024 рр.
До вибірки з 40 094 проаналізованих компаній увійшли 344 приватні юридичні особи, в яких за допомогою “Експрес-аналізу” YouControl було виявлено зв'язки з рф. Ці підприємства стали переможцями публічних закупівель за період 2014 — 2024 рр.
Понад 20% з проаналізованих компаній зареєстровані у Києві (77), ще 22 — у Київській області. Місцем реєстрації значної кількості юридичних осіб з вибірки є Донецька (37), Запорізька (36), Дніпропетровська (34) та Харківська (32) області. Основним напрямком діяльності для 95 компаній, що мають прямий або опосередкований зв’язок з росією та перемагали в публічних закупівлях за останні 10 років, є торгівля. 94 компанії працюють в переробній промисловості, 35 — у сфері АПК, ще 28 — в будівництві.
72 компанії-переможці публічних закупівель зі зв’язками в росії пов’язані із 53 фінансово-промисловими групами в системі YouControl. Деякі з них відносяться одночасно до кількох ФПГ. До прикладу, ПРАТ "АК-ТРАНС", акціонером якого є Віктор Постельніков — ключова особа ФПГ “ВІПОС”. Особа із ідентичним ПІБ є учасником російського ООО "ГАРАНТ". Ще одним з акціонерів ПРАТ "АК-ТРАНС" є ПАТ "ЗН КВІФ "АКУЛА" зі складу “Групи родини Солоп”. Також по декілька компаній з досліджуваного переліку пов’язані з однією фінансово-промисловою групою.
Найбільше коштів, а саме 8,14 млрд грн, на виконання державних замовлень отримало ТОВ "ЕКО-БУД-ТРЕЙД", що нині перебуває в стадії банкрутства. Учасниками компанії є Володимир Яцун та Валерій Міщенко. Останній є ключовою особою ФПГ “Група родини Валерія Міщенка”, компанії якої працюють в різних сферах: нерухомості, будівництва, права, видавничої та ресторанної діяльності. Зауважимо, що Валерій Міщенко є учасником ТОВ "ОСОКОРКИ-7" разом з Олександром Константіновським, який за даними “LB.ua” є братом екснародного депутата України Вячеслава Константіновського.
Згідно з даними російського Єдиного державного реєстру юридичних осіб рф (ЕГРЮЛ), особа із ПІБ Міщенко Валерій Михайлович з українським громадянством є учасником ООО "ЛАЗУРНАЯ БУХТА" та ООО "ИЗУМРУДНЫЙ ГОРОД".
Переможцем понад 800 процедур публічних закупівель на 1,9 млрд грн стало ПП "ВКП "АЛЬФАТЕКС". Компанія належить Миколі Корецькому — депутату Полтавської облради. Микола Корецький також є учасником ТОВ "ТД "АЛЬФАТЕКС", що перемогло у 227 тендерах на суму в понад 520 млн грн. Ще одна компанія з проаналізованого переліку належить Миколі Корецькому — ПП "СУЛА-2009". За останні 10 років ця фірма перемогла в 39 тендерах на суму понад 165 млн грн. Згідно з даними декларації Миколи Корецького, він є учасником декількох російських компаній, зокрема ООО "АКТИВ ПЛЮС".
Переможцем майже 7800 процедур публічних закупівель на 1 млрд грн стало ТОВ ФІРМА "КРІОГЕНСЕРВІС". Власником понад 80% статутного капіталу компанії є Ганна Защенкова. А підписантом виступає Сергій Защенков. Особа з ідентичним ПІБ останнього є учасником ООО "КРИОГЕН-ЮГ", що зареєстровано згідно російського законодавства на території тимчасово окупованого Криму. В досліджуваний перелік також потрапила ще одна пов'язана із країною-агресором компанія, учасником якої є Сергій Защенков — це ТОВ "КРІО-МЕД-СЕРВІС", що перемогло в понад 400 закупівлях на майже 218 млн грн і посідає 7 місце в десятці найбільших.
ПРАТ "ЦЗФ "МИРНОГРАДСЬКА" перемогла у 25 тендерах на майже 886 млн грн. Бенефіціар компанії — підприємець Віталій Кропачов є ключовою особою ФПГ “Укрдонінвест”, до складу якої входять великі національні вугледобувні та логістичні підприємства. Згідно з даними російського ЕГРЮЛ, ПРАТ "ЦЗФ "МИРНОГРАДСЬКА" є учасницею ООО "ВОСТОК ЭНЕРГО", що зареєстровано за російським законодавством на території тимчасово окупованої Донецької області.
Переможцем 97 процедур публічних закупівель на суму 245,8 млн грн є ПРАТ "ДРУЖКІВСЬКИЙ ЗАВОД МЕТАЛЕВИХ ВИРОБІВ". Одним з акціонерів компанії виступає Ірина Міщенко, яка в матеріалі видання “Наші гроші” згадується як дружина ключової особи “Групи родини Міщенка” Сергія Міщенка — екскерівника Державної служби по боротьбі з економічною злочинністю Міністерства внутрішніх справ. Також акціонерами підприємства є Олена та Валерій Малікови, повні тезки яких є учасниками російського ООО "ТОРГОВЫЙ ДОМ "КАЛЬМИУС".
ПРАТ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АГРЕГАТНИЙ ЗАВОД" за 2014 — 2024 рр. перемогло в 77 процедурах публічних закупівель на більш ніж 179 млн грн. Бенефіціаром виступає Євгеній Морозенко — екснардеп 7 скликання. Дане підприємство є міноритарним учасником російського ООО "НАУЧНО-ПРОИЗВОДСТВЕННЫЙ КОНЦЕРН "ШТУРМОВИКИ СУХОГО". За інформацією видання Pravo.ru, цей концерн займається розробкою, випробуваннями, дослідним і серійним виробництвом, просуванням на експорт, експлуатацією, модернізацією і ремонтом літаків-штурмовиків типу Су.
За 2014 — 2024 рр. переможцями 642 процедур публічних закупівель стали 42 фізичні особи-підприємці (далі — ФОП), що мають ймовірні зв’язки з росією на загальну суму понад 40 млн грн. З них 8 фізосіб-підприємців вже припинили свою діяльність. Найбільша кількість підприємців зареєстровані у Харківській області (10), Києві (7) та Донеччині (6). Більш ніж половина з проаналізованих ФОПів (23) працюють в торговій сфері.
Найбільшу кількість тендерів (158) на суму 7,5 млн грн за останні 10 років виграв ФОП Дебда Андрій Іванович. Його повний тезко є учасником російської компанії ООО "КЛИВЕН ПЛЮС". Особа із ПІБ Андрій Іванович Дебда у 2010 році був обраний депутатом Шосткинської районної ради Сумської області від “Партії регіонів”.
Серед фізичних осіб-підприємців, які ставали переможцями процедур публічних закупівель і ймовірно мають бізнес-зв’язки в росії є ФОП Джарти Ольга Василівна. Вона виграла 4 тендери на 104 тис. грн. ПІБ цієї підприємиці повністю збігається із ПІБ дружини екснародного депутата України Олександра Присяжнюка. Особа Ольга Василівна Джарти згідно з даними російського ЕГРЮЛ є учасницею ООО "ПРОФИ-ПРЕСС". Компанія зареєстрована на тимчасово окупованій території Донецької області згідно російського законодавства.
Аналітики R&D центру YouControl проаналізували досить великий проміжок часу та звернули увагу на переможців процедур публічних закупівель, які мали прямі чи опосередковані зв’язки із російськими компаніями. Відфільтрувавши дані з попереднього дослідження “Понад 40 тис. українських компаній мають прямі або опосередковані зв’язки з рф”, фахівці YouControl з’ясували, що понад 150 приватних компаній з історичними зв’язками з рф перемогли в тендерах за останні 10 років. При цьому більш ніж 100 компаній з них позбулись зв’язків із російськими підприємствами лише після початку повномасштабного вторгнення.
Припинення зв’язку із російськими юрособами переважно відбулось внаслідок зміни співвласників та посадових осіб як українських, так і російських компаній або через процедуру ліквідації пов’язаного російського підприємства.
Протягом 2014-2024 років кількість компаній-переможців з російськими зв'язками, які брали участь у публічних закупівлях, зросла з 36 у 2014 році до 94 у 2024-му. Найбільший приріст спостерігався у 2020-му та 2021 році, коли кількість таких підприємств складала 172 та 178 відповідно. А от найбільша кількість публічних закупівель була у 2021 році — 5 093.
Водночас найбільша сума публічних закупівель серед компаній-переможців із російськими зв’язками була у 2017 році — понад 7,9 млрд грн. Тоді ТОВ “Еко-Буд-Трейд” стало переможцем закупівлі на суму 7,3 млрд грн. Загалом ця фірма опинилася на першій сходинці серед топ 10 компаній-переможців публічних закупівель за сукупною сумою, що мають зв’язок з рф, за період 2014 — 2024 рр.
Загальна сума закупівель у 2014 році склала 168,5 млн грн, у 2022 — 583,1 млн грн і у 2023-му значно зросла, досягнувши 1,4 млрд грн. Проте у 2024 році загальна сума публічних закупівель компаній-переможців з російськими зв’язками зменшилася та становила 784,7 млн грн. Крім того, 9 компаній з досліджуваного переліку щороку перемагали в процедурах публічних закупівель за період 2014 — 2024 рр. Дві з них — приватне підприємство “ВКП “Альфатекс” та ТОВ Фірма “Кріогенсервіс” — серед десятки найбільших компаній-переможців закупівель за сукупною сумою, що мають зв’язок з росією.
Повна версія дослідження на сайті YouControl
Партнерський матеріал