Росія насправді зберігає свою довгострокову мету — повну капітуляцію України
Російські чиновники продовжують повторювати нещодавній заклик правителя Росії Володимира Путіна базувати майбутні переговори з Україною на стамбульських протоколах початку 2022 року, які включали російські вимоги повної капітуляції України. 14 травня спеціальний посланник Росії та колишній представник окупаційної адміністрації Родіон Мірошник заявив, що проєкт стамбульських протоколів від квітня 2022 року може стати основою для укладення угоди про завершення війни Росії проти України.
Як пояснили в Інституту вивчення війни (ISW), Мірошник повторює заклик Путіна від 11 травня "відновити" прямі переговори 2022 року в Стамбулі у відповідь на спільну ініціативу США, України та Європи від 10 травня щодо щонайменше 30-денного загального припинення вогню. Мірошник зазначив, що Росія й Україна могли б внести "корективи" до стамбульських протоколів 2022 року з урахуванням змін, які відбулися за останні три роки, але особливо наголосив, що вимоги Росії від квітня 2022 року, згідно з якими Україна має суттєво скоротити свої військові можливості та внести зміни до Конституції, додавши положення про нейтралітет, що забороняло б Україні вступати до будь-яких військових альянсів — зокрема НАТО, — залишаються незмінними.
Путін і Мірошник навмисно повторюють умови Росії, викладені у стамбульських протоколах, оскільки ці протоколи містили положення, які фактично означали капітуляцію України та залишали її беззахисною перед можливою майбутньою російською агресією — цілей, до яких Кремль продовжує прагнути. У березні та червні 2024 року видання The Wall Street Journal і The New York Times повідомили, що отримали кілька варіантів проєктів протоколів із мирних переговорів між Україною та Росією, які проходили у квітні 2022 року в Стамбулі.
Проєкт протоколів також передбачав заборону на перебування іноземного військового персоналу, інструкторів або систем озброєння на території України. Росія вимагала, щоб гарантом угоди виступили вона сама, Сполучені Штати, Велика Британія, Китайська Народна Республіка, Франція та Білорусь. Росія також вимагала, щоб країни-гаранти "припинили дію міжнародних договорів і угод, що несумісні з постійним нейтралітетом [України]", включаючи угоди про військову допомогу.
Росія вимагала, щоб Україна обмежила чисельність свого війська 85 тисячами військовослужбовців, 342 танками та 519 артилерійськими системами відповідно до стамбульських протоколів. Додатково Росія наполягала на обмеженні дальності українських ракет до 40 кілометрів, що дозволило б російським силам розгортати критично важливі системи та матеріальні засоби поблизу України без ризику ударів.
Росія висувала ці вимоги у першому та другому місяцях повномасштабного вторгнення, коли її війська наступали на Київ і просувалися по всьому північному сходу, сходу та півдню України. Зараз Росія намагається повторити ті ж вимоги після трьох років війни, попри те, що українські сили змусили Росію відступити з півночі України, звільнили значні території в Харківській і Херсонській областях та зупинили темп російського наступу по всій лінії фронту.
Заява Мірошника про можливість внесення змін до деяких аспектів стамбульських протоколів для врахування змін за останні три роки є спробою представити Кремль як такий, що готовий до переговорів, але насправді це приховує той факт, що Росія зберігає свою довгострокову мету — повну капітуляцію України. Путін, Мірошник та інші російські посадовці продовжують вимагати повної капітуляції України, намагаючись досягти стратегічних цілей Росії шляхом затягування переговорів одночасно з продовженням бойових дій.
Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков також повторив вимоги Кремля, що будь-яке врегулювання війни має призвести до "зміни режиму" в Україні та обмежень щодо Заходу напередодні переговорів у Стамбулі. 13 травня Рябков заявив, що майбутні обговорення у Стамбулі мають торкнутися "первинних джерел" війни, щоб досягти сталого завершення конфлікту, маючи, ймовірно, на увазі постійну вимогу Росії врахувати в мирній угоді "корінні причини" війни.
Рябков також повторив тезу про необхідність "денацифікації" України. Російські чиновники постійно вживають термін "денацифікація", маючи на увазі "зміну режиму" в Україні та встановлення проросійського маріонеткового уряду в Києві. Російські посадовці визначають "корінні причини" війни, як нібито порушення НАТО зобов'язань не розширюватися на схід у 1990-х, 2000-х та 2010-х роках, а також нібито дискримінацію з боку українського уряду щодо росіян і російської мови, ЗМІ та культури в Україні.
"Заяви Рябкова відображають давнє прагнення Кремля реалізувати свої передвоєнні вимоги, які включають відмову НАТО від політики відкритих дверей та встановлення проросійського режиму в Києві — попри недавні спроби Кремля імітувати зацікавленість у добросовісних переговорах", — резюмують в ISW.
Делегація Російської Федерації вже прибула до Стамбула для участі в переговорах з Україною, які мають відбутися у четвер, 15 травня. Коли вони стартують - поки невідомо. Раніше повідомлялося, що у списку російських дипломатів немає президента РФ Володимира Путіна.
Радник голови ОП Михайло Подоляк попереджав, що Зеленський ні з ким, окрім Путіна зустрічатися не буде. Український лідер все ж очікує на російського правителя Володимира Путіна у Туреччині. Під час зустрічі український лідер планує підніме обговорити повне припинення вогню та обмін всіх полонених. Зеленський підкреслив, що неявка Путіна на зустріч означатиме для нього повну поразку.
Нагадаємо, раніше Інформатор публікував власний розбір ситуації довкола майбутніх переговорів у Стамбулі. Згідно з ним, дипломатичний процес - це, радше, фікція, тоді як війна, найімовірніше, триватиме щонайменше до осені.