Листом чоловіку запропонували повернути переплату пенсії, проте кошти на рахунок ПФУ не надходили
Постраждалий внаслідок аварії на ЧАЕС отримував пенсію за віком. Згодом Пенсійний фонд переглянув та виніс рішення про відмову в призначені пенсії за віком та просить повернути переплату в розмірі 24 120 гривень. Про це йдеться у рішенні Чернігівського районного суду Чернігівської області, опублікованому 4 серпня 2025 року.
На обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області перебував чоловік, який з 19.03.2022 року по 30.09.2022 року отримував пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України від 28.02.1991 року №797-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Його заява про призначення пенсії від 18.04.2022 року опрацьовувалась за принципом єдиної черги завдань та єдиної черги спеціалістів. 01.09.2022 року електронну пенсійну справу громадянина було переглянуто та винесено рішення про відмову в призначені пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону №797-XII. За період з 19.03.2022 року по 30.09.2022 року виникла переплата пенсії у розмірі 24 120 гривень. Головним управлінням вживались заходи досудового врегулювання спору, а саме листом від 03.05.2024 року йому було запропоновано повернути переплату пенсії, проте кошти на рахунок Головного управління не надходили.
Як установлено у ході судового засідання, чоловік з 19.03.2022 року по 30.09.2024 року отримував пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України від 28.02.1991 року №797-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішенням від 26.04.2022 року йому призначено пенсію за віком, вік на дату звернення 54 р. 1 м. 0 дн., особливості: ІІІ категорія - потерпілі, зона гарантованого добровільного відселення, та призначено виплати з 19.03.2022 року по 17.04.2022 року у розмірі 3 757 гривень, з 18.04.2022 року - довічно у розмірі 3 757 гривень. Відповідно до рішення про відмову у призначенні пенсії від 01.09.2022 року скасовано рішення про призначення пенсії від 06.07.2022 року, за віком, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки не підтверджено факт проживання (роботи) у зоні гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 року 3 роки. Згідно з протоколом індивідуального перерахунку за період з 01.02.2022 року по 30.09.2022 року сума нарахованої та виплаченої пенсії становить 24 120 гривень, яка і складає суму переплати. Листом від 03.05.2024 року громадянина повідомлено про переплату пенсії та запропоновано в добровільному порядку розв'язати питання щодо повернення коштів.
Суд відмовив ПФУ в задоволенні позову. Жодних зловживань, недобросовісності чоловіком допущено не було.
"Сукупність досліджених у справі доказів дає підстави вважати, що жодних зловживань, недобросовісності чоловіком допущено не було. Будь-яких доказів, які б свідчили про надання відповідачем свідомо неправдивих даних, які стали підставою для призначення пенсії, позивач суду не надав. Крім того, суду не надано доказів того, що помилка, внаслідок якої мала місце зазначена переплата є саме рахунковою, а не помилкою, пов'язаною з неналежним виконанням обов'язків службовими особами, відповідальними за обчислення та перерахунок пенсії, а також здійснення контрольних функцій. За наведених обставин, суд дійшов висновку про відсутність обов'язкових складових, за наявності яких відповідно до вимог ст. 1215 ЦК України, ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» можливе повернення безпідставно виплаченої пенсії, а саме: рахункової помилки з боку позивача і недобросовісності, зловживань з боку відповідача. Інших доводів, які б слугували правовою підставою для стягнення переплати пенсії матеріали справи не містять і позивачем суду не надано. Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для стягнення з нього переплати пенсії", - наголосив суд.