Якщо військовому вперше призначається пенсія по інвалідності, то потрібно звернутися до військового органу за останнім місцем проходження служби
В Україні військові, які отримали інвалідність під час служби, можуть претендувати на високу пенсію. Виплати військовим по інвалідності прив'язані до їхнього грошового забезпечення за останнім місцем служби. Про це йдеться у публікації УНІАН.
Розмір пенсії для військовослужбовців з інвалідністю залежить від декількох критеріїв - за яких умов отримано захворювання, чи звільнився ветеран зі служби, яка в нього група. Військові з інвалідністю, отриманою під час захисту Батьківщини, як пенсію отримають відсоток від грошового забезпечення:
Якщо інвалідність ветерана не пов'язана з військовими обов'язками, то розмір пенсії становитиме 70%, 60% і 40% від грошового забезпечення для I, II і III групи інвалідності.
Пенсії військовим по інвалідності у 2024 році мають мінімальний поріг. Розмір виплат не може бути меншим за 15 347 гривень, 12 396 гривні або 8 500 гривень для осіб з інвалідністю I, II і III групи відповідно.
Тобто мінімальна пенсія військового з інвалідністю - 8 500 гривень на місяць. Якщо ветерану платять менше, то він може оскаржити розмір пенсії в суді.
Якщо військовому вперше призначається пенсія по інвалідності, то потрібно звернутися до військового органу за останнім місцем проходження служби. З собою потрібно мати документи, які підтверджують ступінь інвалідності, причину захворювання і військовий статус. Якщо військовослужбовець уже отримував пенсію раніше, то звертатися потрібно в управління Пенсійного фонду за місцем проживання.
Кожен військовий пенсіонер в Україні має право на перерахунок пенсії, але це складний процес. Рішення про перерахунок пенсії ухвалюється централізовано Кабінетом міністрів України. Адвокатка ГО "Юридична сотня" Ірина Дмитренко в ефірі "Українського Радіо" зазначила, що перерахунок має проводитися, якщо хоча б одна зі складових грошового забезпечення пенсіонера за його попередньою посадою зазнала змін.
"У ситуації, коли зростає грошове забезпечення діючих військовослужбовців, тоді ж військовий пенсіонер може розраховувати на перерахунок своєї пенсії в бік збільшення, звичайно. Рішення про перерахунок пенсії ухвалюється централізовано Кабміном, далі дається вказівка Пенсійному фонду, який формує списки і надсилає їх до уповноважених структурних підрозділів, які вже надають документи з новим розміром грошового забезпечення, які є підставою для перерахунку пенсії. Після цього Пенсійний фонд здійснює перерахунок пенсії", - пояснила адвокатка.
Трапляються випадки, коли з якихось причин, ПФУ не проводить перерахунок, тоді, радить Дмитренко, потрібно самостійно звернутися до уповноваженого структурного підрозділу із заявою про видачу довідки про новий розмір грошового забезпечення і потім звернутися до Пенсійного фонду для перерахунку. Крім того, вона зазначила, що всі українці зі статусом УБД мають пільги при виході на пенсію.
"Це буде звичайна цивільна пенсія за віком, але для учасників бойових дій встановлений знижений пенсійний вік, тобто чоловіки зі статусом УБД можуть вийти на пенсію після досягнення 55 років, а жінки - у 50 років. Крім віку, обов'язковою умовою призначення дострокової пенсії є достатній розмір страхового стажу. Чоловікам потрібно мати щонайменше 25 років страхового стажу, а жінкам - щонайменше 20 років", - підсумувала адвокатка.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.