Павло Фукс: головні скандали олігарха, підозрюваного у махінаціях на 100 млрд грн

Читать на русском

Бізнесмен скупив за безцінь борги низки компаній, довів до банкрутства або блокував їхню роботу, після чого привласнив активи підприємств на суму понад 100 млрд гривень, заявили в Службі безпеки України.

Читать на русском
Павло Фукс
Павла Фукса підозрюють в ухиленні від сплати податків

Бізнесмен скупив за безцінь борги низки компаній, довів до банкрутства або блокував їхню роботу, після чого привласнив активи підприємств на суму понад 100 млрд гривень, заявили в Службі безпеки України.

У вівторок, 16 травня, Служба безпеки України повідомила про викриття олігарха Павла Фукса на масштабних фінансових махінаціях на суму понад 100 млрд грн. Бізнесмену та двом топ-менеджерам повʼязаних з ним компаній повідомили про підозру в ухиленні від сплати податків. Сам Фукс свою провину заперечив, звинувативши правоохоронців в "наклепі" і спробі завдати шкоди його репутації. На тлі цих подій "Інформатор" зібрав найбільш обговорювані події за участі Павла Фукса за останній час.

Санкції РНБО проти Фукса

У червні 2021 року бізнесмен потрапив під повний пакет санкцій Ради національної безпеки та оборони України. За словами секретаря відомства Олексія Данілова, запровадження обмежень пов'язане з тим, що Фукс за короткий проміжок часу отримав 19 ліцензій на видобуток вуглеводню, яких їхніх попередніх власників було позбавлено за допомогою санкцій.

Данилов тоді уточнив, що санкції щодо бізнесмена введені "за ситуацію пов'язану з компанією "Голден Деррік" (пізніше перейменована в ... East Europe Petroleum LLC). У 2011 році ТОВ "Голден Деррік", яке, за даними ЗМІ, перейшло у володіння бізнесмена після втечі Януковича під час Євромайдану, на позаконкурсній основі отримала понад два десятки спеціальних дозволів на користування надрами. Сам Фукс причетність до цієї компанії заперечує.

"Ми вважаємо, що за цими діями стоять представники Росії, ми це зазначали на наших засіданнях. І сьогодні внаслідок цих перевірок щодо російського бізнесмена Павла Фукса було запроваджено повний комплект санкцій", – сказав Данілов.

Статки Фукса

За підсумками 2021 року Павло Фукс посів 67-е місце у списку найбагатших людей України за версією журналу Forbes зі статками 165 млн доларів. Тоді в рейтинг бізнесмен потрапив завдяки частці в компанії "Укрнафтобуріння", якою він володів разом з олігархом Ігорем Коломойським та Віталієм Хомутинником до конфіскації підприємства державою 11 квітня цього року.

"Укрнафтобуріння" станом на 2021 рік було третім за розміром приватним підприємством з видобутку газу в Україні після "ДТЕК Нафтогазвидобування" олигарха Ріната Ахметова та Burisma Миколи Злочевського.

За даними проекту "Схеми" та видання Aljazeera, Фукс має спільний бізнес з родиною проросійського політика Андрія Портнова - олігарху, як стверджують журналісти, належить частина бізнес-центру "Мосфільмівський". Пресслужба Фукса цю інформацію заперечує.

До 2022 року володів часткою 99,6% російської будівельної компанії ЗАТ "Капитал-Строй", про що свідчать дані аналітичної системи "СПАРК-Інтерфакс", пише Forbes.

Венеційський карнавал Фукса

Санкції РНБО, зокрема, передбачають арешт усіх українських рахунків Фукса, проте це не завадило бізнесменові у жовтні 2021 року відзначити свій 50-річний ювілей у гольф-клубі у Козині Київської області. Як випливає із розслідування видання "Українська правда", Фукс 27 жовтня влаштував там вечірку, стилізовану під Венеційський карнавал. Серед гостей свята, за даними журналістів, були мер Києва Віталій Кличко, олігарх Ігор Коломойський разом із сестрою та її чоловіком, колишній голова Національної поліції Сергій Князєв та бізнес-партнер іменинника Віталій Хомутинник.

На вечірці виступили російський поп-артист Артур Пірожков та українська співачка Світлана Лобода. За словами самого Фукса, свято для нього організували друзі, а сам він не знає, хто його оплатив.

Фукс та "мексиканський скандал"

8 січня 2019 року ЗМІ повідомили, що днем раніше Павла Фукса разом із тодішнім народним депутатом Андрієм Іванчуком було затримано в аеропорту після прибуття в мексиканське місто Канкун. Павел Клімкін, який обіймав посаду міністра закордонних справ України, тоді повідомив, що у Фукса "були питання (щодо) дозволу на в'їзд", проте згодом вони були "всі вирішені" і бізнесмену дозволили перетнути кордон.

Фукс, у свою чергу, запевнив, що жодних проблем при в'їзді до Мексики у нього не виникало. Однак, за даними ЗМІ, мексиканська влада побоювалася впускати українського бізнесмена через те, що той став нев'їзним до США. Видання повідомили, що йдеться про конфлікт між Фуксом та американським лобістом Юрієм Ваннетіком. За словами бізнесмена, останній продав йому запрошення на події, на яких під час своєї інавгурації в 2016 році мав бути присутнім Дональд Трамп, проте це в результаті не відповідало дійсності.

"Коли я підвищив тон, він став загрожувати, що пролобіює через свого друга-конгресмена, щоб мені закрили візу", - сказав Фукс.

Журналісти повідомили, що Ваннетік звернувся до ФБР, після чого Фуксу закрили в'їзд до Сполучених Штатів.

У липні 2022 року Фукс виграв суд проти Ваннетіка в США.

Фукс та "московська справа"

У 2019 році за заявою одного з пайовиків, який вклав у будівництво житлового комплексу Sky House на Митній вулиці в Москві понад 100 млн рублів, Павла Фукса було оголошено у розшук у справі про розкрадання коштів. За версією слідства, компаніям українського бізнесмена вдалося вивести 7 млрд із 14 млрд рублів, які були залучені на будівництво Sky House, писали російські ЗМІ. Російські слідчі стверджували, що Фукс виїхав із Росії в Україну потягом 2015 року.

Роком раніше Фукс став фігурантом списку санкцій РФ після того, як назвав злочином окупацію Росією Криму і розв'язану Кремлем війну на Донбасі. В той же час відомо, що у Фукса було громадянство РФ, але, за його словами, він позбувся його на користь українського в 2017 році, а повністю процедура виходу з громадянства завершилася в 2021 році.

Павло Фукс: коротка біографія

Павло Фукс народився 27 жовтня 1971 року у Харкові. 1994 року закінчив Харківський національний університет будівництва та архітектури за спеціальністю "Економічне та соціальне планування". Займався фінансами, оптовою торгівлею та будівельним бізнесом. Відомий своєю дружбою із покійним мером Харкова Геннадієм Кернесом. Одружений з Тетяною Фукс, засновницею та очільницею бренду ювелірних виробів TAJ. Має чотирьох дітей. Дочка Анастасія у 2016 році вийшла заміж за британського мільйонера Масуда Абделхафіда. У травні 2020 року стало відомо про розлучення пари.

У лютому 2023 року співробітники СБУ та Держбюро розслідувань провели серію обшуків у будинках та офісах бізнесмена. Вони пройшли у рамках кримінального провадження про зловживання службовим становищем посадовими особами ПрАТ НАК "Надра України".

Нагадаємо, 16 травня СБУ та Офіс генпрокурора повідомили про підозру Павлу Фуксу та топ-менеджерам його компаній у справі про фінансові махінації на суму понад 100 млрд грн. Сам бізнесмен назвав заяву правоохоронців безпідставною.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.