Нардеп зазначив, що Зеленський не підписує важливі для армії закони і водночас перекладає відповідальність за проблеми в Силах оборони на військове керівництво
Під час війни Офіс президента настільки посилив контроль над Кабміном та Верховною Радою, що навіть субʼєктність цих державних інститутів вже викликає сумніви. Може саме тому суспільство набагато більше довіряє українському війську, аніж будь якій іншій державній інституції. Так ймовірну відставку Залужного коментує секретар комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки ВР, у минулому - кіборг, захисник Донецького аеропорту Роман Костенко. На його думку, генерали не поспішають у чергу на заміну Залужному, бо бачуть ситуацію не як політики.
Свій погляд на ситуацію Роман Костенко висловив в інтерв'ю Радіо NV. Він вважає, Офіс президента не зважає на настрої українців і намагається вирішити наявні проблеми у Збройних силах шляхом зміни військового керівництва.
"Демократія в чому? У нас парламент не є суб'єктним. Ось в чому основне питання. Депутати не можуть навіть виїхати у робочих справах за кордон. Їх обмежують у всьому, у всіх питаннях. І зараз ще більше", - зазначив нардеп.
Костенко нагадав, як ще в жовтні Верховна Рада прийняла закон, яким спрощується процедура списання військового майна. Таких змін вже тривалий час вимагали українські захисники, особливо ті, які знаходяться на передовій, оскільки бюрократія займала багато часу. Нардеп зазначив, що президент під час своїх поїздок на фронт, ймовірно, "був не на тому нулі, на якому треба" - на це вказує те, що глава держави досі не підписав важливий для війська закон. Ба більше, цим Зеленський порушив Конституцію, оскільки згідно з Основним законом він має підписувати закони протягом 15 днів після отримання (у разі якщо президент не накладає вето на документ - ред.).
"(Законопроєкт) про списання військового майна. 302 народні депутати (проголсували), воля конституційної більшості. Він (Зеленський) до сих пір і це не підписав, порушуючи Конституцію. Яке це ставлення до парламенту? Парламент може щось йому це зробити? Ні, ми тільки пишемо на нього петиції. Військові постійно питають, а президент не підписав. Значить, йому це не цікаво?" - заявив Костенко.
Парламентар зазначив, що влада багато говорить про створення "нової армії" та "дебюрократизацію", а також про необхідність вирішувати проблеми у війську. За словами Костенка, надлишкову бюрократія в армії називають "проблемою Залужного", однак в цьому конкретному випадку від покращення ситуації ухиляється саме президент: "Дивіться, я написав законопроект, депутати за нього проголосували, президент його не підписав. А це одна з найбільш кричущих проблем. Він має це підписати".
Також парламентар звернув увагу на діяльність Кабміну під час війни. На думку Костенка, уряд теж втратив субʼєктність. У якості прикладу він наводить зустріч між міністрами закордонних справ України та Угорщини - Дмитром Кулебою та Петером Сійярто. На перемовинах 29 січня був присутній глава Офісу президента Андрій Єрмак.
"Ми бачимо фотографії, наприклад, де Андрій Єрмак сидить, розмовляє з міністром закордонних справ (Угорщини Сіярто), Кулеба сидить збоку. Хоча б, з точки зору дипломатії, це фото не показували", - додав Костенко.
Коментуючи можливе звільнення головкома ЗСУ Валерія Залужного, Костенко висловив думку, що "зміна генерала зараз мало що дасть". Нардеп зазначає, що проблеми на полі бою, з якими зіткнулися ЗСУ останнім часом, пов'язані не з діями командування, а з дефіцитом боєприпасів високоточних та іншого озброєння.
За словами парламентаря, наразі всій українській дипломатії необхідно працювати на те, щоб у війська були ресурси. А вже коли їх буде достатньо, то "є Залужний, а є ще десятки генералів, які з наявністю ресурсів могли б воювати не гірше, ніж Валерій Федорович".
Також Костенко заявив, що такі персони, як командувач Сухопутних військ Олександр Сирський чи начальник ГУР Кирило Буданов не поспішають замінити Валерія Залужного на його посаді, оскільки розуміють, що наразі у Збройних сил недостатньо ресурсів для демонстрацїі результату на фронті.
"Тобто ти стаєш головкомом, коли у тебе немає жодних ресурсів, тобто ти не можеш особливо щось планувати, а тобі всі ставлять питання. І кажуть: "А при Залужному було більш активно або більше було артилерії". Ніхто ж не скаже, що це просто нам союзники зараз менше дають. Всі скажуть, що це, мабуть, через (зміну головкома)", - додав Костенко.
Напередодні в американському New Yorker вийшла стаття про низку проблем, з якими зіштовхнувся Київ на поточному етапі великої війни проти росії. Зокрема йдеться про концентрацію влади в одних руках та ослаблення демократії. Навіть деякі представники чинної влади побоюються, що чим далі триває війна, тим більшим є ризик, що Україна перетвориться на копію автократичної росії, йдеться у публікації.
Тим часом видання Financial Times з посиланням на двох чиновників з країн G7 повідомило, що плани Володимира Зеленського щодо зміни вищого військового керівництва, зокрема головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, викликають занепокоєння на Заході. Партнери хвилюються, що таке рішення матиме негативні наслідки для загальнонаціональної єдності українців. Застереження викликають також кандидатури, які можуть стати на заміну Залужному.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.