"Пам'ятаємо! Не пробачимо!" - як виглядає нова банкнота у 20 грн від Нацбанку

Пам'ятну купюру присвятили роковинам боротьби України проти російських загарбників

"Пам'ятаємо! Не пробачимо!" - як виглядає нова банкнота у 20 грн від Нацбанку
Банкнота номіналом у 20 грн, яку презентував Андрій Пишний, вводиться в обіг 23 лютого 2023 року

Голова Національного банку України Андрій Пишний у четвер, 23 лютого, презентував нову пам’ятну банкноту “Пам’ятаємо! Не пробачимо!”. ЇЇ присвятили роковинам боротьби України проти російських загарбників та увічненню сили духу українського народу.

Про це повідомляє пресслужба Нацбанку. 

Банкнота номіналом у 20 грн вводиться в обіг 23 лютого 2023 року. Вона є законним платіжним засобом та обов’язкова до приймання без будь-яких обмежень на всій території України. Водночас її тираж обмежений, він становить 300 тисяч штук, що додає банкноті колекційної цінності. З них 200 000 банкнот випустили у сувенірному упакуванні, а 99,9 тис. шт. – у конвертах.

“Ми не могли не відзначити цю дату, роковини повномасштабного вторгнення, цей драматичний, шокуючий та розстріляний рік нашого життя. Війну, яка триває для нас не рік і не десять, а сторіччя. Тому ми вирішили увічнити нашу спільну боротьбу на грошах, – сказав Андрій Пишний. – Сьогодні Національний банк презентує пам’ятну банкноту, яку ми створили як нагадування про війну за незалежність і суверенітет України. Ми назвали цю банкноту –  “Пам’ятаємо! Не пробачимо!” Назву не треба розшифровувати, вона зрозуміла та близька кожному українцю. Вона промовляє: ми стоїмо і вистоїмо, переможемо”.

Придбати пам’ятну банкноту  можна буде в інтернет-магазині нумізматичної продукції НБУ. Банкноти з першої частини тиражу будуть доступні для купівлі, починаючи з 24 лютого 2023 року. Надалі, в міру їх виготовлення, банкноти знову додаватимуться до асортименту інтернет-магазину, щоб задовольнити потреби якомога більше клієнтів. Крім того, наприкінці березня банкнота надійде для реалізації до банків-дистриб’юторів.

Що зображено на банкноті? 

Створив дизайн цієї пам’ятної банкноти заслужений художник України Володимир Таран.

Основним зображенням лицьового боку пам’ятної банкноти є постаті трьох українських військових, які встановлюють Державний Прапор України (фото “Українські воїни підіймають прапор” автора Олександра Смірнова) на тлі фрагментів карти України та прапорів країн, які підтримують Україну. Угорі – такі тексти українською й англійською (між текстами – лавровий вінок).

"Пам'ятаємо! Не пробачимо!" - як виглядає нова банкнота у 20 грн від Нацбанку 1

Основне зображення зворотного боку – стилізована композиція, що уособлює фізичні страждання та духовні переживання українців в окупації. Зв’язані руки за спиною, за якою вгадується постать зі слідом від кулі у вигляді маку (автор дизайну Сергій Мішакін), обабіч якої – стилізовані крила з полум’я свічок. Угорі на тлі абрисів зруйнованих будівель – терновий вінок, символ мучеництва. Праворуч від нього – захисний елемент, кольорова композиція, що поєднує зображення калини та протитанкового їжака.

Також на зворотному боці банкноти міститься напис: “ПАМЯТАЄМО! НЕ ПРОБАЧИМО! НІКОЛИ!” (під терновим вінком) та зображена своєрідна алюзія – стилізовані маки, що уособлюють криваві сліди від куль. 

"Пам'ятаємо! Не пробачимо!" - як виглядає нова банкнота у 20 грн від Нацбанку 2

Пам’ятна банкнота містить елементи захисту діючого номінального ряду банкнот: багатотоновий водяний знак та світлий елемент водяного знака, повністю занурену в товщу паперу захисну стрічку, наскрізний елемент, оптично-змінні елементи OVI та SPARK, рельєфні зображення, зокрема елемент для людей з послабленим зором, мікротексти та елементи, які визначаються в ультрафіолетових, інфрачервоних променях та мають магнітні властивості.

Крім цього, банкнота містить додаткові сучасні оптично-змінні захисні елементи:полімерну стрічку шириною 12 мм з комбінованим оптично-змінним ефектом, який проявляється при зміні кута нахилу банкноти та елемент, виконаний іридисцентною фарбою з перламутровим ефектом.

Розмір банкноти складає 80 x 165 мм.

Нещодавно дві українські пам’ятні монети від Нацбанку увійшли до 10 найкращих монет світу та перемогли у двох номінаціях престижного конкурсу “Монета року” від авторитетного нумізматичного видання World Coin News.

Також 30 серпня 2022 року в Бучі, презентували сувеніри в рамках проєкту "Бучанська монета". Ключова місія сувеніру, нагадати  про трагічні події, які пережила Буча у лютому-березні 2022 року.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube