Ракети можуть стати частиною нового пакета американської допомоги
Президент США Дональд Трамп розглядав можливість відправки Україні крилатих ракет Tomahawk — того самого виду озброєння, який нещодавно застосовували проти Ірану. Хоча ці ракети поки не входять до офіційного переліку поставок, їх можуть включити до майбутніх пакетів військової допомоги.
Про це повідомляє The Washington Post. Як заявило виданню джерело, знайоме з обговореннями у Білому домі, використання Tomahawk потенційно дозволить Україні завдати ударів навіть по Москві чи Санкт-Петербургу.
Обговорення такого сценарію велося ще 11 липня, однак остаточне рішення поки не ухвалили. Трамп, за словами співрозмовника WP, залишив можливість використання цього важеля тиску на майбутнє, якщо це допоможе схилити Росію до переговорів.
У Білому домі також розглядають дозвіл на повноцінне використання ракет ATACMS великої дальності. Йдеться про 18 ракет, які вже знаходяться на території України, але досі використовувались з обмеженням по дальності. Якщо буде ухвалене рішення, українські сили зможуть уражати російські об’єкти на глибині до 300 кілометрів — включно з аеродромами, складами постачання та військовими базами, які раніше перебували поза зоною досяжності.
За даними джерела, Трамп погодився на ескалацію допомоги Україні з трьох причин. По-перше, він вважає, що Путін його не поважає, оскільки демонструє готовність до миру лише на словах, а на ділі ігнорує заклики до припинення вогню. По-друге, президент США був вражений ефективністю американських ударів по Ірану із застосуванням бомбардувальників B-2 та ракет Tomahawk. І по-третє, Трамп переконаний, що лише серйозна загроза силового тиску змусить Путіна сісти за стіл переговорів, пише видання.
Трамп заявив, що втомився від порожніх обіцянок Москви. Водночас він сказав, що США вже готують поставки систем Patriot: щонайменше 17 таких комплексів мають прибути в Україну. Частину з них, за словами президента, доставлять вже найближчими днями. У Білому домі заявили, що витрати на частину озброєння будуть компенсовані союзниками, зокрема Європейським Союзом.
Дата, до якої Путін має укласти мирну угоду — 2 вересня. Таким чином, Трамп символічно дав Кремлю 50 днів для ухвалення рішення про припинення бойових дій. Водночас у Путіна дали зрозуміти, що їм байдуже на слова американського президента.
У цьому ж контексті президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте провели телефонну розмову. Вони обговорювали подальшу підтримку України, зокрема поставки додаткових систем ППО та інших озброєнь. Міністр оборони Німеччини підтвердив, що рішення щодо двох нових систем Patriot буде ухвалене найближчими днями чи тижнями.
Під час останньої телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським Трамп запитав, чому Україна досі не завдала удару по Москві. Зеленський відповів, що ЗСУ можуть це зробити — за умови отримання відповідного озброєння. На це Трамп сказав, що Київ має посилити тиск не лише на Москву, а й на інші ключові російські міста, зокрема Санкт-Петербург.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.