Основні симптоми емоційного вигорання та як його уникнути: поради психологині

Важливо слідкувати за своїм емоційним станом

Основні симптоми емоційного вигорання та як його уникнути: поради психологині

П'ять місяців триває повномасштабна війна. Не дивно, що багато хто відчуває не лише фізичну втому. А й емоційне вигорання. Без відновлення будь-які ресурси рано чи пізно вичерпуються. Й наш емоційний стан – не виключення. Тому ми маємо піклуватися про себе.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України

За попередніми прогнозами МОЗ, через вплив війни (прямий чи опосередкований) психологічної підтримки потребуватимуть близько 15 мільйонів українців. А за оцінками ВООЗ, в районах, постраждалих від конфлікту, вже зараз кожна п'ята людина живе з певною формою психічного порушення.

Симптоми емоційного вигорання 

  • Емоційне виснаження, втрата енергії, безсилля, почуття спустошеності, апатія,
  • Негативне ставлення до інших людей, дистанціювання від них,
  • Певні фізичні ознаки (наприклад, головний біль або біль у шлунку) та зміна поведінки (підвищення активності чи, навпаки, пасивність).

Як запобігти емоційному вигоранню

Психологиня з 20-річним досвідом Леся Ковальчук, зокрема, дає такі поради: 

  • Висипайтеся. Уві сні наше тіло й психіка «ремонтують» самі себе. Якщо ж нехтувати сном, можна швидко «вигоріти». 
  • Зберігайте ритм життя. Скільки б не було роботи, намагайтеся дотримуватися своїх базових рутин: ранкове вмивання, їжа тричі на день, приймання ліків або фізичні вправи. Це важливо не лише для нормального фізичного самопочуття. Звичні ритуали заспокоюють і дають відчуття, що «я в порядку».
  • Робіть паузи протягом дня. 5-10 хвилин, щоб спокійно випити кави, «повтикати» у смартфон або просто подивитися у небо. Це зовсім небагато, але такі паузи дають відчуття звичного плину життя – те, чого зараз потребують усі.
  • Лишайте проблеми за порогом. Прийшли додому – прийміть теплий душ. Хай вода змиє переживання дня. Якщо душ недоступний, умийтеся та потримайте руки під проточною водою, переодягніться в домашнє, обійміть рідних. Зробіть те, що вас заспокоює, заземлює. Наприклад, пограйте з дитиною або почитайте улюблену книжку.
  • Приймайте допомогу. Дозволяйте іншим допомагати вам – і просіть про допомогу, коли потребуєте її. Ми стаємо сильнішими, коли працюємо разом. Ми наближаємо перемогу, коли діємо разом. 

У разі потреби зверніться по допомогу до свого сімейного лікаря або психіатра. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube