Перехід на стандарти НАТО у багатьох підрозділах української армії так і не відбувся
Офіцер Сил тероборони ЗСУ та інструктор мінометників Сергій Молодід описав, як наразі проходить навчання українських військових. За його словами, попри майже 2,5 роки повномасштабної війни з Росією у війську досі домінує радянський підхід до командування особовим складом. Він дуже відрізняється від стандартів НАТО.
Про це Молодід розповів в інтерв’ю виданню "Новинарня". Він зазначив, що й досі на підготовку фахівців виділяється мало часу. Раніше через це навіть траплялись випадки "дружного вогню". Наразі ці вади у підготовці вдалось викорінити. Проте лишились інші моменти. Наприклад, відсутність якісної комунікації та небажання брати на себе відповідальність.
"Всі бояться доводити начальникам погані новини. Ніхто не хоче брати на себе відповідальність піти до старшого за званням і сказати, що щось не так. Менталітет, не бажання вчитись, визнавати помилки, совкові традиції – причини, чому аналіз проведених дій у нас не працює", – сказав офіцер.
Він наголосив, що командування в армії, як і в радянські часи, не дослухається до підлеглих, а просто кричить та вимагає виконання іноді навіть абсурдних задач. Це призводить до того, що підлеглі бояться командирів й намагаються не вступати з ним у діалог. Тому більшість задач виконується без детального планування, звідси й такий результат.
"У нас зазвичай не заморочуються: кричать, "негайно, швидко, терміново, все робіть", без пояснень, що ж має бути в результаті. Часу на планування взагалі не виділяють. А потім обов’язково буде щось не так. У довгостроковій перспективі в таких умовах підлеглі втрачають мотивацію, перестають проявляти ініціативу і відстоювати власну думку. Бояться зробити крок убік без погоджень. Ініціатива в армії досі наказуєма", – бідкається військовий.
Натомість війська НАТО навчаються по системі Mission Command й там діють інші стандарти. За словами Молодіда, вони дають змогу командиру коротко і зрозуміло ставити завдання підлеглим бійцям, адже дотримуються "протоколу 5W": Who, What, When, Where, Why (Хто, Що, Коли, Де, Навіщо).
Більшість країн-созниць, які підтримують Україну у протистоянні російській агресії, допомагають не тільки зброєю та технікою, але й навчають українських воїнів. На 2024 рік Рада Європейського Союзу виділила 255 млн євро фінансування місії з навчання ЗСУ. Наразі підготовкою українських військовослужбовців займаються Велика Британія, Канада, Норвегія, Австралія, Косово, Північна Македонія, Грузія, Молдова, Албанія та більшість країн Європейського Союзу.
Також НАТО планує відкриття навчального центру для українських військових. Він може бути розташований в Україні та буде спрямований на розвиток оборонних здібностей, аналіз ситуації та професійну підготовку військових. Навчальний центр сприятиме адаптації українських військ до стандартів й стратегій НАТО. Остаточне схвалення проєкту відбудеться під час липневого саміту.
Раніше Інформатор писав, що Чехія планує підготувати 4000 українських воїнів. Їх навчання пройде на чеських базах. Відправка інструкторів безпосередньо в Україну не планується.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.