Один з 6-ти енергоблок на Запорізькій АЕС перебуває в стані "гарячого зупину": наскільки це критично

Ситуація на Запорізькій АЕС напружена, але контрольована

ЗАЕС
ЗАЕС знаходиться під російською окупацією з 4 березня 2022 року

6-тий енергоблок на Запорізькій АЕС все ще перебуває в стані "гарячого зупину". А це значить, що у випадку неконтрольованого впливу з боку росіян контроль на атомній електростанції та безпека в регіоні буде під загрозою.

Один енергоблок, за словами представника Головного управління розвідки Міноборони України Андрія Юсова, продовжує становити підвищену небезпеку. Йдеться про той, що нині знаходиться в стані "гарячого зупину".

"Гарячий зупин" відрізняється від холодного тим, що додатково відбирається з гарячої зони – зовнішнього контуру – перегріта вода. Вона має температуру близько 280°. Її використовують у системах централізованого опалення взимку, а також у системах гарячого водопостачання самої станції та Енергодара впродовж усього року.

Фактично, такий режим не загрожує жодними проблемами. Але ймовірність провокацій зберігається, оскільки окупанти розробили мінно-вибухові загородження, які наша розвідка окреслила на карті. 

Де окупанти встановили міни на ЗАЕС
Де окупанти встановили міни на ЗАЕС

"Карти — це"привіт" всім "голубам миру", які кажуть за кордоном, що не бачать проблем в діях окупантів. З іншого боку – це сигнал окупантам, що українці все бачать. Ра**сти вже зреагували на це і представники росгвардії (які в росіян відповідають за ситуацію на ЗАЕС) виїхали, щоб вносити відповідні корективи, які не будуть становити для нас таємниць", – заявив Андрій Юсов. 

Карта мінувань показує ситуацію лише на рівні мінно-вибухових загороджень на станції. Однак, є ще окреме мінування, техніка, вантажівки з вибухівкою. А це значить, що допоки об'єкт перебуває в руках окупантів, то небезпека в регіоні зберігається.

"Але неймовірними зусиллями Україна, зокрема, сектор безпеки й оборони, дипломатія, воєнно-політичне керівництво вживає публічних і непублічних заходів для того, щоб впливати в тому числі й на зменшенні рівня небезпеки", – заявив Юсов.

Що можна вдіяти?

Запорізька атомна станція в Європі незаконно захоплена терористами, які здійснювали як теракти, так і воєнні злочини, які вже практикували ядерний шантаж. Це безумовно виклик, на який Україна та світ мають реагувати аж до повної демілітаризації станції. Для цього контроль над ЗАЕС потрібно повернути Україні. Це забезпечить безперешкодний доступ до станції експертів, зокрема, представників МАГАТЕ.

Які наслідки можуть бути у разі катастрофи на ЗАЕС

Людвіг Литвинський, український фахівець з радіаційної безпеки та доктор фізико-математичних наук, прогнозує, що існує потенційна можливість викиду радіації. Однак ймовірність терористичного акту, що призведе до радіаційного забруднення, є дуже низькою. 

Натомість американське ядерне товариство заявило, що при будь-якому сценарії радіологічної небезпеки для населення не буде. За словами фахівців, всі шість реакторів ЗАЕС було зупинено понад десять місяців тому і вони не виробляють тепло, щоб спричинити швидкий радіаційний викид. До того ж станція спроєктована таким чином, щоб не допустити небезпеки природного та техногенного характеру.

Нагадаємо, ЗАЕС знаходиться під російською окупацією з 4 березня 2022 року. Відтоді росіяни перетворили станцію на військову базу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube