ОБСЄ, ООН, НАТО, ЄС: чому міжнародні блоки та альянси не зупинили війну в Україні

Читать на русском

Чому міжнародні блоки та альянси не зупинили війну в Україні

Читать на русском
ОБСЄ, ООН, НАТО, ЄС: чому міжнародні блоки та альянси не зупинили війну в Україні

Чому міжнародні блоки та альянси не зупинили війну в Україні

ОБСЄ, ООН, НАТО, ЄС… Жодна з цих організацій не спромоглася забезпечити мир у Європі. Так, цілі та завдання у цих організацій різні, але після 24 лютого, коли росія розпочала повномасштабну війну проти України, виявилося, що жоден міжнародний блок чи альянс не в змозі протистояти безчинствам російської армії. 

Інформатор розбирався, що зміниться у плані безпеки Європи на тлі війни в Україні та яке майбутнє чекає на ОБСЄ, ООН, НАТО та ЄС.  

Українська армія за стандартами НАТО

За півтора місяці активних та повномасштабних бойових дій на території нашої країни, ймовірно, вже кожен вивчив такі популярні політичні гасла як «Архітектура європейської безпеки потребує змін» та «Воююча країна не може стати членом НАТО». Про те, що росія готує напади, кричали всі світові розвідки та медіа ще з жовтня 2021 року, та й усі плани путіна щодо нанесення авіаударів по території України стали надбанням громадськості ще задовго до лютого. З початку 2022 року Україна один за одним приймала літаки з військовою допомогою з різних країн, але, як виявилося, цього не достатньо. Звісно, ​​в умовах бойових дій, незважаючи на ультиматуми кремля щодо придуманого кривавим диктатором якогось уявного нейтрального статусу нашої країни, Україна продовжувала та продовжує наполягати на членстві в Європейському союзі (ЄС) та північноатлантичному альянсі НАТО. 

 

ОБСЄ, ООН, НАТО, ЄС: чому міжнародні блоки та альянси не зупинили війну в Україні 1

«Якщо завтра нам запропонують вступити до НАТО – не грати знову з нашим життям, а серйозно – вступатимемо. Але цього не буде, на жаль, і не сталося, на жаль. Тому ми будуватимемо ті гарантії безпеки для нас, які можуть захистити нас», - заявив президент Володимир Зеленський 5 квітня. 

Але НАТО відмовчалося. Як промовчав і тоді, коли Зеленський в черговий раз попросив для України лише 1% усієї зброї та техніки, яка перебуває на озброєнні альянсу. 

«Ми отримуємо допомогу від окремих членів альянсу, а сам альянс… Я прошу переглянути ваше ставлення та ваші оцінки… Прошу вас потурбуватися про власну безпеку в Європі та світі», - заявив Зеленський. 

Паралельно із цими заявами члени НАТО продовжують збиратися та вирішувати, як саме можна допомогти Україні. 

Як пише The New York Times, за словами двох високопосадовців, країни Центральної Європи, такі як Польща та країни Балтії, хочуть повного розриву будь-яких відносин з москвою, вони хочуть спробувати поставити росію на коліна. Країни стурбовані тим, що все, що росія може розцінити як перемогу (продовження торгових відносин тощо), завдасть серйозних збитків європейській безпеці в майбутньому.

Водночас інші країни вважають, що росію нелегко підпорядкувати і що результат війни, швидше за все, буде неприємним. А припинення вогню все ж таки виснажливіше, ніж гучна перемога. За словами офіційних осіб, такі країни, як Франція, Німеччина та Туреччина, хочуть підтримувати контакти з президентом Росії Володимиром Путіним, незважаючи на звинувачення у військових злочинах, скоєних його військами.

Що буде з НАТО

За словами політолога Володимира Фесенка, неузгодженість дій всередині альянсу видно всім. І Україна вже всерйоз готова відмовитись від членства в НАТО в обмін на інші гарантії. 

 

ОБСЄ, ООН, НАТО, ЄС: чому міжнародні блоки та альянси не зупинили війну в Україні 2

«По НАТО, на жаль, жодної конкретики немає. Навпаки, є натяки на те, що в умовах такої війни росії з Україною НАТО навряд чи погодиться на те, щоб прийняти Україну до своїх лав. Такі натяки збільшились. І це пояснює великою мірою, чому українська сторона в переговорах розглядає питання відмови від членства в НАТО. Якщо немає реальної перспективи, то навіщо рухатися туди, де на нас не чекають. І тут можна знайти інші варіанти гарантії міжнародної безпеки. Тому в цьому плані є перспективи членства в ЄС і, на жаль, немає перспектив членства в НАТО», - коментує Фесенко. 

І тут постає питання, а чи продовжить НАТО існування у такому вигляді, як зараз, адже по суті немає жодної гарантії, що горезвісна 5 стаття північноатлантичного договору спрацює, коли росія нападе на країну-члена НАТО. 

«Безумовно критичних зауважень на адресу НАТО побільшало. Є ініціативи української сторони, про це сказав президент Зеленський, про створення нових безпекових структур - не дуже великих за кількістю країн (3-4 країни, наприклад, які можуть мати спільні взаємні зобов'язання у сфері безпеки). Або ж можна створити структуру безпеки з тих країн, які готові надати гарантії безпеки Україні. Такі ініціативи є, чи вони будуть реалізовані на практиці, можливо», - каже Володимир Фесенко. 

Але війна в Україні все одно позначилася на взаємодії лідерів країн-членів альянсу, які мають протилежні погляди на співпрацю з кремлем. Відповідно, можливо, НАТО доведеться реформуватися всередині самої структури. 

Євросоюз став ближчим

На тлі роз'єднаності НАТО дивним чином консолідувався Європейський союз. А для України перспектива членства стала близькою, як ніколи раніше. 

 

ОБСЄ, ООН, НАТО, ЄС: чому міжнародні блоки та альянси не зупинили війну в Україні 3

«А у випадку із Європейським союзом навпаки зросла його роль. Добре, що європейська дипломатія в цей момент змогла мобілізуватися та мобілізувати ЄС як геополітичного гравця, а не як клуб роз'єднаних країн із різними інтересами», - каже політолог Олег Саакян. 

Незважаючи на спільність поглядів, Європейський союз все ж таки не має єдиної думки. Наприклад, країна Угорщина, керівництво якої відкрито симпатизує агресору та продовжує торгові відносини з росією всупереч санкціям. 

Під час розгляду 6-го пакету санкцій проти росії в Європейському союзі активно заговорили про відмову від російської нафти та газу. Наполягає на енергетичному ембарго і українська сторона. За словами президента Володимира Зеленського, лише повне ембарго зможе зупинити путіна. Проте, Франція та Німеччина, не кажучи вже про вищезгадану Угорщину, все ще не готові на такий крок. 

ОБСЄ та ООН як гаранти безпеки

А ось такі організації як ОБСЄ та ООН показали свою марність. За словами політолога Володимира Фесенка, саме до цих міжнародних формувань залишилося дуже багато питань. 

«ООН створювалася для забезпечення миру, але за фактом одна із країн-засновників, яка є постійним членом Ради безпеки, має право вето, вона стала агресором. І тут постає питання, чи може ООН з такою країною у складі існувати й надалі. Я думаю, що зараз ООН переживатиме одну з найбільших криз за всю історію свого існування. І схожа ситуація може виникнути для ОБСЄ. ОБСЄ теж створювалася для забезпечення регіональної безпеки ще у 1970-х роках. Тоді домовлялися країни Заходу та Радянський Союз. Більшість європейських країн підписали відповідний акт, але зараз теж одна з країн, яка відіграє ключову роль в організації - росія, яка є правонаслідувачкою Радянського Союзу, - порушує всі принципи та стандарти ОБСЄ», - каже Фесенко. 

І навіть усі ці події із призупиненням членства росії в ООН не вирішують питання, країна, швидше за все, не буде виключена, оскільки ніхто не замислювався про те, що країна з правом вето може нести загрозу безпеці Європі та світу. 

 

ОБСЄ, ООН, НАТО, ЄС: чому міжнародні блоки та альянси не зупинили війну в Україні 4

В якому вигляді продовжить існування (та й чи продовжить) ООН – велике питання. І питання до ООН та ОБСЄ постали не лише зараз. Протягом багатьох років росія порушує основні принципи ООН і при цьому продовжує залишатися ключовим гравцем організації. 

Що і хто прийде на зміну

Говорити про те, що запровадження стандартів НАТО у Збройних силах України у разі гіпотетичного членства нашої країни в цьому альянсі сильно не допоможуть армії. Українська армія воює з окупантами  другої армії світу, демонструючи високий професіоналізм та сміливість. Саме тому Зеленський, звертаючись до членів НАТО, попросив більше ніколи не казати, що українська армія не відповідає стандартам альянсу. 

І все-таки, незважаючи на те, що міжнародні формування залишаться, політологи прогнозують тренд на нові військово-політичні спілки. 

«Країни об'єднуватимуться у дрібніші міждержавні об'єднання з тих чи інших питань для того, щоб уникнути, умовно кажучи, казусу Угорщини, коли одна країна може блокувати серйозні процеси, щодо яких є консенсус серед інших. І Україна буде частиною таких дрібніших альянсів. Багато чого залежить від нашого керівництва, але є привід для оптимізму. Наша дипломатія демонструє високий рівень професіоналізму і мотивації. І в умовах війни ці якості лише гартуються», - резюмує Олег Саакян. 

І у цих нових об'єднаннях агресорові немає місця. Так, і за місце в старих формуваннях і блоках росії доведеться все ж таки поборотися. Санкції посилюються, країни активно допомагають Україні фіксувати скоєні росією злочини проти людства для звинувачення Росії в Міжнародних судах. А тим часом росія незабаром прийде в стан дефолту. Залишилось тільки… дочекатися 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.