Зокрема, у відомстві опублікували правила, що стосують громадян за кордоном
Вже підписаний президентом Володимиром Зеленським закон про посилення мобілізації в Україні набуде чинності 18 травня. У Міністерстві оборони опублікували інфографіку з основними змінами.
Про це йдеться на сайті відомстві. Усі відповідні зміни стосуються і військовослужбовців, і цивільних громадян.
Серед головних змін – усі військовозобов’язані українці мають носити із собою військово-облікові документи та пред'являти їх уповноваженим особам. Крім того, вони зобов'язані прибути у збірні пункти за викликом або повісткою.
Водночас підготовці та проведенню мобілізації та демобілізації мають сприяти органи місцевого самоврядування. Також вони мають вести звітність та облік військовозобов'язаних, а також взаємодіяти з Силами оборони.
За невиконання обов’язків передбачені заходи впливу. Серед них:
Також пояснили, як саме відбуватиметься базова загальновійськова підготовка. Базова служба під час дії воєнного стану триває до трьох місяців. Військова служба за призовом під час мобілізації триває до завершення особливого періоду або завершується за інших обставин.
Крім того, звільнитися з військової служби по закінченні строку служби, за станом здоров’я на підставі висновку військово-лікарської комісії, через сімейні обставини або інші поважні причини, а також за обвинувальним вироком суду. А звільнитися за призовом під час мобілізації можна за станом здоров’я (тимчасово непридатні) з переглядом через 6 12 місяців, у зв’язку із закінченням особливого періоду або віку, через сімейні обставини або інші поважні причини, за обвинувальним вироком суду, а також після звільнення з полону (недобровільного), через інвалідність І,ІІ,ІІІ груп.
У Міноборони також пояснили про виплати військовослужбовцям під час тривалого лікування. Здійснюються наступні виплати:
Це можуть зробити протягом усього періоду безперервного перебування на лікуванні, включно з лікуванням за кордоном, але не більше 12 місяців поспіль, а також під час відпустки для лікування через хворобу або після поранення, контузії, травми чи каліцтва. Також встановлено можливість дистанційного огляду військовослужбовців за кордоном з метою визначення потреби у тривалому лікуванні.
Крім того, Міністерство оборони зауважило щодо нових правил, які стосуються громадян за кордоном. Відповідний закон вступить у силу 18 травня.
Ще 11 квітня у другому читанні Верховна Рада прийняла законопроєкт №10449 про мобілізацію. Документ у другому читанні підтримали 283 нардепи. У вівторок, 16 квітня, президент Володимир Зеленський підписав документ.
А 17 квітня текст закону офіційно опублікували. Це означає, що він набуде чинності через місяць із дня, наступного за його оприлюдненням, тобто 18 травня 2024 року. А вже протягом 60 днів, тобто до 17 липня, після набуття чинності законом, всі призовники, військовозобов'язані та резервісти мають оновити свої військово-облікові дані - у ТЦК, ЦНАПі або через електронний кабінет.
Нагадаємо, що з 23 квітня консульства України тимчасово припинили надання послуг чоловікам призовного віку. Зазначається, що це обмеження не поширюватиметься тільки на консульські дії, пов'язані з оформленням посвідчень особи на повернення в Україну. Таке рішення в МЗС називають тимчасовим кроком, пов'язаним з ухваленням Верховною радою нового закону про мобілізацію. Обіцяють скасувати обмеження 18 травня - того дня закон якраз набере чинності.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.