Міністр фінансів обирає збільшення податків, бо не готовий знижати видатки бюджету

Зараз Україна наблизилася до такої межі, коли внутрішні запозичення не створюють нових видатків

Мінфін
Підвищення податків вплине на бізнес, але інші опції практично вичерпані - Мінфін

В Україні підвищення податків є вимушеним кроком. Рішення про збільшення податків вплине на бізнес, але інші опції практично вичерпані. Про це виданню LB.ua повідомив міністр фінансів України Сергій Марченко. 

За його словами, внутрішні запозичення досягли критичної межі оскільки вони лише підтримують існуючу систему, не створюючи нових видатків. Таким чином, усі залучені кошти наразі використовуються виключно для погашення вже зроблених виплат та їх обслуговування.

«Підвищення податків в Україні є вимушеним кроком. Це рішення вплине на бізнес, але інші варіанти практично вичерпані», - наголосив Марченко.

Крім того, Україна має зобов'язання за програмою МВФ утримувати боргову стійкість в межах програми, що передбачає стабільність боргового ринку запозичень. Інша опція – зовнішні запозичення. На цей рік від партнерів залучать 41,3 мільярда доларів, очікувана сума наступного року – 38,4 мільярда доларів. Однак це не означає, що виплати будуть стабільними.

"У першому кварталі цього року у нас було лише 10% необхідного обсягу зовнішньої допомоги. І це той факт, на який треба зважати", - підкреслив Марченко.

Інша опція – перегляд видатків. Військові видатки оптимізувати не готові.

Підвищення податків в Україні

Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №11416-д історичне велике збільшення податків на 58 мільярда гривень в цьому році та 137 мільярда гривень в наступному. Про це 17 вересня повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Отже, документом передбачено:

  • підвищення військового збору з 1,5% до 5%,
  • збільшення податків на 1-2 групу ФОП,
  • авансові внески на АЗС,
  • 1% на всіх форм ФОП 3 групи,
  • 25% прибутку на фінустанови,
  • помісячна звітність ПДФО (для економічного бронювання),
  • 50% податок на прибуток банків у 2024 році.

"Оскільки до жовтня закон в цілому не буде прийнято, то впровадження буде "заднім числом" з 1 жовтня", - зауважував Железняк.

За його словами, депутати провалили скорочену процедуру по правках. Тож десь у середині жовтня друге читання. Водночас голова комітету ВРУ з питань податкової політики Данило Гетманцев наразі не бачить підстав для підвищення податку на додану вартість. Однак він не виключив, що така потреба може з’явитися в майбутньому.

«Нині ми бачимо, що немає підстав підвищувати ПДВ, але не виключаємо, що вони з'являться в майбутньому… А це майбутнє може бути й через місяць або пізніше… Може з'явитися відповідна пропозиція від уряду. Без неї ми нічого не будемо робити», - сказав Гетманцев у інтерв'ю виданню «Українські новини».

За його словами, в цьому питанні влада повинна виходити з позиції Уряду і необхідних йому коштів для фінансування армії.

«Це є єдиним фактично обґрунтуванням, чи підвищувати ПДВ. Як ресурс, з погляду публічних фінансів, це правильне джерело і воно є найменш шкідливим з усіх, які ще залишилися на столі. Тому як ресурс, ми його можемо використати. Водночас з іншого боку, чи потрібен він взагалі, чи ні – має визначити Уряд», - вказав Гетманцев.

Гетманцев додав, що поки достатньо тих змін податків, які Рада проголосувала в першому читанні.

«Але ми маємо пам’ятати не тільки про потреби до кінця року, але й на наступний рік, де ми поки що не маємо 100% впевненості щодо залучення усіх тих обсягів зовнішньої допомоги, якої потребуватимемо», - додав Гетманцев.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube