Нові відключення електроенергії в Україні: що робити та як змінилася ситуація з зими-2023

Читать на русском

Ворожі обстріли енергосистеми України вже спричинили планові відключення електроенергії в ряді областей, розповідаємо, чи завадить це українцям завжди залишалися на зв’язку та мати доступ до інтернету

Читать на русском
Українців готують до можливих відключень світла
Наразі вся Київщина зі світлом, але споживачів просять економити

Ворожі обстріли енергосистеми України вже спричинили планові відключення електроенергії в ряді областей, розповідаємо, чи завадить це українцям завжди залишалися на зв’язку та мати доступ до інтернету

Після масованого ворожого обстрілу росіян 11 квітня і знищення Трипільської ТЕС під Києвом, українців поступово готують до можливих відключень світла. Зокрема, відомства дають поради щодо того, як діяти у ситуації, коли немає світла. Та як не втрачати зв'язок з рідними.

Зібрали всі поради щодо того, як вже зараз слід поводитись вдома і на роботі, щоб зберегти всі необхідні ресурси. Зауважимо, що блекаути влітку, якщо й стануться, то шляхом сонячної генерації можна буде пережити менш чутливо, ніж взимку 2022-2023 року, коли світла не було тижнями. 

Ситуація на зараз: що робити, щоб життя не зупинилось попри відключення

Через ворожі обстріли енергосистема України знаходиться постійно під ворожими атаками. Тому в частині областей вже відбуваються планові відключення електроенергії. Пункти Київщини попри ранкову атаку росіян наразі всі - з електрикою. За словами начальника КОВА Руслана Кравченка, наразі навіть аварійних відключень для споживачів немає.

Однак через черговий масований удару росії по енергооб'єктах "Укренерго" українців закликають зменшити споживання електрики з 19:00 до 22:00. Йдеться про найбільш енергоємкі пристрої (такі як електрочайники, мікрохвильовки, міксери, фени, пральні машини, кондиціонери тощо - ред.)

У компанії додали, що енергосистема може безпечно працювати тільки якщо в ній витримується баланс. Тобто, коли споживання електрики дорівнює її виробництву.

Інтернет і мобільний зв'язок

Як радять у Мінцифрі, щоб завжди мати доступ до інтернету, слід навчитися працюйте та спілкуватися з близькими попри дії ворога. Для цього варто виконати декілька важливих кроків:

  • Уточніть у свого провайдера, чи перейшов він на технологію xPON (яка використовує енергоощадні інтернет-мережі)
  • Якщо ні - знайдіть найближчого провайдера з xPON-мережею та подайте заявку на підключення. Щоб процес був швидше, можна скооперуватися з сусідами. 
  • Придбайте джерело електроживлення для Wi-Fi роутера з необхідним кабелем, щоб заживити роутер.

Чи буде це працювати? Так. Ці кроки дозволять вам працювати вдома онлайн не тільки під час віялових відключень електрики, а й протягом тривалих знеструмлень. Зауважимо, що зараз всі або майже всі провайдери перейшли на енергоощадну технологію. І у разі відключення електроенергії інтернет є майже скрізь.

Що стосується мобільного зв'язку, то коли його немає, рекомендують скористатися послугою нацроумінгу. Для цього потрібно:

  1. Відключити автовибір мережі. На Android: Налаштування - Мобільна мережа (чи підключення) - Оператор. На iOS: Параметри - Стільникові дані - Вибір мережі
  2. Знайдіть і виберіть доступну мережу: Vodafone UA, UA-KYIVSTAR чи LIFECELL
  3. Якщо зареєструватися не вдалося, спробуйте ще раз або виберіть іншу мережу
  4. Перевірте можливість вихідного дзвінка, SMS 

Чи буде це працювати? Навряд чи. Внутрішній роумінг у цей момент не працює. Він не працював і торік. Принаймні, мобільний інтернет у внутрішньому роумінгу не працює. Тому така порада не є актуальною. 

Мапа пунктів незламності

У "Дії" можна завантажити собі на телефон мапу Пунктів незламності. Так ви зможете перевірити найближчі до свого дому пункти з доступними фільтрами (доступом людей з інвалідністю, інтернетом, зв'язком, генератором, зарядками, водою, теплом, аптечкою тощо) і побудувати найближчий маршрут до цього місця. 

Чи буде це працювати? 50/50. Такі пункти незламності зараз малоактуальні. Принаймні, у великих містах підзарядити телефон чи ноутбук можна у будь-якому закладі, ТРЦ або кафе з генератором. А у пунктах незламності зазвичай можуть бути проблеми з роботою генераторів. 

Як зберігати продукти, якщо холодильник не працює

Напевно, найбільш актуальне питання: як і де зберігати продукти, якщо в теплий період року світла немає, а холодильник не працює. Напевно, єдиною корисною порадою тут буде - не готувати на тиждень вперед.

При цьому продукти (овочі, фрукти) краще зберігати у прохолодних місцях вашого помешкання. Якщо температура зовні вища, намагайтеся тримати їх, наприклад, у підвалі (якщо мешкаєте у своєму будинку) або в тіні. 

Ви можете використовувати натуральний або сухий лід. Покладіть продукти у спеціальні контейнери разом з сухим льодом, а потім утепліть їх, щоб забезпечити хорошу ізоляцію. Але такий засіб підійде на короткотривалий період. І затрати збільшать в рази ціну продуктів. Так що тут також - не варіант.

Ще як вихід - можна використовувати ізоляційні матеріали або товсті ковдри, щоб створити ізольоване середовище для зберігання продуктів. Це може допомогти тримати продукти прохолодними тривалий час.

Частіше використовуйте свіжі продукти, які ви купуєте лише на кілька днів наперед, щоб уникнути їх псування. Спробуйте так робити, щоб уникнути питань зі зберіганням продуктів.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.