Тарифи на світло обов’язково зростуть, а по блекауту є питання - пояснення експерта

Читать на русском

За його словами, наразі нічим покривати пікові навантаження

Читать на русском
Удари по ТЕЦ
Чи будуть в Україні блекаути через удари РФ по ТЕЦ. Колаж: Інформатор

За його словами, наразі нічим покривати пікові навантаження

Після масованих атак російській окупантів на енергетичну інфраструктуру України необхідно збільшити кількість перетинань у цій сфері з Європою. Таким чином вдасться уникнути блекаутів та графіків відключень. Втім, такий сценарій передбачає обов’язкове підняття тарифів на електроенергію.

Про це Інформатору повідомив експерт по енергетиці Андрій Закревський. За його словами, зараз Україна продовжує рекордними об’ємами качати енергію з Європи.

“Зараз маємо лише один рецепт: збільшити кількість перетинань з Європою. Ще добре, що це сталося зараз, а не два роки тому – немає валового ефекту. І держава буде розраховуватися за цю допомогу по ринковим цінам. Не вірю, що в нас будуть формуватися ціни, як в Європі – коли ви ставите лічильник, який буде умовно видавати енергію вночі майже безкоштовно, а у пікові години – у сто разів дорожче. У нас буде просто підвищення тарифів. І уникнути його технічно неможливо”, – наголосив він.

Експерт пояснив, що у випадку, якщо тарифи не піднімуть, не буде проіндексована пенсія, а на фронті бійці недоотримають снарядів. Гроші будуть звідкись зняті для того, щоб знизити соціальне напруження. Водночас він називає це “простим приховуванням проблеми”.

“Перший висновок: підняття тарифів. Другий: якщо не встановити величезної кількості перетинань з Європою – будуть графіки відключень. Бо наші атомні станції можуть давати лише 80% необхідної пікової енергії. Відновлення теплових станцій займе рік чи два”, – додав Закревський.

За його словами, ситуацію зі світлом можна спробувати вирішити двогодинними відключеннями, підвищенням тарифів тощо, але саме з теплом є проблема. Тому необхідно звертатися до місцевої влади з вимогою встановлювати газові котли і робити індивідуальне опалення. Крім того, потрібно вимагати встановити кришки над Шебелинкою, щоб зберегти ГТС.

Експерт зазначив, що Росія спробувала вдарити по газорозподільчій системі та по підземному газосховищу, але Україна вміє це швидко відновлювати. Водночас наслідки особливо відчутні у Сумах, Харкові, Миколаєві та Одесі. Ймовірно, ворог робить ставку на те, що холод та темрява викличуть у людей поразницькі настрої. Саме тому з погодними випробуваннями варто боротися, як і з російськими атаками.

У свою чергу, експерт з питань житлово-комунальних послуг Олег Попенко додав, що удари по енергооб’єктам впливають на постачання електроенергії в часи пікового навантаження: з 07:00 до 10:00 та з 17:00 до 22:00. Покривати пікові навантаження шляхом імпорту в Україні практично нічим. 

“Тому, що більшість об'єктів ДТЕК і ТЕС зруйновані, гідроелектростанції постійно перебувають під обстрілами. Є величезна проблема, що ми не зможемо покрити пікові навантаження найближчим часом і чи зможемо ми це забезпечити імпортом, поки важко казати. Нас очікують складні часи з енергетикою, а саме відключення”, – підкреслив він.

Укренерго просить економити електроенергію

Пресслужба Укренерго у Telegram попросила громадян не вмикати потужні електроприлади з 19 до 22 години. Причина у тому, що внаслідок російських ударів постраждали теплові та гідроелектростанції. Їхня головна роль в енергосистемі - можливість швидко збільшувати виробництво електроенергії вранці та ввечері, коли споживання стрімко зростає.

Тарифи на світло обов’язкого зростуть, а по блекауту є питання - пояснення експерта 1

“Для того, щоб зберегти рівновагу на наших енергетичних терезах, потрібно розвантажити шальку споживання. Особливо велика потреба в зменшенні споживання є у вечірні години максимального попиту з 19:00 до 22:00. Будь ласка, не вмикайте в цей період потужні електроприлади, або користуйтесь ними по черзі. Це допоможе енергосистемі безпечно пройти цей важкий період”, – наголосили у повідомленні.

Атаки на енергетичну інфраструктуру

У ніч проти четверга, 11 квітня, російські окупанти повністю зруйнували Трипільську ТЕС в Київській області ракетним ударом. Працівники, які були на зміні під час обстрілів, вижили. В результаті влучань сталася масштабна пожежа в турбінному цеху.  

Також у Харківській області зазнала пошкоджень теплова електростанція, яка живить місто. Крім того, там також повністю зруйнована трансформаторна підстанція. А у Сумах після 16:00 також пролунали вибухи – росіяни вдарили КАБом по місту і влучили у місцеву ТЕЦ.

Крім того, 22 березня 2024 року повністю знищили Зміївську ТЕС у Харківській області, а 25 липня 2022 року ворожі війська окупували Вуглегірську ТЕС на Донеччині. Наразі ПАТ "Центренерго" втратило 100% генерації. 

Нагадаємо, днями прем’єр Денис Шмигаль заявив, що внаслідок атак Росії протягом останніх тижнів в Україні виведено з ладу понад шість гігаватів потужностей енергосистеми. Знищені трансформатори та генератори. Всього, 80% теплоелектроцентралей було зруйновано.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.