Нові дати трьох Спасів! Коли і як відзначати, правила та заборони

Щороку в Україні відзначається три Спаси: яблучний, медовий та горіховий

Мед та календар
Спас - це народна назва церковного свята

Спас - це народна назва церковного свята. Щороку в Україні відзначається три Спаси: яблучний, медовий та горіховий. Сенс свята полягає в події одкровення преображеного Христа апостолам і в глибокій людській вдячності Богові за плоди, що їм дозріли.

Медовий Спас

Це свято проходить 14 серпня, цього дня також відзначають початок Успенського посту. Проте наступного року дата зміниться. Про це нижче. Медовий Спас має ще одну назву - Маковей. Тому в Медовий Спас, окрім меду, символом свята вважається мак. 

Вважалося, що в день Медового Спасу пасічники повинні обов'язково зібрати весь мед, інакше його віднесуть бджоли з інших пасік. Бджолярі завжди вибирали вулик із найбагатшим урожаєм, виймали з нього стільники та несли їх до церкви на освячення. Частину освяченого меду пасічник залишав собі, частину, як підношення, священикам. Медом було прийнято ділитися з жебраками, які вітали бджолярів, а також з дітлахами, які цього дня приходили на пасіки. Також обов'язково створюють та освячують спеціальні букети з польових квітів, дозрілих коробочок маку. Після цього букет ставлять у будинку та зберігають цілий рік. Викидати минулорічний букет заборонено. Його треба спалити.

Вважається, що саме з моменту Медового Спасу стає холодніше. За старих часів говорили: прийшов Медовий Спас - проводжай літо.

Що не можна робити на Медовий спас

  • Не можна цього дня галасливо святкувати, голосно розмовляти. Пост все ж таки - це момент єднання з Богом. Тому чим тихіше поводитися, тим швидше душа очиститься. 
  • Після 14 серпня припиняли купатися в озерах, ставках, річках. Слов'яни вважали, що вода у цей період вже холодна і можна застудитись.
  • Домашні роботи та роботи в полі скасовувалися. Усі ходили в гості, пригощалися та вітали одне одного.
  • Вживати м'ясні, рибні страви - саме на Медовий спас починається Успенський піст, який триває два тижні. Тому вся їжа на святковому столі має бути пісною.

Яблучний Спас

19 серпня православні християни святкують другий Яблучний Спас. За традицією, яблука до Спасу не їдять та не збирають їхнього врожаю. Адже плоди, згідно з Біблією, вважаються гріховними.

На другий Яблучний Спас люди святять яблука та інші фрукти нового врожаю. Вважається, що яблука в цей день мають особливу чарівну силу, здатну до зцілення. Існувало повір'я, що перед тим, як з'їсти освячене яблуко, потрібно загадати заповітне бажання і воно обов'язково здійсниться. 

У Яблучний Спас прийнято робити заготівлі на зиму з яблук: узвари, сушені та квашені яблука, варення, повидло. Під час приготування слід молитись і примовляти:

"Що загадано, те надумано. Що надумано, те здійсниться. Що справдиться, те не пройде"

Заборони

  • Свято випадає у розпал суворого Успенського посту, тому його порушення не вітається. Хоча риба і вино цього дня все ж таки дозволено.
  • На Спас не можна сваритися та бажати комусь зла. Вважається, що неприємності, які забажаєш іншого цього дня, повернуться до тебе подвійно.
  • Народні прикмети забороняють зганяти з себе чи вбивати комах, тим паче мух. Якщо вона двічі сіла на руку, то це до добра. Також у свято не можна працювати вдома, дозволено лише на кухні та в саду.

Горіховий Спас

29 серпня православні християни святкують третій Горіховий Спас. Це свято має такі назви: Хлібний, Полотно, Малий, Холодний, Нерукотворний Спас або день пам'яті Нерукотворного Образу Спасителя.

"Холодним" свято називається тому, що воно відзначається наприкінці серпня, коли спадає спека і помітно холодає. Назву "Хлібне" свято отримало за давню традицію цього дня випікати хліб із зерна першого врожаю. Свято Горіхового Спасу вважається народним, бо саме в цей час закінчується жнива, збираються горіхи та інші дари природи, літо поступово йде, а кількість роботи на полях та на городі зменшується.

Що не можна робити на Горіховий Спас

  • Викидати чи наступати на хлібні крихти у цей день вважається великим гріхом.
  • Не можна лінуватися, адже це час активного збирання врожаю та посіву озимини.
  • Не можна ходити до лісу.
  • Не можна відмовляти у допомозі нужденним.

Вважалося, що якщо журавель до Третього Спасу відлетить, то на Покров буде мороз, а якщо на Горіховий Спас іде дощ - осінь буде теплою.

Нові дати "Трьох Спасів" будуть наступними:

  • Медовий Спас, або Маковея - 1 серпня замість 14 серпня.
  • Преображення Господнє, Яблучний Спас - 6 серпня замість 19 серпня.
  • Успіння Пресвятої Богородиці - 15 серпня замість 28 серпня.
  • Горіховий Спас - 16 серпня замість 29 серпня.
  • Успенський пост триватиме з 1 до 14 серпня замість 14-27 серпня.

Раніше Інформатор писав про старі хибні традиції! Доктор Комаровський розгромив поради бабусь мамам, які годують груддю.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube