Ніхто не казав, що буде легко: оптимістичний та песимістичний сценарії після провального голосування Сенату США

На другий рік війни путін як ніколи близький до своєї мети "пересидіти" Захід і занурити світу у криваву нестабільність

Президенські вибори
Світ у заручниках боротьби за крісло президента

Блокування допомоги в Сенаті США створює загрози для подальшої обороноздатності України і ставить під удар всю міжнародну систему безпеки, але, здається, є сили, які готові цим ризикнути. У найгіршому випадку експерти пророкують розвиток подій за трагічним сценарієм повернення талібів після виведення американських військ з Афганістану. За кращого варіанту, США, хоч і не відразу, відновлять підтримку, при тому Білий дім змушений буде поступитися трампівській меншості в інших важливих питаннях, чим тільки розпалить апетити.

Сенат не зробив, що мав зробити

Сенат не проголосував за пакет допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню, оскільки республіканці незадоволені міграційною політикою Адміністрації Байдена, а голосів одних лише демократів бракує для подальшого розгляду питання. Законопроєкт став полем битви для партій. Напередодні президентських виборів, виборів частини губернаторів, а також часткового оновлення Парламенту, віддати пріоритет підтримці України перед боротьбою з нелегальною міграцією означає взяти сторону демократів, а не республіканців, і навпаки.

Така ситуація розчаровує та лякає. А дехто взагалі шокований.

«Вторгнення путіна в Україну було найгіршим прикладом того, як одна держава вдирається, нищить суверенітет іншої держави, уперше із часу Другої світової. І це величезний виклик для нас. Мене не турбує сила, єдність, консенсус і хоробрість українського народу. Я був там, я бачив це. Мене турбує те, що ми не зробимо те, що повинні», — сказав після голосування Сенату очільник МЗС Британії Девід Кемерон.

Сценарій Афганістану

Слід визнати, за несприятливого розвитку подій усе може піти за катастрофічним сценарієм. Йдеться не лише про озброєння, але і про макрофінансову допомогу — під питанням 10 мільярдів доларів, які мають закрити частину дефіциту бюджету України у 2024 році. 3 мільярди доларів від США ми вже недоотримали. Загальний обсяг допомоги Україні знизився на 87 % за період із початку серпня по кінець жовтня — з 16 до двох мільярдів євро. Це найнижчий рівень від початку війни росії проти України, повідомило видання Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Але ще гіршою може виявитися ситуація з озброєнням. Адміністрацію Байдена критикують за те, що вона недостатньо рішуче підтримує Київ: танків передали мало, з авіацією затягують, далекобійних ракет не дають. Але насправді військова допомога США Україні набагато перевищує ту, яку надає будь-яка інша країна, і лише трохи менша за допомогу всього ЄС. Інші західні держави не зможуть заповнити дефіцит у разі її припинення. Фред Каган, директор проєкту критичних загроз Американського інституту підприємництва, думкою якого цікавиться Foreign Affairs, вважає, що заморозка допомоги Києву матиме катастрофічні наслідки.

«Ми підтримаємо Україну, інакше Україна програє війну. Це питання справді стоїть руба. Якщо ми відріжемо Україні фінансування і залишимо Україну так, як ми залишили Афганістан, у кінцевому підсумку станеться те саме», — сказав він.

Характер бойових дій вимагає масового застосування артилерії, а без підтримки США настане снарядний голод, адже просто нізвідки буде брати боєприпаси, Європа не здатна забезпечити стільки. Те ж саме стосується організації протиповітряної оборони: без американської підтримки путін зможе отримати те, чого так давно хотів — контроль над українським небом. Каган каже, що наслідки для геополітичного іміджу США від такої поразки важко прорахувати — це буде удар по довірі, адже якби європейські країни знали, чим усе закінчиться, багато хто з них не виступав би так різко проти москви.

Демократи кажуть, що республіканці шантажують допомогою Україні. Фото: Getty Images
Демократи кажуть, що республіканці шантажують допомогою Україні. Фото: Getty Images

Foreign Policy опитали 12 нинішніх і колишніх чиновників, помічників у Конгресі та експертів про політичні баталії, що тривають у Вашингтоні — вони описують свої відчуття словом «страх». Вони вважають, що геополітичні наслідки були б для Сполучених Штатів катастрофою. Але іноді здається, що частина ультраправих республіканців-популістів готові піти на такі ризики заради власної політичної вигоди. Провали адміністрації Байдена в російсько-українській війні вони можуть використати для посилення власного рейтингу.

«Республіканці в Конгресі готові зробити путіну найбільший подарунок, на який він міг сподіватися, і відмовитися від нашого глобального лідерства, не тільки в Україні, але й поза цим… Дрібна партійна, агресивна політика не може стати на шляху нашої відповідальності як провідної нації у світі», — заявив американський президент.

Цікаво, що про сценарій Афганістану свого часу говорив заступник очільника РНБО Дмитрій Мєдвєдєв. Він також казав щось про громадянський конфлікт у США, який переросте в громадянську війну. Тоді всі говорили про його білу гарячку, але, можливо, він вибовкав плани свого штабу?

Світлих варіантів нема, лише сірі

У міру того, як шанси Трампа на перемогу зростають, його група нарощує вплив. Апетити ультраправих збільшуються, вони вимагатимуть нових поступок, з ними все важче буде домовитися. Разом із тим постійно падає рівень громадської підтримки допомоги Україні. За даними Gallup, 41 % опитаних вважають, що Вашингтон робить «забагато» для Києва. Ще в червні таких було 29 %.

У разі зриву підтримки Україні та Ізраїлю через внутрішньополітичні чвари, союзники США міцно задумаються про те, щоб шукати інші варіанти, нейтральні країни оберуть передбачуваний Китай, а заморожені конфлікти розгоряться по всьому світі. Наразі Японія та Південна Корея недвозначно заявили, що вважають поразку України безпосередньою загрозою власній безпеці. І доводять свої слова діями: після провального голосування в Сенаті, Токіо оголосило про виділення 4,5 мільярда доларів допомоги Києву.

 Камерон каже, що безпека Європи — це безпека США

Європа поділяє таку ж точку зору. Напередодні голосування Девід Кемерон прибув до США лобіювати наші інтереси. Наступного дня, виступаючи на Аспенському безпековому форумі, він сказав, що політики по обидва боки Атлантики запитують, чому вони повинні зосередитися на «викликах за кордоном» на тлі негараздів у себе вдома. Кемерон закликав американців «визнати, що європейська безпека є також американською безпекою», або ризикнути зробити подарунок росії та Китаю.

«Ми повинні передати ці гроші українцям, ми повинні їх підтримати і зробити так, щоби програв путін, оскільки якщо за ці гроші не проголосують, посміхатимуться лише дві людини: одна з них — володимир путін, у росії. Інший — Сі Цзіньпін у Пекіні. І я не знаю, як ви, але я б не хотів дарувати жодному із цих людей різдвяний подарунок», — сказав Кемерон.

Виграти вибори для Трампа, але зруйнувати все? Важко повірити, що американський істеблішмент готовий на таке. Зрештою, ультраправі складають меншість Республіканської партії.

Для політичного життя в США робота в умовах жорсткого протистояння — звична річ, але партії раніше давали раду зовнішньополітичним викликам. Однією з найбільших підстав для оптимізму є те, що фактично одноголосна двопартійна підтримка в Сенаті зберігається. Більшість у Палаті представників теж виступає за збереження допомоги України, хоч і не припиняє торги.

«Очевидно, деякі з наших колег радше дозволять росії топтати суверенну націю в Європі, ніж робити все необхідне для забезпечення суверенних кордонів Америки. Вони переконані, що відкриті кордони варті того, щоби поставити під загрозу безпеку в усьому світі», — сказав сенатор-республіканець Мітч Макконнелл на виправдання свого голосування.

Для американців питання нелегальної міграції дійсно стоїть надзвичайно гостро — це про безпеку на їхніх вулицях. Навіть республіканці з проукраїнського табору виступають за законопроєкт, який, фактично, продовжує імміграційну політику епохи Трампа. Але ці «драконівські» методи принципово не сприймають демократи. На щастя, наразі в Сполучених Штатах є баланс сил: демократи контролюють Сенат, а республіканці — Палату представників. За таких умов сторони змушені будуть домовлятися.

«Нам потрібно виправити зламану систему кордонів. Вона зламана», — натякнув на готовність домовлятися президент Байден.

Можна очікувати на допомогу, але покладатися можна лише на самих себе. Фото: Getty Images
Можна очікувати на допомогу, але покладатися треба лише на самих себе. Фото: Getty Images

Залишилися лічені дні, аби ухвалити допомогу цього року, адже 14 грудня законодавці США йдуть на різдвяні канікули. Від демократів лунають пропозиції зробити виняток продовжити перемовини, але, ймовірно, допомога затримається до січня-лютого, доки політики в Штатах не вирішать «хто перший моргне». Що ж, ніхто й не казав, що буде легко.

«У незалежності від того, хто, де і як проголосував у будь-якій країні світу ми не припинимо захищати нашу державу, ми не відмовимося від жодного клаптика нашої землі та не пробачимо жодного вбитого або скаліченого», — написав у мережі X очільник українського РНБО Олексій Данілов.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube