Місяць чи декілька: скільки протримаються ЗСУ, якщо Америка остаточно зупинить фінансування для України - військові експерти

Читать на русском

Віськові експерти Петро Черник, Валерій Рябих, Олег Жданов, Роман Світан, Віктор Ягун відповіли на питання, щодо запасу міцності оборони України та імовірності сценарію, за яким Америка взагалі припинить допомогу

Читать на русском
Байден, США, військова допомога
Інформатор опитав експертів стосовно допомоги від США

Віськові експерти Петро Черник, Валерій Рябих, Олег Жданов, Роман Світан, Віктор Ягун відповіли на питання, щодо запасу міцності оборони України та імовірності сценарію, за яким Америка взагалі припинить допомогу

Передбачається, що в ніч проти 7 грудня американський Сенат гарантовано провалить голосування за допомогу Україні та на внутрішні американські потреби, яке республіканці намагатимуться протягнути єдиним пакетом у 106 млрд. дол. Напередодні сенатори від Республіканської да Демократичної партій не змогли узгодити позиції. Інформатор-Україна разом з військовими експертами шукав відповідь на питання, скільки протримається Україна у разі затримки військової допомоги з боку США. 

Петро Черник: дуже важливо не піднімати паніку

Військовий експерт, полковник запасу Петро Черник у розмові з журналістами Інформатор-Україна закликав не створювати паніку довкола теми грошей від США. Черник висловив впевненість, що допомогу у Вашингтоні таки затвердять і фінансування буде.

Експерт відмовився навіть обговорювати гіпотетичну можливість того, що Конгрес відмовиться допомагати Україні. Також він нагадав про "останній мільярд", який залишився у розпорядженні американців. 

"Мінімум мільярд доларів ще є. Це дуже багато. Якщо середні пакети складають 100-200 млн дол. на місяць, то ми маємо ще щонайменше три місяці. За цей час американці знайдуть механізм затвердити нам допомогу. Якщо не проголосують в Конгресі, то знайдуть механізм, як це зробити в обхід Конгресу. Дуже важливо зараз не піднімати паніку в суспільстві, стверджуючи, що "все, грошей не буде". Можливо допомогу затвердять до Різдва, але у цьому питанні я не впевнений на 100%", - заявив Черник.

Нагадаємо, протистояння між республіканцями та демократами почалося через те, що республіканці намагаються включити у пакет, що передбачає виділення на потреби України у наступному році більш, ніж 60 мільярдів дол, внутрішні американські потреби. Зокрема, фінансування захисту південного кордону з Мексикою.

Деякі моменти цього проекту не влаштовують демократів. Наприклад, обмеження прав президента США на помилування мігрантів.

Та й взагалі демократи не готові погоджуватися на істотні обмеження прав мігрантів, оскільки їх виборці не вважать це за потрібне. Особливо гострими протиріччя виявляються саме зараз - менш, ніж за рік до виборів президента США. 

Валерій Рябих: грошей вистачить надовго, якщо лише стримувати рф

Більш докладно обговорив тему наявних резервів США для України Валерій Рябих, директор з розвитку інформаційно-консалтингової компанії Defense Express. На його думку, в США залишилося навіть більше – майже 5 мільярдів фінансування через механізм PDA. Проте ці гроши не можна витратити одразу. 

Вже коли цей матеріал готувався до публікації, слова Рябих підтвердив речник Пентагону Пет Райдер: він назвав суму у 4,8 мільярдів доларів, що можуть поступово надходити через PDA. Про це повідомило Радіо Свобода. 

PDA дозволяє президентові США передавати військові матеріали, які перебувають на базах та складах армії США, без консультацій з Конгресом у рамках визначених максимальних стель для обсягів постачання.

"Дивіться, вони виділяють декілька траншів на місяць, по 200 - 300 млн. долл. Через цей механізм здійснюється забезпечення поточних витрат – це зокрема боєприпаси, снаряди, – каже Валерій Рябих. – Навіть математично, якщо орієнтуватися виключно на стримання агресії, то грошей може вистачити на тривалий період".

При цьому експерт відзначає, що прийняття нового пакету потрібно не стільки для стримання росіян, а щоб спланувати та втілити нову стратегію у обставинах, коли російська федерація зробила ставку на виснаження України та її партнерів. Рябих впевнений, що рано чи пізно політики США дійдуть конструктиву, тому що зволікання ламають існуючу міжнародну систему відносин, у якій саме США грають провідну роль. 

Зеленський та Байден

"Ми також бачимо, що на тлі затримок з боку США, активізувалися інші українські партнери, в першу чергу Німеччина", - підкреслює Рябих. 

 

Олег Жданов: коли будет повний 0, снарядів вистачить на місяць чи декілька

Водночас Інформатор цікавило питання: на скільки Україні вистачить вже отриманих американських ресурсів, якщо Конгрес з якихось причин не затвердить нове фінансування. Мова йде зокрема про техніку та боєприпаси: артилерійські снаряди, ракети для Patriot, HIMARS тощо. Військовий експерт Олег Жданов заявив, що у випадку ось такого, чисто гіпотетичного сценарію, коли допомога від Америки взагалі не поступатиме, мова може йти про "місяць чи декілька". При цьому Жданов наголошує: точно це вирахувати неможливо. 

Patriot

"Таку цифру вам навряд чи хтось назове крім головкома чи очільника Генштабу. Кількість накопичення резервів - це державна таємниця. Від цього залежить боєздатність Збройних сил. Але [без допомоги США, вже отриманого американського озброєння] надовго не вистачить. Все залежатиме від інтенсивності бойових дій. Якщо вони будуть дуже інтенсивними - може вистачить на місяць чи на декілька місяців. Фактично ми воюємо з коліс", - вважає аналітик.

За словами Жданова, виробництво власного озброєння не зможе покрити дефіцит американського, якщо він настане. Також наразі  спостерігається тренд на високу інтенсивність ведення війни. Водночас експерт висловив думку, що в США погодять фінансування України, однак є вірогідність, що держава отримає менше грошей, ніж того хоче Білий дім.

"Справа в тому, що вже є пропозиція розділити і до 15 грудня узгодити пакет на 14,6 млрд доларів, в який включити допомогу Ізраїлю та Україні. А вже решту, близько 106 млрд, можуть обговорювати в наступному році. В січні у них закінчується тимчасовий бюджет і їм треба буде вирішувати це питання кардинально", - розповів Жданов.

Роман Світан: допомоги вистачить до весни, потім треба буде все коригувати

"Американський пакет проплачено ще місяці на три, там ми не вибрали ще техніки та боєприпасів майже на 5 мільярдів. Тобто це до весни, - висловлює думку військовий експерт, полковник запасу Роман Світан. - А далі треба буде коригувати наступальні плани наступного року".

На думку експерта, якщо не буде подальшої допомоги, Україна зможе  переорієнтуватися на європейців. Європа зможе взяти на себе ці витрати - "не всі, але істотну частину". Але Світан наголошує на тому, що допомога з США буде. 

"Справа в тому, є в США консолідована думка щодо продовження військової допомоги. Інша справа – внутрішній порядок денний, який республіканці хочуть підв'язати під загальний кейс за допомогою України, Тайваню та Ізраїлю. Є зацікавленість демократів у цих зовнішньополітичних кейсах і республіканці намагаються грати на цьому: свій інтерес вирішити за рахунок чужого", – каже експерт. 

Конгрес може провалити голосування за допомогу Україні: чи чекає на нас катастрофа без грошей від Байдена 3

Світан також нагадує, що протистояння у Конгресі США виникло за рік до виборів. Він вважає цю ситуаціє в тій чи іншій мірі очікуваною. 

Віктор Ягун: допомогу Україні американці проголосують до 15 грудня

Військовий експерт Віктор Ягун також відмовився обговорювати сценарій, за якого Конгрес не погодить фінансування дл України. Він висловив впевненість, що конгресмени "мають прийняти законопроект до 15 грудня".

Чи мали рацію опитані Інформатором експерти, які не вірять у катастрофічний сценарій для України, побачимо вже згодом. Президент Джо Байден вже назвав намір республіканців блокувати допомогу Україні на тлі російської агресії божевіллям. Також тривожним симптомом є те, що 5 грудня Зеленський в останній момент скасував свій виступ на секретному брифінгу в Сенаті.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.