Відомий адвокат та військовий Масі Найєм вважає, що травень - це "рубікон" для України. Президент говорить приблизно те ж саме
Україна перебуває на межі втрати державності та військової катастрофи, а травень-місяць 2024-го вже може бути "неукраїнським". Таку тривожну думку озвучив відомий військовий, ветеран війни та в минулому адвокат Масі Найєм в інтерв'ю Deutsche Welle. Характерно, що схожі речі на пресконференції промовляв і президент Володимир Зеленський: він казав, що вже навесні рф готуватиме масштабний наступ і що "буде складно".
Чи справді все так погано? Україна стоїть на межі катастрофи? "Інформатор" розбирався в питанні.
В інтерв'ю військовий заявив, що до лав ЗСУ необхідно якомога швидше мобілізовувати всіх, кого можна. Вже не стоїть питання мотивованості - "пора дорослішати", вважає Найєм.
Україні наразі загрожує втрата незалежності, каже військовий. Ця імовірність "не дуже далека" і є "цілком реальні загрози". Часу в України - до травня. Якщо до цього не стануться "певні речі", то багатьом громадянам доведеться сильно міняти своє звичне життя. Наприклад, виїздити за кордон, тому що за російської окупації жити буде неможливо. Загрози для держави, з точки зору Найєма, настільки реальні, що травень йому вже "не здається українським".
"Якщо певні речі зараз не стануться, то цілком очевидно може статись, що в травні вам треба буде планувати жити в іншій країні. Якщо ви патріот, то жити з руснею тут ви не зможете. Це цілком дуже реальний ризик. Тепер цю "мотивацію" можна собі засунути і їхати жити в Польщу... Ти тепер маєш обрати мотивацію: ти сам або включиш себе і будеш захищати цю державу, або їдь до поляків", - зазначив спікер.
Такі висловлювання відомого військового викликали хвилю обговорень у соцмережах та ЗМІ. Пізніше Найєм прокоментував власні слова у Facebook. Як одразу припускав "Інформатор", під потенціальною катастрофою він розумів відсутність допомоги партнерів та брак мобілізованих.
"Скажу для тих, хто наагається подати мої слова в контексті "зради": це не фантазії, а реальний ризик, який нас чекає, якщо ми не отримаємо озброєння від партнерів, макрофінансову допомогу нашому бюджету і - найважливіше! - мобілізацію і ротацію підрозділів, які вже два роки без передиху живуть на лінії зіткнення", - резюмував Найєм.
Як ми вже зазначили, схоже за змістом було висловлювання президента під час форуму "Україна. Рік 2024". Зеленський попередив, що окупанти готують новий наступ на кінець весни-початок літа цього року. Додаткових складнощів державі додає відсутність американської допомоги.
"Нам складно буде найближчі місяці, тому що є коливання в США... Нам буде складно в березні-квітні, ми будемо проходити такий період хвиль, і політичних, і фінансових, тиску різного.... в рф будуть готувати наступ на початку літа або в кінці травня... Вони будуть готуватися", - наголосив президент.
Це підтверджується як українськими, так і західними експертами. Зокрема, Інститут вивчення війни (ISW) визнав, що армія росії змогла "повернути собі стратегічну ініціативу на фронті". Тобто ситуація справді складна.
Після відходу з Авдіївки Генштаб заявив, що ЗСУ закріпляться на більш вигідних позиціях західніше окупованого міста. Однак Сєвєрноє та Ласточкине вже захоплені ворогом, наразі йде великий тиск на Орловку. Тобто ми бачимо, що фронт на цьому напрямку, на жаль, "пливе". Експерт з питань безпеки Сергій Шабовта в цілому поділяє думку Масі Найєма. Ба навіть більше: його оцінка ситуація ще похмуріша.
"Схиляюся до думки, що Найєм не так вже й перекручує... Це реальна оцінка подій, тим паче що Найєм, який став інвалідом на цій війні, близький до військових, він володіє обстановкою... Ні зі зброєю, ні з боєприпасами краще не стало, і реальних перспектив (отримати їх - ред.) поки не видно... Якщо апелювати до очевидних фактів, то угруповання ворога колосальні - наприклад те, яке сьогодні формується в районі Куп'янська, чи планомірні дії ворога в районі тієї ж Авдіївки... Сьогодні ми з величезними зусиллями утримуємо якесь протистояння, однак наш потенціал, наші можливості вимірюються тижнями, навіть не місяцями... У мене позиція, на жаль, дуже важка", - поділився експерт в коментарі "Інформатору".
То чи стоїть вже Україна перед колапсом державності? Це складне питання, яке потрібно розбивати на блоки (воєнний, фінансово-економічний, політичний тощо). Зараз здається, що окрім мобілізації, критичним питанням є наявність техніки, зброї та боєприпасів. І тут вже насправді дуже багато залежить від союзників та їхньої допомоги ЗСУ, про що й казав президент.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.