У мінометних боєприпасах, що надійшли на фронт, виявлені метальні заряди вкрай низької якості - це викликає неконтрольовані відхилення під час стрільби, повідомив ветеран Віктор Біщук з посиланням на бійців із передової
У деяких нових мінометних боєприпасах, які наразі використовують українські військові на передовій, виявили метальні заряди незадовільної якості. Про це повідомив ветеран і член Громадської антикорупційної ради при Міноборони Віктор Біщук. У дописі на своїй сторінці він посилається на свідчення військових із передової одного з найгарячіших напрямків.
Зокрема, українські військові фіксують небезпечні розбіжності у дальності пострілів мін через неякісні порохи. Проблема виникла попри гучні скандали з підрядниками, які досі співпрацюють із Міноборони. Біщук цитує скарги військових:
"Порохи, або пакети метального заряду, - напишу так, щоб не забанили - "вкрай низької якості". Цитую хлопців: "Під час пострілу й коригування міна себе веде неконтрольовано (переліт, недоліт). На однакових установках прицілу різниця в дальності сягала до 500 метрів. Порохи розпаковувались перед стрільбою".
Ще у 2024 році в публічному просторі з’явилися відео з фронту, на яких фіксувалося некоректне спрацювання 120-мм мін. Йшлося про системну проблему - тисячі снарядів на різних ділянках фронту.
Після резонансних матеріалів у медіа Міністерство оборони визнало наявність проблеми й заявило про відкликання сумнівної партії мін. У ситуацію втрутилися правоохоронці - ДБР відкрило кримінальне провадження. За даними слідства, виробники допускали використання неякісних компонентів, а сам технологічний процес порушувався, що призвело до неспрацьовування капсуля та нестабільності порохового заряду.
Наразі слідство триває. Під вартою перебувають четверо підозрюваних, серед яких - генеральний директор оборонного підприємства з Дніпропетровської області, що займалося виготовленням цих мін.
Як виявилося, ще у серпні 2022 року Міноборони уклало угоду на постачання великої партії артснарядів із компанією "Львівський арсенал". За контрактом на суму майже 1,5 млрд грн кошти були одразу перераховані на рахунки підприємства.
Проте далі частина грошей була переведена на іноземну фірму, яка повинна була доставити боєприпаси в Україну, але не відправила жодної одиниці. Гроші згодом опинилися на рахунках афілійованої структури в Балканському регіоні. Інша частина суми залишилася на рахунках "Львівського арсеналу" в українському банку. У грудні 2022 року в Києві затримали одного з високопосадовців Міноборони за підозрою у причетності до цієї схеми. Йому загрожує до 15 років ув’язнення. Після втручання слідчих державі вдалося повернути практично всю суму - близько 1,5 млрд грн.
Попри публічні викриття і дефектні партії мін, підприємство з "чорного списку" досі отримує замовлення від Агенції оборонних закупівель. Контракти з ним не були скасовані. Хоча деякі партії були відкликані, жодних кардинальних рішень щодо припинення співпраці не прийняли.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.