Нерухомість, алкоголь та удар по фермерах: як "антиахметовський" закон вплине на пересічних українців

Читать на русском

В Україні подорожчають житло, алкоголь і продукти харчування, виготовлені з урожаю цього року

Читать на русском
Нерухомість, алкоголь та удар по фермерах: як "антиахметовський" закон вплине на пересічних українців

В Україні подорожчають житло, алкоголь і продукти харчування, виготовлені з урожаю цього року

Правки до Податкового Кодексу пройшли перше читання. Ймовірність того, що в Україні піднімуть податки на алкоголь, урожай і змусять доплачувати за придбання житла, зростає.

Законопроект називають "антиахметовськими" через те, що він піднімає ренту на видобуток залізної руди, що може вдарити по головному активу найбагатшої людини в країні - компанії "Метінвест". Той факт, що документ складається з 58 сторінок правок, які впливають не тільки на олігархів, а й на життя середньостатистичного українця, як правило, опускають. Як саме - дізнавався Інформатор Гроші

Податки на алкоголь, сигарети і природні ресурси 

Ініціатори законопроекту вирішили збільшити податок на підакцизний товар. Зокрема, вина (зокрема й ігристі), сидр і перрі (грушевий сидр), етиловий спирт, напої міцністю понад 22% або з вмістом спирту 8,5%.

Підняття становить від 5 копійок до 8 гривень - в середньому, це 5%. Змінюється і оподаткування пива - якщо раніше враховували кожен літр солодового напою, то тепер до уваги беруть 1 літр 100% -го спирту. Також піднімають ренту на зберігання винопродуктів під землею. 

5% -податку хочуть обкласти роздрібну торгівлю не тільки пива, алкоголю і тютюнових виробів, а й рідин для електронних сигарет.  

Екологічний податок

Тут автори законопроекту вчинили вельми цікаво. Вони підняли податкову ставку, але платити власники підприємств будуть тільки 20% від неї до кінця 2022 року. Потім кількість відсотків буде підніматися на 10% щорічно до 2029 року.

На практиці це виглядає так: якщо зараз за тонну азоту, вилитого в річку, потрібно заплатити 1 610,48 гривень, то після прийняття закону розмір податку складе 12 883,84 гривні. Але 20% становить 2 576, 768 гривень, це і буде та сума яку підприємці заплатять податківцям. А до 2029 року вона зросте до колишнього показника - 12 883,84 гривні. 

Хочуть підняти ренту на використання підземних вод в деяких регіонах (до списку увійшла вся Дніпропетровська область), річок і лісів.  

 

Впровадження мінімального податкового зобов'язання - удар по фермерству

 

Нерухомість, алкоголь та удар по фермерах: як "антиахметовський" закон вплине на пересічних українців 1 

Це мінімальний податок на врожай і використання землі незалежно від форми володіння (оренда, постійне користування інше). Його розраховують за формулою з урахуванням:

  • часу користування землею
  • площі ділянки
  • нормативної грошової одиниці 1 га (рентний дохід, затверджений нормативом)

Мінімальне податкове зобов'язання не визначають для:

  • дачних і садових кооперативів
  • земель запасу
  • паїв місцевої влади
  • зон відчуження
  • сільгоспугідь на тимчасово окупованих територіях і лінії розмежування

Наразі фермери можуть не сплачувати податок на врожай, зібраний на території до 2 га. Після прийняття закону межа впаде до 0,5 га, тобто сплачувати доведеться у 4 рази більше. Проте від податків звільнили розведення перепелів і страусів, виробництво м'яса свійської птиці. 

«Для селян, які не здають свій пай в оренду, податок на землю, який вони зараз сплачують, може істотно зрости, іноді у 17 разів. А ось у разі передавання таких земельних ділянок в оренду (суборенду), їх розмір враховується при визначенні загального мінімального зобов'язання орендарів.

Принцип простий - не хочеш сплачувати збільшений розрахунковий податок - здавай ділянку в оренду агрохолдингам. В них сума сплачених інших податків перекриє так зване мінімальне податкове зобов'язання», - прокоментувала ці зміни адвокат Тетяна Острикова. Таким чином своє господарство вести невигідно. 

Повноваження податкової

Тепер несплата податку - головний біль не тільки боржника, а й його керівника. Якщо платник податків не встиг в терміни сплатити борг, то начальникові можуть обмежити виїзд з України - правда, через суд.

Припускаємо, що таким чином автори документу хочуть посилити страх і відповідальність боржника, адже нововведення можуть примусити керівника звільнити недбайливого співробітника щоб уникнути проблем. А для вирішення податкової списати суми з банківських рахунків боржника тепер судове рішення не знадобиться.

Раніше таку свободу дій дозволяли тільки якщо борг перевищив 5 мільйонів гривень, не виплачувався протягом 90 днів з моменту граничного терміну. З урахуванням того, з якою недовірою наші співгромадяни ставляться до роботи держструктур, закон навряд чи знайде розуміння серед населення.  

 

Дохід на продаж житла 

Тим, хто заробляє на нерухомості, доведеться нелегко. Людей зобов'яжуть сплачувати 5% податку з доходу, який вони отримали з продажу другого об'єкту за рік з цього списку:

  • житловий будинок, квартира або її частина;
  • кімната;
  • садова або дачна ділянку (зокрема і з недобудовами);
  • госпбудівлі на земельних ділянках.

На продаж третього об'єкту з цього списку і далі також накладається податок в розмірі 18% Власникові нерухомості доведеться сплачувати і якщо він продає нерухомість в перший раз, але тільки якщо вона не з переліку вище. 

Сплачувати податок не потрібно, якщо продається житло, побудоване завдяки отриманню часткової або повної держдопомоги, а також, якщо житло передане після реконструкції. 

Подорожчає чи ні?

Здається очевидним підвищення цін на товари і послуги слідом за податками. Юрист в сфері нерухомості Сергій Логутенко розповів, що дуже подорожчають квартири економ-сегменту - до 40 тис. грн.. Втім, законопроект №5600 послужить додатковим фактором, тому як тільки за останній рік, за словами юриста, вартість нерухомості зросла на 10-25%.

Що ще впливає?

"А ще є система оцінки, яку змінили з 1 липня. Це якась формула, комп'ютерна програма, яка зроблена за рахунок донорів з Америки і говорить про те, скільки коштує квартира. Заходимо на сайт Фонду держмайна, вводимо дані безкоштовно. Це важливо, оцінювачу не треба платити 500 гривень, тому, що ми самі заходимо на сайт Фонду та дивимося, скільки ж вона коштує.

І тут найважливіша фішка: практично все, що ця система оцінює, дорожче або на 50%, або у два рази, або у 8 разів. Ніхто не розуміє, чому це відбувається, але вся нерухомість відразу стала дорожчою. А раз вона стала дорожчою, то і податків ми сплачуємо більше. і ось ці всі 1%, 5%, 1,5%, 18% - вони ж все прив'язані до оцінювання, яке з 1 липня у всіх велике.

Наприклад, однокімнатна квартира на проспекті Гагаріна до 1 липня коштує 500 тисяч гривень, після 1 липня вона стала коштувати 800 тисяч гривень", - розповів Сергій Логутенко. Він додав, що чиновники часто хвалилися тим, що можна заощадити на послугах оцінювача. Але через податки і завищену оцінки платити доведеться більше. 

Міністр фінансів Сергій Марченко спростовує думку про подорожчання квартир і акцентує на боротьбі з посередниками

На його думку, маніпуляції, які гуляють  інформаційним простором, пояснюються просто - ті, хто отримував надприбутки від продажу квартир, не сплачуючи при цьому податки, з прийняттям 5600 будуть змушені їх сплачувати.

З огляду на те, що різниця вартості одного квадратного метру житла в різних районах Києва досягає майже 100 тисяч грн (від 17 тисяч грін до 110 тисяч гривень) при однаковій собівартості будівництва податки не мають прямого впливу на вартість житла, яка формується в більшості випадків попитом на ринку.

Норма законопроекту 5600 об скасування пільг на ПДВ на операції з продажу житла на вторинному ринку взагалі не стосується фізосіб, які продають або збираються продати своє житло на вторинному ринку оскільки фізособи не є платниками податків.

Вони стосуються посередників на будівельному ринку, які, нічого не створюючи, отримують шалені прибутки (розмір доходів більше 22 млрд гривень на рік), а до бюджету не сплачують ні ПДВ, ані податок на прибуток. Саме за їх посередництва, як другого продавця, сьогодні українці купують побудоване житло.

"Хочу звернути увагу, що сьогодні перший продаж нового житла обкладається ПДВ за ставкою 20%, крім операцій з першого продажу доступного житла, яке будується із залученням державних коштів, - звільнені від податків. Ця пільга діятиме і надалі", - резюмував міністр. 

Раніше ми писали про законопроекти, заради яких Зеленський збирає позачергове засідання Верховної Ради.Також читайте про мовні поправки від "Слуг народу" до законопроекту про реставрацію пам'ятників

Автор матеріалу - Софія Єлагіна

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.