Непроста перемога ціною у путівку на Євро. Огляд матчу Словаччина - Португалія

Роналду залишився на сухому пайку

Бруну Фернандеш Португалія
Бруну Фернандеш забив переможний гол Португалії у матчі проти Словаччини

У групі J в боротьбі за абсолютне лідерство зустрілися два фаворити: очікувана Португалія та дивуюча Словаччина. Інформатор розповідає про непросту перемогу Португальців у матчі, де шанс побачити зіркових гравців на ношах був вищим, аніж потенціальні голи

Перед грою

Лідери групи приїхали в гості до команди, яка наздоганяє їх без поразок. Протистояння, яке ще років 5 тому ми б навіть не вважали вартим уваги. У сьогоденні - це боротьба дуже талановитих гравців, які грають за топові команди. У складі Словаччини виходили кілька дуже знайомих нам гравців: Лоботка, Шкріняр, Дубравка, Дуда, Шранц, Пекарік. Склад Португалії був більш зірковим: Кошта, Сілва, Діаш, Канселу, Фернандеш, Леау, ну і, звісно, Роналду.

Востаннє команди грали ще на відборі до Чемпіонаті світу 2006-го року. Першу гру тоді ще без Роналду португальцям вдалося врятувати; домашній матч-відповідь вони виграли дуже легко. Цікавий факт - тоді в них у групі також були Ліхтенштейн та Люксембург. І тоді саме сьогоднішні збірні вийшли з групи.

Перший тайм. Коли грізне ім’я суперника - лише ім’я

М’яч з центра поля розвели словаки, але вже за 45 секунд Португалія мала свій другий момент. Вітінья спробував пробити з накату, але в простій ситуації не влучив у ворота. Обидва збірні перед грою мали дуже схожі задачі: відірватися від переслідувачів. І для обох колективів саме перемога була головним орієнтиром, адже кожен заліковий пункт в цій зустрічі на вагу золота. І гості одразу заявили про свої наміри.

Словаччина йшла майже рік без поразок - серйозних суперників за цей час не було, але команда набрала чудовий темп. Та й підтримка стадіону у цей день була більше, ніж дванадцятий гравець. Вже чотири гри поспіль їм вдається не програвати вдома, а така потужна аудиторія постійно жене їх вперед. Кожен дотик до м’яча супроводжувався піднесеним гулом, а намагання просуватися - скаженим шумом. Усе, як ми любимо.

Португалія стартувала з чудовим козирем: багаторічний зіграний дует Діаш-Сілва. Саме Діаш в атакувальній фазі залишався головним у захисті та постійно шукав когось попереду або по землі, або закиданням. При цьому, початок гри вийшов дуже інтенсивним, було багато контактної боротьби. Господарі, коли контролювали м’яч, отримували по ногах. Частіше страждали основні футболісти Словаччини - Лоботка та Шкріняр. Але так вони дійшли і до удару - міг відзначитися Полєвка. А вже за хвилину чергова пожежа біля власного штрафного від португальців подарувала чудову можливість для Гарасліна забити, проте той влучив у захисника.

Цікавим був вибір воротарів. Серед голкіперів, яких викликав словацький тренер Кальцона, лише Равас мав ігрову практику у полській Екстраклясі. Ще були Марек та Дубравка. І саме останній вийшов на поле, хоча ще сезон тому втратив місце в основі Ньюкасла. У Португалії ситуація схожа. Вічний воротар Руй Патрісіу дуже сильно здав і за Рому, і за збірну. Хосе Са лише гріє лавку: йому вже 30, але він жодного разу так і не зіграв за першу команду. А от Діогу Кошта змінив Патрісіу у воротах - і мав укотре відстояти на нуль.

У такій неочікувано рівній боротьбі пройшло півгодини. Підкреслив цю межу дуже болючий підкат Пальїньї - він дуже жорстко влетів у Дуду. Гравці так зіштовхнулися ногами, що здавалося обидва залишать поле на ношах. Але вже за хвилину півзахисники вже були готові битися далі.

Роналду перед матчем був персоною номер за один рівнем уваги до себе. Всі чекали від нього щонайменше гол, а дехто - і хет-трик. Спостерігати за його рухами на полі було цікаво - як Кріштіану шукав можливість для відкритої зони під себе чи Бруну. Втім, хоч моменти він і знаходив, а португальці частіше били по воротах - більше загрози було в нечастих контрвипадах Словаччини. Перегризати ці моменти виходив Діаш. Якщо всі лінії провалилися - саме він першим виходив на перехоплення. При цьому байдуже в якій зоні, він встигав з’являтися з-під землі і в центрі, і на будь-якому фланзі.

До кінця першого тайму словаки настільки додали у пресингу, що могли забивати щонайменше двічі. Гераслін ледь не забив під штангу, коли його залишили одного, забракло тільки влучності. В останню мить піренейці відпрацьовували на захист, втім попереду нічого не вдавалося. Але ми всі пам’ятаємо улюблене прислів’я: не заб’єш ти - заб’ють тобі. Бернарду коротким пасом знайшов Фернандеша, той увірвався у карний майданчик, егоістично залишив усіх партнерів без пасу та чітко пробив у дальній кут з гострого кута. Програв блокування Шкріняр. На перерву ми пішли з мінімальною перевагою Португалії, але це було дуже хитке становище.

Другий тайм. Просто не вбийте один одного

На фоні такого першого тайму зовсім не показовий світовий рейтинг FІFA: Португалія та її 9-те місце проти Словаччини аж на 47-му. Індивідуалісти Леау, Фернандеш та Сілва були закриті впродовж 45 хвилин, лише одна з купи атак стала дійсно гольовою. Ще на початку гри гості могли сторювати тиск на господарів і за рахунок цього створювати простір. Але зараз цього зробити не вдавалося. Це тільки відкривало зони для словаків - їм залишалося тільки не марнувати спроби.

Але загалом, виступ Португалії у групі - це про досвід. Чотири останні офіційні гри команда не пропускала, а назабивала аж 14 голів. Словаччина тричі в групі зберігала ворота на замку (пропустили тільки один з пенальті), забивала не так багато, що може мати свій вплив на дистанції. Тим паче, в цьому матчі вони також пропустили - і це ще один мінус для додаткових показників у таблиці.

Чому ж у Словаччини нічого не виходило? По-перше, вже згаданий Діаш, який першим зустрічав та останнім страхував. Ну а під час масштабної навали в захист сідали одразу п’ять гравців. Тому, підопічні Кальцона змінили тактику: грати агресивніше та сміливіше, замість просування до вірного. Протестував схему Пекарік - латераль опинився перед воротами та пробив чітко у ворота. Кошта був на місці. А вже за хвилину переграти його не зміг вже Шранц. Стало зрозуміло, що так можна намагатися забити.

Така гра провокувала Португалію на не менш агресивну відповідь. І як Роналду не відправив у лікарню Дубравку - це просто везіння. Простріл з флангу Вітінья дуже красиво залишив на Кріштіану: той не зміг пробити з першого разу, а на другому стався жорсткий стик із воротарем, де він ледь не вирубив його ногою в голову. Суддя дав жовту - стадіон вибухнув обуренням. Відчайдушні та невдалі спроби збільшити нервову перевагу змушували Мартінеса на результативні заміни. На той момент до оновлення команд вдалися обидва тренери. За Португалію вийшли добре відомі фанатам Нету, Отавіу та Семеду. А от рятувати бодай нічию для Словаччини мали молоді Суслов та Боженік. Не такі відомі широкому загалу, але вже зі значним досвідом за збірну.

Не сказати, що від таких замін на полі щось змінилося. Хоча статистично Португалія була на голову вищою, на полі в них так само мало що вдавалося. Дубравка - супергерой своєї команди: він тягнув усе, коли здавалося, що вже буде новий гол. Особливо - удар впритул від Роналду з бойової правої. Він залишав віконце надії, що атакувальні дії все ж стануть результативними. І заряджені цим, словаки кинули всі сили на чужі ворота.

Незвично таке писати, але португальці віддали м’яч та намагалися втримати перемогу всіма силами. Сміливі 5-2-3 перетворилися на обережні 5-4-1, через що Шкріняр був із м’ячем кожну атаку. Паси попереду - і пас назад, через нього намагалися починати. Боженік за 20 хвилин відчув ритм і став найнебезпечнішим гравцем Словаччини: він збирав на собі фоли та дуже багато намагався загострювати. Саме він заробив штрафний удар, з якого в нокдаун відправили вже Роналду. Тепер він отримав прямий удар у голову та полежав на газоні з хвилинку - усе, аби змусити нервувати і лікарів, і його фанатів. Один-один за загрозою ключовим гравцям. Але забити господарям так і не вдалося.

0:1 - дуже важка перемога Португалії забезпечує їм відрив від переслідувачів та комфортне лідерство. А от до другого місця підібрався Люксембург - боротьба за зону кваліфікації у цій таблиці загострюється до неможливого рівня.