Адвокат Олексій Мендрух пояснює особливості нового наказу Міноборони №686, яким непридатних до військової служби громадян планують відтепер залишати на військовому обліку
Днями громадськість приломшила новина. Міністерство оборони України внесло зміни до положення ВЛК, згідно з яким осіб, визнаних непридатними до військової служби, не виключатимуть з військового обліку. Адвокат Олексій Мендрух розповідає, що зміниться для громадян. Насправді поки що непридатних до військової служби будуть виключати з військового обліку (як і раніше), адже нормативні документи, які регулють військовий облік, не зазнали змін.
Судово-юридична газета опублікувала новину, згідно з якою Міноборони України наказом №686 затвердило значні зміни до Положення №402 про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах. Одна з ключових змін – скасування правила про виключення з військового обліку військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби за станом здоров'я. Аналогічно не будуть виключатися з обліку військовослужбовці, визнані непридатними.
Якщо відкрити на офіційних ресурсах Наказ Міноборони №402 (Положення про військово-лікарську експертизу), то останні зміни він ще не показує. Це не означає, що нового Наказу №686, яким змінили це Положення, немає. На сайті "Ліга" зазначено, що Наказ №686 опублікований від 20.11.2024 р та набрав чинності.
"Є чинний Закон "Про військовий обов'язок та військову службу", є чинна Постанова про порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Ні в пункт 22 цієї Постанови, ні в статтю 37 цього Закону зміни наразі не вносили", - каже адвокат. Відповідно нічого не змінюється наразі для людей, які визнані непридатними, та їх будуть виключати з військового обліку.
У Наказі Міноборони №402 (де ще немає змін, внесених наказом №686), є опис хвороб, через які людина визнається непридатною з виключенням з військового обліку. Наприклад, у ст. 1 і 2 додатку містяться такі хвороби: у категорії "А" активний туберкульоз легенів, деякі інфекційні та паразитарні хвороби. У категорії "Б" непридатні до військової служби з переглядом через 6 місяців (тут є активний туберкульоз без виділень). Категорія "В" - клінічно вилікуваний туберкульоз, це придатні до служби у військових частинах. Категорія "Г" - залишкові зміни після туберкульозу, це придатні до служби.
У Наказі №686, який поки що не опублікований, там де зазначалося "непридатні до військової служби" (через хвороби), прибрали формулювання "з виключенням з військового обліку". Саме звідси пішла ця інформація, яка розриває інтернет.
"Постало дуже нагальне питання. Якщо людину зараз визнали непридатною, то чи буде ця людина підлягати виключенню з військового обліку? Чи буде вона військовозобов'язана? Давайте подивимося діюче законодавство. Дуже важливо розуміти, де це написано. Можна багато про що говорити, але якщо це не написано у нас в нормативі, на що ми будемо спиратися в суді, якщо буде якась суперечка?", - наголошує адвокат Олексій Мендрух.
У чинній Постанові Кабміну №1487 від 30.12.2022 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (не плутати з Постановою №560, яка регулює порядок призову) є пункт 22. Він говорить, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідно до Закону України №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок та військову службу".
У статті 37 цього Закону увага приділяється взяттю на військовий облік та виключення з нього. У діючій редакції документу змін немає. У пункті 6 статті 37 зазначається, що з військового обліку виключаються у т.ч. особи, які визнані непридатними до військової служби. Верховна Рада України не змінювала цей пункт документу голосуванням більшості депутатів. Відповідно поки не будуть внесені зміни у цей Закон та у Постанову №1487, непридатних до військової служби за станом здоров'я і надалі будуть виключати з військового обліку.
Нагадуємо, що відповідно до статті 37 цього закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ТЦК підлягають громадяни України, які:
померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
Після змін, внесених законом про посилення мобілізації у травні 2024 року, цей закон передбачає, що у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4, тобто, зокрема і непридатного, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Нагадуємо, що хоч документ і чинний, він не може змінити відповідні чинні закон та постанову - за це мають проголосувати більшість депутатів парламенту та члени Кабміну. Раніше була категорія “непридатний із виключенням із військового обліку”, яка дозволяла військовозобов’язаним, що мають серйозні діагнози, бути повністю виключеними з реєстру. Зараз людина, яка має навіть суттєві вади здоров’я та визнана непридатною до військової служби, за ідеєю Міноборони все одно буде залишатися військовозобов’язаною. Нові ступені придатності до військової служби будуть такими:
Також цим наказом Міноборони встановлюються нові строки проведення медичних оглядів та лабораторних та інструментальних досліджень. Вони не можуть перевищувати 4 днів. За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об’єктивної інформації про стан її здоров’я, загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень не може перевищувати 14 днів.
Нагадуємо, що обмежено придатні до військової служби громадяни також мають проходити ВЛК знову. Як зазначив начальник Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ Роман Горбач у липні 2024 року, з обмежено придатних, які вже пройшли комісію, кожен десятий визнаний непридатним до військової служби, інших визнають придатними.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.